Предвидимост на законодателството
Предприемачите в България стават все повече, но много са и пречките пред тях да се фокусират основно върху бизнеса си. В партньорство с Фондация за свободата „Фридрих Науман“ Forbes започва нова рубрика, в която бизнесът в България разказва къде е разликата между мечти и реалност в предприемачеството, кои са основните регулаторни, данъчни и административни проблеми и какви са потенциалните решения.
Една от големите болки на бизнеса е изискването на много документи и удостоверения, което води до излишно разкарване между институции, споделя Божидар Божанов, изпълнителен директор на компанията за информационна сигурност „ЛогСентинел“. „По този начин администрацията съзнателно или не практикува произвол, не спазвайки законите“, допълва той. „За бизнеса времето е най-важното нещо“, казва още Божанов.
Той познава много добре част от проблемите в администрацията и евентуалните техни решения, защото освен в дейността си като предприемач има и значителен опит в изграждането на електронното управление като експерт. Невъвеждането на електронно управление или въвеждането му частично също води до проблеми. „Елате си донесете документа или си вземете удостоверението от еди-къде си“, е това, което чуват често представителите на бизнеса“, казва още Божанов и допълва, че до този момент са похарчени много пари, но няма ефективно електронно управление. Според него бизнесът е свикнал донякъде, но това не значи, че така не се пречи на дейността му.
Това, което също трябва да се направи според Божидар Божанов, е да се спази Законът за ограничаване на административното регулиране и административен контрол върху стопанската дейност от 2003 г. (с последни промени от март 2021 г.). „Този закон посочва хубави неща, които са станали декларативни вече 20 години, но не се спазват“, казва Божанов.
Друго решение е да се опрости регулацията, защото темата за свръхрегулацията е пряко и косвено свързана с това какво прави администрацията. „Нови регулации трябва да се въвеждат само със закон, но на практика се въвеждат с подзаконови актове“, допълва Божанов. Пример е Наредба номер 18, която до един момент няма законово основание, а в същото време има регистрационен и лицензионен режим. „Такъв тип произволен регистрационен режим с подзаконова уредба спря бизнеси за дълго време, защото не се знаеше какво се иска от тях, какво трябва да променят и как да го променят“, казва още Божидар Божанов.
Неговото мнение е, че административният произвол и непредвидимостта са голям проблем за бизнеса. Бизнесът в България иска предсказуемост на законодателството и това според Божанов е основен приоритет на Народното събрание. Много често бизнесът не разбира за някои промени в законодателството. Бизнесът иска да знае какво ще се случи, да си даде мнението и да знае какво следва.