Най-добрите стартъп екосистеми в света
Кои страни предлагат най-добри условия за развитие на стартъп?

Ако тепърва стартирате бизнес, този въпрос е от съществена важност. Да основеш стартъп в София не е същото като да го създадеш в Ню Йорк например. Някои от най-големите градове в света предлагат много повече възможности за развитие на стартъпи: включително достъп до финансиране, инженерни таланти и законодателни предимства.
Годишната класация на StartupBlink показва страните с най-гостоприемен климат за развитието на стартъпекосистеми.
Класацията е базирана на множество критерии, сред които са брой на стартъпите, споделените офиси и акселераторите в една страна; скорост на интернет, бизнес среда, инвестиции в развойна дейност, брой на сделки по придобиване на стартиращи компании и други.
Къде е България в глобалната класация?
България пада с две места в световното класиране и през 2021 г. се нарежда на 35-о място.
От StartupBlink посочват, че сред предимствата на България са наличието на акселератори и фондове за рисков капитал, както и достъпния жизнен стандарт.
София е основен център за местните стартъпи. Българската столица привлича и все повече дигитални номади от чужбина, които пък водят след себе си чуждестранни стартъпи.
Топ 10 на най-добрите екосистеми в света
Ето къде са най-добри условията за развитие на стартъп.
1. САЩ
САЩ продължават да водят световната класация в световната стартъп екосистема. До голяма степен това се дължи на Сан Франциско и Силициевата долина, където се раждат и развиват повечето еднорозии (компании с пазарна оценка от поне 1 млрд. долара).
Веднага след Сан Франциско по иновативност се нареждат Ню Йорк, Лос Анджелис, Бостън и Сиатъл.
2. Великобритания
Великобритания е европейският хъб за стартиращите компании. Лондон привлича много компании, занимаващи се с финтех и електронна търговия, но също и такива, които се занимават с маркетинг и продажби.
След Brexit Великобритания ще трябва да докаже, че все още може да предостави условия за здравословен растеж на стартиращите компании от цяла Европа.
3. Израел
Разликата между Израел и Великобритания се стопява спрямо предходното издание на класацията. Израелската стартъп екосистема е известна с това, че устоява на геополитическите конфликти и през годините е създала редица милиардни компании, някои от които бяха купени от гиганти.
През 2017 г. например Intel купи Mobileye, която разработва технология за автономни автомобили, за над 15 млрд. долара.
4. Канада
Канада може да се похвали със силно развита стартъп екосистема, в която преобладават компании създаващи репения за енергетиката, околната среда и образованието.
На регионално ниво най-голям магнит за стартиращите компании е Торонто, следван от Ванкувър и Монреал.
5. Германия
Берлин изпадна от топ 10 на най-иновативните градове за стартъпи и вече заема 13-о място в глобалната класация. Въпреки това Германия остава един от основните хъбове за стратиращи компании в Европа.
6. Швеция
След като през 2020 г. беше на 10-о място в класацията, през 2021 г. Швеция се изкачва до шестата позиция.
Освен че може да предложи много добър стандарт на живот, Швеция привлича предприемачи и служители със своята култура и общество. Страната е отворена към теми като равеноство на половете и поощряване на прекарване на повече време извън офиса за родителите.
7. Китай
Китай направи мощен скок в глобалнаата класация, като само за 2 години се изкачи с 20 места (през 2019 г. страната заемаше 27-а позиция).
От развиваща се страна Китай се превърна в център за най-новите технологии. Значително влияние за това имат и държавните инвестиции в технологичен напредък. Въпреки търговските войни на Китай с други страни като САЩ, китайските технологични компании успяват да се утвърдят на световния пазар. Което дърпа напред и местната стартъп екосистема.
8. Швейцария
Известна най-вече с банковата си тайна, шоколада и чаосовниците, Швейцария се утвърди и като една от най-разпознаваемите блокчейн екосистеми. Други сектори, които процъфтяват в местния стартъп климат, са здравеопазването и софтуера.
9. Австралия
Държавата и обществото поощряват стартъп културата в Австралия. За съжаление страната е далече и като разстояние, и като часова разлика, от големите пазари като Европа и САЩ.
Това прави работата на местните стартъпи доста по-сложна.
10. Сингапур
За Сингапур това е първа година в челната десетка на класацията.
Местните стартъпи получават подкрепа от държавата под формата на данъчни облекчения. В страната оперират и акселераторски програми, които осигуряват достъп до финансов ресурс и знание.
Така Сингапур се превръща в азиатски хъб за стартиращи компании.