Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
1 юли 2021, 9:46

За бизнеса и климата

Мирослав Майер Редактор

Отговарям за енергетика, строителство и имоти, туризъм, автомобили

Ако човек започне бизнес на 20, на 50 ще има 30 години опит. Това се случва със Стефан Димитров, собственик на Matrix Relocations и създател на редица социални инициативи. Като млад той има съвсем различен план, който обаче се преобръща.

„В нашия бизнес не трябва да се прави компромис нито с каргото на хората, нито с имиграционните програми. Особено с имиграционните програми, защото, ако сгрешиш, не можеш да започнеш наново, човекът трябва да напусне страната.“

През лятото на 1987 г. той е на 18 и научава, че е приет да учи журналистика в СУ „Св. Климент Охридски“. Влюбен е в тази професия покрай баща си доц. Георги Димитров, преподавател, ръководител катедра и заместник-декан на същия факултет. „Казах си това беше, ще уча най-яката специалност, ще стана страхотен журналист“, спомня си Димитров. Две години по-късно, след казармата, всичко се променя. Дни преди да започне следването, баща му умира.

„Животът стана сложен за нашето семейство, трябваше бързо да решим какво да правим“, разказва Стефан Димитров, седнал на голям кафяв диван в просторния си и светъл кабинет в Бизнес парка в София. Днес фирмата му Matrix Relocations е сред най-търсените за специална логистика. Офисът е почти празен, в момента се въвеждат в експлоатация американски интелигентни системи, които ще следят движението на хора и стоки. „Целта е с технологиите да се подобрят процесите и сигурността на бизнеса“, обяснява предприемачът.

Димитров се връща към 1989 г., когато, изправено на кръстопът, семейството му решава, че ще вземе съдбата си в свои ръце. „Беше повече от ясно, че при създалата се ситуация може би най-добре е да заложим на това, което с майка ми имахме – нейната предприемчивост, професионализъм и ценни контакти с чуждестранни партньори в об­ластта на логистиката и моята енергия и желание за работа“, разказва той.

При социализма Росица Славенкова, май­ката на Стефан Димитров, работи в „Дес­пред“, в отдела, който се занимава с ло­гистиката на панаирите и изложбите. В продължение на близо две десетилетия тя организира търговски събития у нас и зад граница. Работата ѝ винаги е била с критич­ни срокове и много ценни стоки. Справяйки се с различни сложни ситуации, тя печели уважението на чужди предприемачи и мени­джъри. Познанството с тях се оказва ис­тинско злато в новото време.

През пролетта на 1990 г. Росица и Сте­фан отиват в Германия, срещат се с бивши нейни клиенти, сега потенциални партньори, обсъждат различни идеи и начертават добри перспективи. Месец по-късно е основана ло­гистична компания „Россин 90“. „Майка ми не намали темпа на работа. Напротив. Про­дължи с всички неща, които вършеше от го­дини, но вече ги правеше за себе си.“

И така на 20 години Стефан Димитров става предприемач. Заедно с майка си организира изложения на големи чуждестранни компании. Започват съ­трудничество с Schenker. Росица се занимава с преговори, организация, логистика, Стефан е на терен, заедно със състуденти подрежда, товари, пренася. Печелят клиенти с добра цена и изключително качество.

Въпреки многото работа Стефан Димитров не изоставя следването. Кара стаж в наскоро сформираната пресгрупа „168 часа“, репортерства в политическия отдел на вестник „24 часа“. „Научих много. Запоз­нах се със страхотни професионалисти.“ По-късно заедно с Радослав Янкулов участва в създаването на радио „Експрес“. Предава­нето „Търсете Сънчо“, в чието продуцира­не и реализация пряко участва, става едно от най-популярните. Стефан Димитров си спомня, че цените на реклама в него изпре­варват телевизионните, а твърди, че рей­тингът е колкото на предаването „Неделя 150“, което по това време е институция. „Всичко беше страхотно, резултатите не­вероятни, но голямото пътешествие беше с бизнеса и то вече беше започнало“, казва Стефан Димитров.

