Bugatti и Rimac се обединяват, ще създават хипер-спортни автомобили
Едно от най-старите имена в автомобилния свят се присъедини към едно от най-новите имена с обявяването на ново съвместно предприятие – Bugatti Rimac.
Обединението става чрез сложно размествана на собствеността от настоящия собственик на Bugatti – Volkswagen Group. Акциите на Bugatti ще бъдат прехвърлени от Volkswagen, която притежава Porsche и Bugatti, на Porsche, а след това на Rimac. След сделката (подлежаща на одобрение от антитръстовите власти) Rimac ще притежава 55% дял в смесеното дружество, а Porsche – 45%. Новата компания ще започне с приблизително 430 служители, разпределени между централата на Rimac в Загреб, Хърватия, и традиционния дом на Bugatti в Молсхайм, Франция.
„Много съм горд и щастлив, че осъществихме това съвместно предприятие въпреки многото предизвикателства. Днес е добър ден за Bugatti и Rimac, Porsche, а също и за Volkswagen Group“, каза Люк Мешке, член на Изпълнителния съвет на Porsche
Първите автомобили на новата компания, които ще достигнат производството, ще бъдат два модела хипер автомобили: продължението на Bugatti Chiron, и производствената версия на Rimac Nevera EV. Съвместно разработените модели Bugatti се планират за по-дългосрочен план. Bugatti Automobiles SAS ще продължи да съществува в новото съвместно предприятие, изграждайки модели Bugatti в съоръжението в Молсхайм.
Еторе Бугати (1881-1947) основава Bugatti през 1909 г. след близо десетилетие на производство на автомобили. Компанията гради репутацията си на състезания, а също така разработва самолетни двигатели по време на Първата световна война. „Златната ера“ на компанията е в средата на 20-те до 30-те години на миналия век, започвайки с осемцилиндровия автомобил Type 35.
Втората световна война причинява пропаст в производството, тъй като заводът в Молсхайм е продаден на Германия през 1940 г., за да бъде възстановен от семейството на Бугати през 1945 г. Bugatti спира производството през 1956 г. и марката сменя собствеността си от едно предприятие на друго за следващите четири десетилетия, докато Volkswagen го придоби през 1998 г. и пусна 18-цилиндровото купе EB 118, дизайн Giorgetto Giugiaro.
През 2000 г. настоящият курс на Bugatti започна с 16-цилиндровия концептуален автомобил Veyron. Производствената версия, построена в Молсхайм, най-накрая дебютира през 2005 г., утвърждавайки Bugatti като иноватор за хиперколи. Оттогава Veyron се развива през годините, събирайки рекорди за скорост и отличия по пътя.
Историята на Rimac е много по-кратка, но все пак солидна. Компанията е основана през 2009 г. от Мате Римак (роден през 1988 г.) в гараж. Първият електрически супер автомобил на Rimac се появява през 2011 г. Тогава на изложението във Франкфурт е представен Rimac_Concept_One. С този модел компанията успя да привлече погледа на големите инвеститори, за да може през 2018 г. да представи модела Nevera – електрически хипер-спортен автомобил. Rimac има над 700 служители в седалището си в Хърватия и обещава да достави първите серийни модели на Nevera на клиентите през 2021 г.