Летящите куриери
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
ФОКУС, ФОКУС, ФОКУС
Пред младите иноватори се появява и друг проблем – работата с доставчици. Компаниите нямат опит в работата с подобни проекти и това ги прави малко предубедени. „Имаше хора, които отделяха време, за да ни обясняват детайлно 99 начина, по които това, което искаме, няма да стане. С време се срещнахме с широко скроени бизнеси. Те се замисляха след първия ни разговор, споделяха ни, че това е интересно и не са го правили досега. Заедно започвахме работа по онзи 1 начин, който щеше да даде резултат“, признават предприемачите.
За постигането на конкурентните резултати се изправят пред регулаторни препятствия. Доскоро преминаването на дронове през граници не е било описано в закона. Едва в началото на тази година проблемът е решен, а Dronamics става стратегически партньор на Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) за дронове глобално. За да оперират според всички правила, регистрират стартъпа като авиационна компания с логистични цели през тази година.
През април 2021 г. Eleven обявява, че ще ги финансира с още 100 хил. евро, с които за последните 7 г. стават общо 450 хил. евро от фонда. Създаването на „Черните лебеди“ им коства години подготовка.
ИСТИНАТА Е, ЧЕ ДОСЕГА СА ОТЧИТАЛИ САМО ЗАГУБИ ЗАРАДИ ОПЕРАТИВНАТА СИ ДЕЙНОСТ
Още нямат постъпило плащане към тях. Това не притеснява инвеститорите. Рангелови предизвикват много шум с идеята си и намират застъпници. Освен фондовете за рисков капитал, през годините Dronamics печели подкрепа от над 50 бизнес ангели. По последни данни Свилен и Константин държат по 36.45% от дяловете на стартъпа. Има много неконвертирани инвестиции и на предстоящата нова серия от финансиране собствеността ще бъде изяснена. Очакванията на Рангелови са чрез него да съберат над 100 млн. евро.
Сумата изглежда висока за серия A, но съдружниците смятат, че тя е оправдана заради интереса към работата им. Предложенията за партньорство вече са толкова много, че се налага да им отказват директно. Братята признават, че дроновете им привличат вниманието на компании от различни сектори. „С леки модификации можем да направим така, че нашите дронове да пръскат земеделски ниви или да гасят пожари. Нашият фокус обаче са логистичните услуги и не искаме да се отклоняваме от тях“, споделя Свилен. Dronamics вече има подписани договори с едни от най-големите компании за доставки. „Имаме заявки за 2000 бройки за периода от една година. Това е само за един от нашите партньори и с цел тест на услугата“.
ПОДГОТВЕНИ ЗА РАСТЕЖ
Производството на машините ще бъде изнесено на няколко локации. Съдружниците вече водят преговори с фабрики в Европа и Азия. Целта им е да сключат договори с 10–12 от тях и всяка да произвежда поне хиляда от техните „Черни лебеди“ на година за своя регион. Операциите на големи пазари като Индия, Китай, САЩ, Бразилия, Австралия и др. ще се захранват от местни фабрики.
Очаквания са, че през 2022 г. ще започне първият етап от стратегията за производство. Целта е да бъдат готови за полет 60 дрона, създадени в България. С тях ще започнат търговските полети в Европа, Австралия и Канада, докато се стартират по-големите производства в чужбина.
ДО 2024 Г. „ЧЕРНИТЕ ЛЕБЕДИ“ ПО ПЛАН ЩЕ СЕ УВЕЛИЧАТ ДО 1000 НА ГОДИНА, А ДО 2026 Г. – ДО 10 000
Очаква се сегашният екип от 70 души да се утрои през 2022 г. и да продължи да расте в подобни темпове. През 2023 г. компанията планира да излезе на печалба с оборот 160 млн. евро. Целта е да се превърне в компания еднорог през 2027 г.
Очакваните резултати изглеждат постижими заради голямото търсене и растежа на пазара на логистични услуги с карго дронове през следващите години. През 2019 г. той се оценява на по-малко от 0.1 млрд. долара, по данни на инвестиционния фонд Levitate Capital. Оптимистичните прогнози на неговите анализатори са, че през 2030 г. показателят ще нарасне до 47 млрд. долара. Очакванията на ARK Invest, милиардния хеджфонд на легендарната Cathie Wood, са дори още по-смели – 115 млрд. долара през 2030 и 15 млрд. долара през 2025 г.
Нуждата от повече експертиза се увеличава с приближаването на първите продажби и работа с големи играчи в сектора, като например наскоро обявеното партньорство с германската логистична компания Hellmann Worldwide Logistics. В последните месеци Dronamics я намира в професионалисти от световната сцена. Сред „големите имена“ в авиацията, които се присъединяват към стартъпа, са главният оперативен директор Серджо Силва (бивш управител поддръжка и инженерство в NetJets) и главният продуктов директор Роджър Морис, който e заемал управленски позиции в английските пощи Royal Mail Parcels.
Те, а и много други, помагат на Свилен и Константин Рангелови с развиването на Dronamics. Очаква се проектът им да дадат нов тласък на логистиката. „Като цяло се движим добре с времето и до няколко месеца ще махаме брадите. Познавайки се обаче след „Черните лебеди“ може да си ги пуснем за някоя по-грандиозна цел.“