Летящите куриери
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Няколко месеца могат да изглеждат като невероятно много време, ако те биха осмислили последните седем години от животa ти. В такава ситуация са основателите на Dronamics Свилен и Константин Рангелови. През есента на 2021 г. те ще са готови с конструирането на първия си товарен дрон – „Черният лебед“.
Той трябва да може да пренася до 350 кг на разстояние до 2.5 хил. км със скорост 200 км/ч. Ще лети на височина до 7 хил. м – значително под тази на стандартните самолети, но и над малките едноместни и двуместни машини. Пилотите на Dronamics управляват дроновете от разстояние. Пространството на борда се използва максимално. Аеродинамиката се отличава от познатите на пазара, а изискванията за пистата са лесни за изпълнение. Свеждат се до дължина поне 400 м, като може дори да не е паваж, а трева.
Предимствата се натрупват и това прави доставките бързи и евтини. „Скоро ще е възможно да заявиш пратка от София за Варна и в рамките на 2 часа тя ще пристигне. Нека да добавим и още един час, за да бъде от врата до врата“, казват Рангелови. Цената на бъдещата им услуга ще е около 2 лв. на килограм. За сравнение – с тир би струвало под 1 лв. на килограм, но превозът би дошъл чак на следващия ден. Подобна оптимизирана логистика би улеснила работата на куриери, транспортни фирми и електронни търговци в целия свят.
Ако първият полет на товарен дрон в пълен размер се осъществи тази есен, това ще е облекчение не само за логистичния бизнес и братята предприемачи.
ТЕХНИТЕ БЛИЗКИ ЩЕ СЕ ЗАРАДВАТ, ЧЕ НАЙ-НАКРАЯ ЩЕ ГИ ВИДЯТ ОТНОВО С ГЛАДКО ОБРЪСНАТИ ЛИЦА
Двамата всъщност „мразят бради“ и с основаването на компанията идва идеята на Константин временно да спре да се бръсне. Условието да се върне към предишния си облик е един истински „Черен лебед“ да кацне успешно. Свилен Рангелов също се присъединява към предизвикателството. Ако всичко върви по план, през есента Свилен (36) и Константин (30) Рангелови ще посегнат към бръснача за първи път от 7 години.
Те посрещат екипа ни в производственото хале на Dronamics. Мястото е близо до Летище София и над нас кръжат самолети. От „фабриката за дронове“ се чува се остър шум от ъглошлайф и чукове. Детайлите пред нас са покрити с тънък слой прах от производството на място. Поне 20 души се движат в различни посоки. Още 6–7 са в близките офиси и работят по инженерната част. Всички те бързат. Заложили са си след три месеца да имат готов карго дрон. Не един или двама инвеститори следят как върви процесът. Интересът е разбираем и защото „Черните лебеди“ ще дадат съвсем нова визия на логистичния пазар и веригите на доставки.
Въпреки ентусиазма на фондовете и ангел инвеститорите, логистичната иновация предизвиква скептицизъм у част от участниците на пазара. Идеята за доставки в рамките на деня е постижима и днес. Ако добавим обаче и цената да е сравнително ниска, нещата се променят. Мнозина казват на Рангелови, че комбинацията от бърза и евтина доставка не съществува. Оттук идва и името на самолетите – „Черните лебеди“.
„През Средновековието черният лебед е бил нарицателно за нещо, което е невъзможно. След като обаче мореплаватели откриват такива екземпляри, значението се изменя към нещо, което всички мислят, че е невъзможно. Всъщност то чака да бъде намерено“, казва Свилен Рангелов. (текстът продължава на следващата страница)