Google финансира проекти на Тук-Там и Заслушай се
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Технологичният гигант Google обяви, че сдружение „Тук-Там“ и фондация „Заслушай се“ са сред избраните неправителствени организации в Google.org Impact Challenge. Заедно с още 11 проекта от Централна и Източна Европа ще си разделят грант от 2 млн. евро.
По време на гала коктейла за стипендиантите на фонда „Иди, учи и се върни“ „Тук-Там“ сподели детайли около новината. Общо 850 организации са подали документи за участие заедно със сдружението. В основата на кандидатурите са били предложения за насърчаване на дигитализацията като част от икономическото възстановяване. Реализацията на селектираните проекти няма да бъде покрита изцяло с подкрепата на технологичния гигант, защото размерът на сумите се определя по критерии. Според него българските представители ще получат подкрепа между 50 и 250 хил. евро.
„Тук-Там“ и „Заслушай се“ залагат на проекти, които да подкрепят досегашните им усилия. „Тук-Там“ ще инвестира средствата в създаването на Brain Gain мрежа, която да надгради сегашната им платформа. Тя ще бъде мост между ученици, студенти и ментори. В нея ще се свържат млади българи с пораснали и реализирали се техни сънародници от различни точки на света. Инициативата има менторски елемент, но в основата ѝ са добрият пример и вдъхновяващите истории.
Екипът на „Заслушай се“ също остава верен на досегашната си мисия. Усилията му са насочени към осигуряване на равнопоставеност на глухите хора чрез ефективни практики за овластяване и образование. Фондацията привлича вниманието на технологичния гигант с развитието на нова магистърска програма. В нея се включва международен обмен и дигитални иновации. В България тепърва се създават условия за намаляване на неравенството между глухи и чуващи. Чрез проекта си „Заслушай се“ цели да се справи с трудния достъп до знания и ноу-хау, пред които се изправя общността на глухите.
Българите тук и там
Сдружение „Тук-Tам“ цели да улесни връзката между българите от различни места по света. Създадената от него мрежа ги ангажира с информация, менторство и стипендии в три направления – образование, професионално развитие и изграждане на общности.
Христо Бояджиев стартира „Тук-Там“ през 2008 г. Осъзнава, че може да постигне много, ако сдружението функционира като социално предприятие. През 2018 г. той и екипът му се отдават изцяло на каузата. Досега те са са инвестирали над 220 хил. лв. в стипендии за българи, които учат в чужбина, а след това се връщат в България. Професионално са насочили над 17 000 души, а годишно над 100 хил. човека търсят информация за България чрез сайта им. „Тук-Там“ е организатор на стотици събития, а инициативи като „Тук-Там Buddy“ вдъхновяват младите хора да намерят техния път към мечтаната реализация.
„Учениците и студентите се нуждаят от добър пример. Когато си от малък град е вдъхновяващо да се запознаеш с някой, който е завършил твоето училище. Разбираш, че днес той е изпълнителен директор на голяма компания и това ти помага да следваш мечтите си“, казва Христо Бояджиев, основател на „Тук-Там“.
Цялата история на сдружението можете да прочетете в текста на Forbes Bulgaria „Свързани, тук или там“.
Глухите експерти
„Заслушай се“ също дава надежда, като фокусът е върху глухите хора. Постигат това чрез ресурси на български жестов език и технологични иновации. От 2014 г. фондацията се бори за техните права и чрез различни проекти в образованието превръща глухите в равноправни членове на общество.
„Чуващите хора се притесняват да ни нарекат „глухи“. Причината е, че не разбират тази дума и се опитват да намерят нейни заместители. Глухотата не е недостатък и хората, които не чуват, имат свой език и могат да живеят пълноценно като всички останали. С годините фондацията ни създава силна и сплотена глуха общност“, коментира Ашод Дерандонян, изпълнителен директор на фондация „Заслушай се“.
Голяма победа за цялата общност е приемането на новия Закон за българския жестов език през януари 2021 г. С него се очертава пътя за развитие на глухите хора. Това е дълъг процес на израстване и е нужна финансова подкрепа за интеграцията на специални програми.
По отношение на гранта на Google „Тук-Там“ и „Заслушай се“ споделят, че причината технологичния гигант да селектира тях са ясната визия и страстта, с която вече движат проектите си. Двете организации имат опит на пазара, изградени мрежи от хора, които ги подкрепят, и вече са били направили първите стъпки по реализиране на идеите си.
„Всички имаме телефони, целта на „Тук-Там“ е да им дадем още една полезна функция. Добрият ролеви модел е липсващо парче от пъзела за много младежи. Те казват сами, че имат нужда от човек, който да ги ориентира и насърчава да се реализират. Имаме големи идеи, но се нуждаем от външно финансиране. Сигурен съм, че признанието на Google ще помогне да го намерим“, казва Христо Бояджиев.
„Видяхме в лицето на Google сериозен партньор. Цялата инициатива е насочена към равнопоставеността – важна част от политиката на Google. Компанията вече има дейности за подкрепа на хората със специални потребности. С наша помощ ролята на жестовите езици може да бъде издигната наравно със словесните“, добавя Ашод Дерандонян.