Renault променя играта с Arcana
Силата на големите брандове е да са разпознаваеми, иновативни, стилни…и леко мистериозни. Точно този деликатен баланс между популярното и загадъчното е постигнал екипът, създал Arcana – новия модел на Renault. Автомобилът носи голяма част от успешните черти на френската марка, но съчетава с елементи, нетрадиционни за гамата на компанията. Дори името е леко загадъчно, има латински корени, които са свързват именно с мистерия, въпреки, че от компанията нито отричат, нито потвърждават дали точно тази символика са търсили в модела си.
С Arkana Renault се настанява в сегмент, доминиран от премиални германски марки. Новият модел може да наруши спокойствието на Mercedes и BMW, тъй като C SUV-купето на французите е по-достъпно от модели като GLC Coupe и X4. Освен цената, която стартира от 47 хил. лв., в Arkana има и доста други неща за харесване. Автомобилът е с много стилен външен дизайн, комфортен интериор, интелигентна информационно-развлекателна система и много добри нива на оборудване.
Моделът Arkana е изграден върху версията с удължено междуосие на гъвкавата платформа CMF-B създадена от алианса Renault-Nissan-Mitsubishi, която се използва и при Clio и Megane. Тя е по-здрава, по-лека, готова за автономно шофиране, както и за всякакви форми на електрификации. Заради функциите за разпознаване на пътните знаци, предупреждението за напускане на лентата, асистенцията за запазване на лентата и предупреждението за безопасно разстояние Arkana има петзвезден рейтинг за безопасност на NCAP.
Добрата визия отвън е пренесена и отвътре. Използвани са висококачествени материи, приятни на допир. Всеки бутон е на мястото си и не се налага да го търсите. Почти всичко може да се управлява от волана и инфотейнмънта. Тестовият модел, който е с оборудване R.S.line, е с 9.3-инчов вертикален дисплей. Той използва системата Easy Link, която включва функция за съвместимост с Android Auto и Apple CarPlay.
Иновативна система на Renault, наречена Multi-Sense, чрез която задавате параметрите на вашия автомобил, в зависимост от вашите желания, настроения и начин на каране също е достъпна в Arkana . Имате избор от три режима – „Персонализиран“, „Икономичен“ и „Спортен”. Системата въздейства върху техническите конфигурации на двигателя, смяна на предавките, промяна в съпротивлението на волана, звук на двигателя.
Музиката в тестовия автомобил беше на изключително ниво, благодарение на майстора на озвучаването BOSE.
Купето на Arkana предлага доста място за пътниците, подобно на това в Kadjar, четирима човека могат да се возят спокойно. Дължината на автомобила е 4568 мм, височина 1571 мм, а междуосието е 2720 мм. Багажникът в модела, който тествахме е 480 литра.
Един от големите плюсове на Arkana е под предния капак, където се крие иновативна хибридна технология. Моделът е олицетворение на новата посока на Renault към електрификацията. Той първият от 14-те електрифицирани модела на Renault Group, които трябва да бъдат пуснати до 2025 г.
Гамата двигатели на Arkana започва с 1.3-литров турбокомпресор с мощност 140 к.с., свързан с 12-волтова мека хибридна система, която възстановява енергията, съхранява я в компактна батерия, разположена под предната пътническа седалка, и след това може да я използва за захранване на малък електродвигател, който осигурява допълнителна мощност от 20 Nm. Мекият хибрид може да бъде поръчан и с мощност от 160 к.с.
Втората модификация на Arkana е пълният хибрид, имено него тествахме. Той е част от E-Tech семейството на Renault и използва почти същата настройка, която вече сме виждали при Clio и Captur E-Tech. Системата е оборудвана с три двигателя – 1.6-литров бензинов и два електрически мотора. Те са свързани към шестостепенна скоростна кутия без съединител, заимствана от Формула 1. Тъй като двата електродвигателя работят по различно време – по-големият от двата стартира шофирането в режим на нулеви емисии, докато вторият помага да се осигури допълнителен тласък в движение. Батерията има капацитет 1.2 кВч, като зареждането става чрез регенеративно спиране.
Изпробвахме автомобила в различни пътни условия – градско, завои и магистрала. Като всеки хибрид и електромобил, и Arkana се чувства най-добре в града. Потеглянето винаги става на ток, а от Renault твърдят, че автомобилът може да се движи до 80% от времето в града само в електрически режим, и да се постигне икономия на гориво до 40% спрямо бензинов двигател. Батерията се зарежда изключително бързо в позиция „B“ на трансмисията. Просто трябва да вдигнете крака от газта и двигателят започва да си „краде“ енергия, увеличавайки съпротивлението на колелата.
На завоите Renault Arkana е стабилен, а воланът е комуникативен. Има леко накланяне, но това е разбираемо заради повдигнатата стойка. Тук вече Arkana E-TECH се нуждае от бензиновия си двигател. Електромоторите дават малко допълнителна тяга, но дори и в режим „Спорт“ няма да усетите залепяне към седалките, но да не забравяме, че не това е идеята на хибридното SUV-купе.
Въпреки това по документи Arkana ускорява от 0 до 100 километра в час за 10.8 секунди, което е доста прилично. Ние ги достигнахме за 11.2 секунди. При изкачванията и спусканията можете да се забавлявате със заряда на батерията. По всяко време чрез приборите в кокпита можете да наблюдавате какъв заряд имате и колко енергия рекуперирате. Разходът по шосетата на Подбалкана бе 5-6 литра на 100 километра. Не е нужно да ви казваме, че Arkana не се чувстваше в свои води на магистралата. Поддържането на висока скорост буквално изцежда заряда на батерията, след което разчитате основно на бензиновия агрегат.
Каквото и да си говорим Arcana е един много добър автомобил, който вози гладко, икономично и безпроблемно до четирима човека. Визията му кара хората да се обръщат след него. Тези погледи са повече от красноречиви, че екипите на Renault са си свършили добре работата, а конкурентите трябва да се съобразяват с новия играч в сегмента.