Летящите куриери
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
ОПТИМИЗАЦИЯТА НА ТРАНСПОРТА
Предисторията на компанията започва през декември 2013 г. Amazon представя своите малки дронове за доставки до 2.3 кг на разстояние до 24 км в САЩ. Братята коментират изобретението по телефона, защото Константин Рангелов учи авиокосмическо инженерство в Холандия. Според тях идеята има много потенциал, но „Джеф Безос има няколко основни пропуска“. Изискването е клиентът да има двор, за да кацне машината. Това значително намалява потенциалните продажби, защото в големите градове услугата е донякъде неизползваема. Теглото, което може да пренася дронът, и разстоянията също са силно ограничени.
От разговора за новите доставки на Amazon минава година и Константин Рангелов завършва бакалавър. Започва работа в компания за композитни части за самолети. Застоява се в чужбина и започва да му липсва вкусът на българско сирене. При всяка възможност го споменава на брат си. Отново, отново и отново. В един момент Свилен Рангелов не издържа и му казва „Нали си инженер. Измисли някой дрон и ще ти изпратя по него“ и му затваря телефона.
Носталгията по българската кухня наистина кара бъдещия предприемач да грабне калкулатора и да види дали има как да създаде по-голям дрон от този на Amazon. „Още не ставаше дума за чертежи. Първо имаше много сметки, за да видим дали изобщо може да стане. Изглеждаше постижимо. Щеше да издържи. Пресметнах всичко още веднъж и звъннах на Свилен. Можехме да решим логистичен проблем, който бях сигурен, че не е само мой“, казва Константин Рангелов.
През 2014 г. той се връща за постоянно в България. С брат си правят голяма крачка, като напускат работата си и влагат цялото си време в Dronamics. Константин Рангелов става технически директор. До този момент Свилен Рангелов е трупал опит в областта на управлението на екипи, маркетинг и продажби. Освен това има и финансови познания, защото е завършил икономика в колежа „Дейвидсън“ в Америка. В семейния стартъп заема ролята на изпълнителен директор.
Образованието е основополагащо за двамата братя. Те са от семейство на учители и от малки вярват, че знанията винаги се отплащат. Затова и не се страхуват да потърсят помощ за новия си проект.
ИНОВАЦИЯ В ЛЕТЕНЕТО
Първата стъпка, която правят, е през 2014 г. да кандидатстват в акселераторската програма на инвестиционния фонд Eleven. Там проектът им придобива повече визия. И двамата вярват в нуждата от него на пазара. С тази увереност вземат максимума от акселераторската програма. Изглаждат концепции и правят проучвания за случващото се на пазара. Осъзнават, че много компании са се опитвали да направят карго дрон, но аеродинамиката ги е провалила. Решени са да открият работещ вариант.
„Човечеството лети едва от около 100 години – казва Свилен Рангелов. – Понеже създаването на дизайн на самолет е много трудоемко, всички се опират на предишни модели, а те на тези преди тях. В този процес на заимстване липсва иновацията.“ И днес някои компании от САЩ и Китай откриват този проблем по трудния начин. Разработват самолети, които са безпилотни, и казват, че са за карго услуги. Да извадиш пилота от кабината обаче не променя много. Цената на доставка си остава висока и няма клиенти.
Рангелови откриват вдъхновение как да избегнат грешките на другите в автомобилостроенето. Карго самолети се разтоварват на големите летища. След това товарът поема към по-малките градове с камиони. Пазарът не се нуждае от самолети, международни писти и камиони, а от „баничарката, която ще измине последната миля при доставките“.
Тези размишления им спестяват години лутане.
