AIOPSGROUP: От нула до 15 млн. лв.
Вероятно бихте си помислили, че ако един от платежните инструменти на онлайн търговец не функционира правилно, той веднага ще разбере. Не такъв е случаят с MCM Worldwide – търговец на луксозни стоки, който реализира продажби в поне 50 пазара по света. Оказва се, че проблемът в една от системите, с които компанията приема плащания, е останал под радара.
„Никой дори не беше забелязал“, спомня си Слави Славов, съосновател на AIOPSGROUP. MCM използва AIOPSGROUP, за да анализира цялата си екосистема за онлайн търговия. Така компанията в рамките на минути открива, че има проблем.
AIOPSGROUP впряга мощта на изкуствен интелект и големите данни, за да открие всичко, което не е наред в екосистемата на онлайн търговеца. Един проблем може да остане незабелязан с дни или седмици: и това да струва скъпо заради нереализирани продажби.
Това, което компанията на Слави Славов (41) прави, е да следи за нередности при информационните системи на търговците. Това не е лесна задача: големите онлайн търговци работят с много различни системи и технологии. Лесно е да се пропусне някоя малка неефективност, която дърпа приходите назад.
Освен че следи дали системите на търговеца са в ред, компанията работи на проектен принцип. Сред потенциалните ѝ клиенти са търговци, които искат да интегрират в информационните си системи ново решение: например Salesforce Commerce Cloud. Друга част от бизнеса е да продават на клиентите си софтуерни решения, които са до голяма степен завършени и само се персонализират според нуждите на конкретния търговец.
Босненецът Слободан (Дон) Сантрач, който заедно със Слави Славов създава AIOPSGROUP през 2019 г., твърди, че компанията им може да увеличи с между 12 и 16% годишните приходи на онлайн търговците. „Въвеждаме големи данни и изкуствен интелект върху решенията за е-търговия, за да могат клиентите да увеличат приходите си“, казва 42-годишният Сантрач.
Славов и Сантрач едва ли можеха да изберат по-подходящ момент, за да стартират компания, която консултира онлайн търговци. През 2020 г. пандемията затвори физическите магазини и оборотите се преместиха онлайн. „Виждаме много потенциал в търговията на дребно и дори повече в онлайн присъствието – казва Дон Сантрач.
ФОКУСЪТ ВСЕ ПОВЕЧЕ ЩЕ Е ВЪРХУ ОНЛАЙН ПРОДАЖБИТЕ. ОРГАНИЗАЦИИТЕ СЪЗДАВАТ НОВИ БЮДЖЕТИ ЗА ДИГИТАЛНИЯ СВЯТ
Онлайн продажбите все още представляват едва 20% от общия обем на търговията на дребно според данни на Digital Commerce 360. Но този дял постоянно се увеличава. През 2020 г. продажбите онлайн са скочили с 24% до 4.29 трлн. долара. За сравнение – общият ръст в търговията на дребно е само 1% и той се дължи основно на голямата активност на онлайн купувачите.
AIOPSGROUP работи с имена като Puma, Rossignol и IKEA. Когато стартират, Славов и Сантрач разполагат с екип от около 30 души. Само месеци по-късно пандемията се стоварва върху световната икономика и за известно време търговията на дребно е в състояние на свободно падане, завличайки със себе си и бизнеса на AIOPSGROUP. Двамата съоснователи обмислят внимателно възможностите си и решават, че няма да затварят компанията или да правят големи съкращения.
Решението им се оказва правилно. Няколко месеца по-късно ситуацията изглежда коренно различна. Бизнесът на големите търговци се прехвърля онлайн и това дава възможност на AIOPSGROUP бързо да си намери нови клиенти.
Днес в компанията работят около 90 души, а Слави Славов твърди, че постоянно им трябват нови хора, които да захранват растежа на бизнеса. Сантрач допълва, че по собствената му преценка в момента на компанията са необходими поне 50 нови служители. „Ако ме попитате кога, бих ви отговорил „възможно най-скоро“, казва Сантрач.
Така вместо крах AIOPSGROUP преживява апогей. През 2020 г., която е първата цяла календарна година в историята на компанията, тя декларира приходи 5.5 млн. лв. Славов очаква, че през 2021 г. AIOPSGROUP ще успее да утрои оборота си до 15 млн. лв.
Дон Сантрач твърди, че софтуерните решения на AIOPSGROUP, базирани на големи данни и изкуствен интелект, могат да се интегрират и да започнат да функционират в рамките на четири седмици.
НА КЛИЕНТА ЩЕ МУ ОТНЕМЕ МЕЖДУ 12 И 18 МЕСЕЦА, АКО ТРЯБВА ДА ГО НАПРАВИ САМ. ТОВА ИМ ПЕСТИ МНОГО ВРЕМЕ И ПАРИ
Сантрач и Славов се запознават през 2015 г. По това време Славов управлява българския офис на eCommera, която снабдява търговците със софтуерни решения за оптимизиране на продажбите. Сантрач е прекарал много време в САЩ, докато Славов има опит с технологиите и потенциалните клиенти в Европа. Двамата решават, че могат да обединят опита си.
Сега двамата съдружници изтъкват като предимство своя опит и разбиране за това как функционира електронната търговия. Все пак всяка аутсорсинг компания може да интегрира нови софтуерни решения в една компания. Но Сантрач и Славов знаят къде да гледат, за да открият слабите места в информационните системи на търговците. „Намерихме голяма дупка в пазара – казва Сантрач. – Клиентът не вижда всички проблеми, които екосистемата му има. Трябваше да създадем тази мониторингова система, базирана на изкуствен интелект.“
Слави Славов го илюстрира с пример: компания, която прави 100 млн. долара годишно от продажби онлайн, няма никаква идея какво се случва със системите, които стоят зад тези продажби. Обикновено мениджърите имат само базова представа: например дали сайтът в момента работи. „Но дали функционира правилно те не знаят – казва Славов. – Много от тези компании все още изостават от технологична гледна точка. И това е изненадващо, защото, ако нещо се обърка, те може да изгубят милиони. И те наистина губят милиони всяка година.“
Другият проект на Сантрач и Славов, Digitanity, който вече е задвижен, е да изгражда местни ИТ екипи за чужди компании с опция след това да им прехвърля собствеността върху тях. На подобен принцип в България стъпиха чуждестранни компании като Financial Times. Когато през 2018 г. медийната група обяви, че ще открие собствено звено за развойна дейност в София, тя си партнираше с Xoomworks – британска консултантска компания с регионални офиси в цяла Европа. Реално Xoomworks изгради офиса на Financial Times в България, а медийната група стана официален собственик чак през 2020 г.
Според думите на Славов този проект вече има потенциални клиенти. Наети са хора, които да се грижат за продажбите и управлението на бизнеса. „Искаме да построим на бъдещите си клиенти софтуерни екипи и така те да могат да стъпят на пазара“, казва той.
Междувременно AIOPSGROUP вече изгражда своя мрежа от офиси, за да намира нови клиенти. Компанията е стъпила в САЩ, Италия, Холандия и Сърбия. Славов твърди, че тези офиси не са просто търговски представителства – в офиса в Амстердам например се наемат програмисти, служителите в българския офис също могат да се преместят за известно време в някой от чуждестранните офиси и да поработят оттам. Това дава възможност на AIOPSGROUP да оперира повече на принципа на ниършоринга, при който служителите на аутсоринг компанията са физически близо до компанията клиент.
Статистиката потвърждава, че на големите пазари онлайн търговията става все по-съществен фактор в търговията на дребно. Във Великобритания 23.3% от всички продажби на дребно стават онлайн по данни на UNCTAD. Само две години по-рано делът им е бил 14.9%. В страни като Сингапур делът на онлайн търговията се е удвоил за същия период до 11.7%.
Ако внезапният успех на AIOPSGROUP може отчасти да се обясни с бума в електронната търговия заради COVID, какъв е рискът процесът да се обърне, когато магазините отново отворят? Нито един от двамата основатели на компанията не се притеснява от този сценарий. „Не мисля, че този тренд ще се намали – казва Сантрач. – Компаниите ще запазят големите си бюджети за дигитална трансформация.“