През 1991 г. бизнесът тръгва в друга по­сока, която се оказва много успешна. В един есенен ден в офиса на „Россин 90“, който тогава е на столичната улица „Оборище“, пристига необичаен факс. Той гласи: „Ди­пломатически багаж. Очакваме цена и усло­вия.“ Факсът е не от кого да е, а от голя­мата спедиторска фирма Allied, а багажът е на британското посолство в София. Фирма „Россин 90“ веднага се задейства и успява да изпълни поръчката и така отваря голяма порта пред бизнеса си. Това са годините, ко­гато у нас навлизат първите сериозни чужди компании, правят инвестиции в промишле­ността, в добиваната индустрия, в услугите с добавена стойност. Почти всяка фирма, която пристига у нас, използва услугите на Аllied, а тя от своя страна – „Россин 90“.

До 1995 г. компанията на Стефан Димитров и майка му вече държи над 40% от па­зара с дипломатически багаж у нас, имат договори с почти всички посолства. „Тога­ва си зададох въпроса ще се разрастваме в България с разширяване на дейностите или ще правим от същото, но извън страната. Осъзнах, че голямата перспектива е в тяс­ната специализация“, казва Димитров.

Аllied предлага на българския си партньор франчайз, американската компания се нуж­дае от опита и връзките на Стефан Ди­митров и майка му и иска да ги използва в силно конфликтната бивша Югославия. През 1996 г. той тръгва из района, търси и откри­ва местни партньори. Отваря офиси в Бел­град, Загреб, Скопие, Сараево и Подгорица.

С Аllied зад гърба си, компанията на Сте­фан Димитров вече е сред най-търсените и коректни спедитори на Балканите. През 2002 г. той решава да влезе и на гръцкия пазар. Намира надежден партньор – Matrix Consulting, но открива офис там чак през 2004 г., защото трябва да се пребори с теж­ката местна бюрокрация. „Това беше първа­та чисто българска фирма в южната ни съ­седка“, обяснява предприемачът.

Озовавайки се там, сменя и името на компанията си. „Осъзнахме, че е добре да имаме собствен бранд, тъй като Аllied не можехме да го ползваме.“ Кръщава компани­ята Matrix Relocations, заимства добре зву­чащото име на гръцкия партньор, но добавя нови услуги в името и дейността.

Към днешна дата компанията е мулти­национална с офиси и представителства в осем държави и бизнес в почти всяка точка на света. Оборотите растат, но Стефан Димитров избягва да говори за числа, казва, че приходите и печалбите са субективно нещо. „През годините осъзнах, че имам не­щата, от които се нуждая, и с тях се чувст­вам богат“, казва Стефан Димитров. И ци­тира еврейската поговорка „Твои са само парите, които си изхарчил за себе си.“

Според Търговския регистър приходите за 2019 г. на Matrix Relocations са в размер на 2.667 млн. лв., а нетната печалба възлиза на 267 хил. лв. За същия период оборотите на „Россин 90“ надхвърлят 1.47 млн. лв., а чис­тата печалба – 109 хил. лв.

Бизнесът на Matrix Relocations може да бъде разделен на че­тири основни стълба. Първи­ят се занимава с т.нар. рело­кации. Големите корпорации имат политики за устройване на служители­те си – когато отидат в чужда страна, те трябва да получат добра къща, правилните контакти – лекари, детски градини, училища, банки, в които да са личните им сметки. „Корпорациите имат пари, липсват им хора. И когато намерят талант, искат веднага да го сложат на бюро и да бъде максимално ефективен. Не трябва да се разсейва с раз­лични битовизми – дали му тече покривът, дали е избрал подходяща градина или училище за децата си, дали ще успее да се запише в местния голф клуб. Всички тези врати ги отваряме ние. Превръщаме се в много спе­циален консиерж“, описва Димитров.

Вторият е свързан с документите на пристигащите, или т.нар. Имиграционен отдел. Хората на Стефан Димитров пое­мат цялата бюрокрация по уреждането на разрешителни за работа, постоянно преби­ваване и всякакъв вид документи.

Трета дейност е пренасянето на лични вещи. „Когато човек се мести в друга дър­жава, се нуждае от вещите си, най-вече лич­ните. Този бизнес аз го наричам сантимен­талното карго. Разбирате, че често тези вещи нямат стойност, защото са безценни за собственика им. Това прави задачата ни изключително отговорна. И до момента не сме подвели никого“, казва Димитров.

