Bizportal: Златна мина от данни
На 17 април 2020 г. акционерите на биотехнологичната фирма Moderna вероятно със задоволство са следили борсовите новини. През същия ден компанията обяви, че е спечелила обществена поръчка на американското правителство за разработка на COVID-19 ваксина за поне 483 млн. долара. Цената на акциите на Moderna реагира бурно, покачвайки се с над 15% само за ден и продължи да нараства и по време на следващата борсова сесия.
Големите обществени поръчки означават гарантирани приходи и хедж фондовете биха дали всичко, за да разберат веднага щом компания спечели търг. Съоснователите на българския стартъп Bizportal вярват, че могат да дадат на фондовете това, което търсят.
„Големите поръчки отиват при големите фирми – казва Мартин Цанов, съосновател на Bizportal, чийто продукт TenderAlpha предоставя данни за компании от цял свят, които току-що са спечелили обществени поръчки. – Тази информация е полезна на инвестиционните фондове.“
Tenderalpha събира данни за спечелени обществени поръчки от над 50 страни и ги продава на всички, за които тази информация е ценна. Освен инвестиционните фондове клиенти на платформата са рейтингови агенции (най-големият клиент на Bizportal например е рейтинговата агенция Moody’s).
Защо клиентите на Bizportal плащат за данни, които са достъпни безплатно? Да следиш документацията за спечелени поръчки по цял свят не е лесна работа. Данните не са стандартизирани. Понякога нещо просто като начина на изписване на имената на фирмите пречи за разчитането на данните.
Алгоритъмът на Tenderalpha събира данните и ги унифицира в лесен за обработка формат. Клиентите на платформата плащат годишен абонамент за неограничен достъп до стандартизираните данни. „Вместо да търсиш и изтървеш някоя възможност, получаваш информацията на момента“, казва Андрей Давидов, съосновател на Bizportal.
Инвестиционните фондове са готови да си плащат за данни, които могат да им подскажат къде ще се случи следващата мегасделка. Вземете за пример Quandl – аналитична компания, която продава информация за полетите на частни самолети по света. Институционалните инвеститори нямат проблем да плащат десетки хиляди долари за подобна информация. Ако шеф на голяма компания пътува някъде с частния си самолет, това може да означава, че се готви сделка с друга компания в региона, към който пътува.
През 2013 г., когато започват да работят по първата версия на bizportal.bg, Андрей Давидов, Владимир Кузмов и Мартин Цанов нямат планове да се занимават с толкова задълбочено събиране на данни. Те искат да направят продукт, с който българските компании могат да получават известия за новообявените обществени поръчки.
Но тримата скоро разбират, че големият пазар е в чужбина, и започват да агрегират данни за обществени поръчки извън България. Първоначално Bizportal е по-скоро нещо, с което се занимават през свободното си време. Но виждат потенциал в него и през 2014 г. регистрират фирма, а през 2015 г. намират първия си голям клиент в лицето на Bureau van Dijk – компания за фирмено разузнаване, която през 2017 г. беше купена от Moody’s за 3.3 млрд. долара.
Bureau van Dijk е заинтригувана от информацията, която Bizportal може да им предостави. Те я използват, за да я интегрират в собствените си масиви от данни, които предоставят на клиентите. „Виждайки този модел, започнахме да търсим други фирми като тях“, казва Мартин Цанов.
Още през първата година, в която работи с голям клиент, Bizportal отчита приходи 245 хил. лв. и реализира печалба 77 хил. лв. според данните в Търговския регистър. И през следващите години компанията успява да поддържа положителен финансов резултат и да расте органично.
Това продължава до 2020 г., когато съоснователите на Bizportal приемат офертата на фонда за рискови инвестиции Morningside Hill. Той става акционер в Bizportal срещу инвестиция от 1.7 млн. евро. Парите са предвидени основно за разширяване на екипа от програмисти и анализатори. Именно двойното нарастване на разходите за заплати е основната причина, поради която през 2020 г. Bizportal записа нетна загуба от 581 хил. лв.
Приходите обаче продължават да растат. През 2020 г. са нараснали с 20% до 1.4 млн. лв., и то въпреки забавянето на бизнеса, причинено от пандемията. Мартин Цанов казва, че през 2021 г. приходите ще се увеличат до над 2 млн. лв.
Една от големите възможности пред Bizportal са т.нар. ESG инвестиции и зелени обществени поръчки (инвестиране в компании, насочени към устойчиво развитие и спазване на социални принципи).
Инвестиране и етика? Милениълите го обожават. Те предпочитат да инвестират в етични компании, вместо просто да очакват голяма възвръщаемост на парите си. Инвестициите в активи, които отговарят на ESG критериите, са нараснали само през 2019 г. с 42% до 17 трлн. долара според данните на US SIF.
Съоснователите на Bizportal осъзнават, че стоят върху златна мина от данни. „В момента всяка ESG информация, която може да даде ранк на компанията, че е устойчива, е много търсена“, казва Андрей Давидов.