РАНГЕЛОВИ СЪЗДАВАТ СОБСТВЕН ДИЗАЙН, КОЙТО ДА ПОСТИГНЕ ЖЕЛАНОТО СЪОТНОШЕНИЕ ЦЕНА – КАЧЕСТВО НА ДОСТАВКИТЕ
Ако планът им успее, конкуренцията в тяхната пазарна ниша, ще е силно ограничена. Има компании, които показват по-добри резултати по този показател с между 10 и 20%. Те обаче работят с между 125 и 320 пъти по-голям товар и отиват в друга категория. „Боинг 747“ например пренася 113 хил. кг.
Братята решават да продават само капацитета на дроновете – „350 кг товар от точка А до точка Б“. По този начин, ще могат да обслужват постоянно техниката и да обучават професионални пилоти в управлението ѝ.
По време на акселераторската програма на Eleven братята развиват бизнес плана си. Изчистват идеята, подготвят се за влизане в сектора на логистичните услуги и печелят инвестиция 25 хил. евро. С нея и вече разработения бизнес модел основават Dronamics на 21 август 2014 г. Нямат собствен офис и работят от този на фонда.
Не забавят темпото и през 2015 г. кандидатстват усилено в различни иновативни фестивали. В начален етап са и не се целят в големите награди. Там са, за да представят идеята си пред колкото може повече хора. Необходима им е финансова подкрепа.
ФОНДОВЕ И АНГЕЛИ
Докато търси инвестиции, Свилен Рангелов открива, че в Европа пенсионните фондове подлежат на силни регулации. Забранено им е да инвестират свободно в стартъпи. В повечето държави на стария континент е прието да се отделят до 5% от бюджетите за високорискови инвестиции. „Това има два неблагоприятни ефекта – от една страна, води до по-малко капитал за стартъп екосистемата в Европа, а от друга – се изпуска възможността пенсионните системи да увеличат своята доходност и да участват в ранните и най-динамични фази на създаване на стойност“, казва Свилен Рангелов, който и до днес лобира за промяна на регулациите в това отношение.
И за Dronamics подкрепата не идва от пенсионните фондове. Намират я във Виена, където обявяват българския проект за един от 50-те най-перспективни в европейското състезание за стартъпи Pioneers Festival Challenge. Впоследствие, година след основаването на Dronamics австрийският фонд SpeedInvest инвестира в стартъпа 100 хил. лв.
Със свежия капитал братята започват по-целенасочени действия за изграждане на прототип. Налага им се да напуснат офиса на Eleven. Местят се в изоставена фабрика в софийския квартал „Военна рампа“. Напредват бързо и интересът към работата им се увеличава.
ПРЕЗ 2016 Г. КОНСТАНТИН РАНГЕЛОВ СТАВА ЧАСТ ОТ СЕЛЕКЦИЯТА НА FORBES „30 ПОД 30“ ЗА БЪЛГАРИЯ
Година по-късно е в тази за Европа.
В края на 2017 г. започват първите по-сериозни тестове на „Черните лебеди“. Създаден е прототип в мащаб 1:4 спрямо планирания дрон. Година по-късно отварят втори офис в споделеното пространство Campus X. Визията им става по-ясна и получават подкрепа от бизнес ангели. Нуждата от свеж капитал няма как да бъде заобиколена, защото „подобен проект е скъпо начинание“.
По традиция обаче стартъпите започват пътя си към пазарна реализация с необуздана амбиция и оскъден бюджет. За да спестят средства, Свилен и Константин Рангелови се принуждават сами да създават това, което им е необходимо. През 2019 г. наемат бившата база на DHL и я превръщат в производствено хале с отделни помещения и офис част. Сами сглобяват още два прототипа – 1:12 и 1:10. Проектират фурна за печене на композити с дължина 10 м. Създават суперкомпютър от части за геймъри – така се справят с валидацията на издръжливостта на машините си. Ако искат да тестват аналогово, би им отнело години и милиони левове. „Знаете ли, че в Холандия само факултетът на университета, в който аз съм учил, има 7 вятърни тунела. Е, в България нямаме нито един“, казва Константин Рангелов. (текстът продължава на следващата страница)