Четвъртият стълб на Matrix Relocations е специализирана логистика. Този отдел се за­нимава главно със скъпо оборудване, често военно. Компанията има договор с НАТО и организира цялостното извозване на военна техника, график, военна полиция във всяка държава, дипломатически ноти и т.н.

„За 30 години, това, което съм разбрал в нашия бизнес, е, че не трябва да се прави компромис нито с каргото на хората, нито с имиграционните програми. Особено с ими­грационните програми, защото, ако сгре­шиш, не можеш да започнеш наново, чове­кът трябва да напусне страната. И това е свързано с огромни провали“, казва Стефан Димитров.

Все пак, ако се допусне грешка, каквато досега Matrix Relocations не е правила, има застраховка в размер на 1.53 млн. долара на клиент. А за да предотвратят всякакви грешки, Стефан Димитров и екипът му гле­дат винаги да са в крак с най-новите тен­денции в бранша. „Знанието и специализа­цията са нещата, в които Matrix Relocations вярва. Един от въпросите, по които мисля аз, ръководството и екипът, е дали компа­нията ни е устойчива. Дали сме устроени така, че да пребъдем независимо от обстоя­телствата. Дали сме направили така, че да улавяме грешките и да имаме система да ги неутрализираме. Колко механизма трябва да има един асансьор, за да не пропадне в шах­тата. Един, два или три.

И ПОНЕЖЕ НЯМАМ НАМЕРЕНИЕТО И АМБИЦИЯТА ДА СЪБИРАМ ДИВИ­ДЕНТИ И ДА ГИ ТРУПАМ, ГИ НАСОЧВАМ КЪМ ЗНА­НИЕ, КЪМ МОДЕРНИЗАЦИЯ И КЪМ ОБЩЕСТВОТО

Извън корпоративния свят Стефан Ди­митров участва в инициативи за подобрява­не на бизнес климата и живота в България. Още от 1997 г. е в борда на Американската търговска камара в България, а седем години е неин вицепрезидент. Той е и един от основ­ните мотори заедно с бившия американски посланик Джеймс Пардю в превръщането на запуснатата преди Докторска градина в едно от най-приятните места на София – без сергии и заведения.

Отделно Димитров е създател на плат­формата AirBG.Info, която мобилизира граж­данската инициатива за подобряване на ка­чеството на въздуха в страната. Идеята е да се изгради национална мрежа от граждан­ски измервателни станции на замърсеност­та на въздуха. „Всичко започна при разходка с приятели в Докторската градина една зима. Въздухът не можеше да се диша, трябваше да намерим някакво решение. Разпитахме във Фейсбук и веднага откликнаха различни хора.“ Не след дълго е намерен модел, който работи в Щутгарт – чрез проста джаджа гражданите измерват замърсяването, а данните се качват на карта в интернет. По думите на Стефан Димитров сглобяването на подобно устройство може да се напра­ви от всеки и не е скъпо. Желаещите да си направят собствена измервателна станция растат, като към днешна дата са над 1500.

Димитров е убеден, че трябва да търсим добрите примери. „Важно е да се съсредо­точим върху успешните компании. На тях да дадем пари, защото те ще ни измъкнат. Да спрем да се опитваме да спасяваме по­тъващите. Бъдещето е днес и имаме много важни неща да свършим, за да бъдем запом­нени“, казва той и завършва с мисълта на Ал­бърт Пайк: „След нас остава не това, което сме направили за себе си, а това, което сме направили за другите, и то е безсмъртно.“

Dronamics привлече нов партньор на глобалния логистичен пазар Любомир Захаринов: Гемблингът става гейминг
Реклама

Избрано

отпреди 4 часа

Икономическият начин на мислене

отпреди 3 дни

Максимално ускорение

отпреди 3 дни

Предприемачи в киното*

отпреди 5 дни

Запознайте се с визията на новаторите в здравеопазването

10 май 2022, 11:18

Първи икономически прогнози след началото на войната

30 април 2022, 17:13

Георги Ганев: Публичният дискурс за газа се изпълни с шум, който почти не позволява извличането на полезен сигнал

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30 Class 2021
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени