Kelvin Health разработва решение за ранна диагностика на рак на гърдата
Kelvin Health се включва в разработването на технологично решение за ранна диагностика на рак на гърдата.
Българската компания обединява усилията си с Novartis Oncology, Novartis Bulgaria и MORE-Darzalas Foundation за разработката на иновативното решение, което ще помага за ранна диагностика чрез анализ на термални изображенията с изкуствен интелект.
Ракът на гърдата е най-често диагностицираният рак при жените и вторият най-често диагностициран като цяло с над 2 млн. случаи по света само през 2018 г. Ранната диагностика на рак на гърдата, преди появата на метастази, дава възможност за по-ефективно лечение и увеличава шанса за преживяемост.
Ролята на Kelvin Health в проекта е по-нататъшното разработване на модели за машинно обучение, приложени към термални изображения на проблемни области на гърдата, където могат да бъдат забелязани злокачествени образувания. Въпреки че мамографията е най-широко използваната образна техника за ранно откриване на рак на гърдата, тя невинаги е достъпна в условия с ниски ресурси и особено по време на пандемия. Чувствителността на мамографското изследване спада и при жени с плътна гръдна тъкан.
“Използването на термални изображения и извършване на анализ чрез изкуствен интелект открива нови възможности за прилагане на нашия достъпен метод за скрининг и наблюдение на жени с новодиагностициран рак на гърдата. Методът е неинвазивен и може да бъде прилаган дори в неклинични условия”, обяснява Георги Костадинов, съосновател и технологичен директор на Kelvin Health.
Съвместният български екип е признат за един от шестимата победители в Глобалната инициатива за онкологията на Novartis Breaking Barriers Health Systems Strengthening Challenge. Екипът на Kelvin Health е избран за партньор сред 81 предложения от 45 държави.
Kelvin Health е компания, спин-аут на Imagga, която създава мобилно приложение за разпознаване на изображения от термокамера, с помощта на които се анализира здравното състояние на човек на базата на топлината на тялото му.
Първоначално идеята е свързана с ранно засичане на заразяване с коронавирус – с помощта на термокамера да се засекат промени в организма, които настъпват преди появата на първите симптоми. За да се случи това, пациентът трябва да си прави снимка с преносимата термокамера три-четири пъти на ден в продължение на няколко дни и да се анализира дали има промяна в състоянието му, като заедно с това се отчита, ако има аномалии при сравняване на температурата на две различни части на тялото – например челото и белия дроб.
На изображението се виждат в различни цветове частите от тялото, които са с по-висока температура от останалите. Така могат да се засекат възпалителни процеси, а при набиране на база данни от снимки с различни състояния – например здрав глезен, изкълчен глезен и счупен глезен, алгоритъмът ще може да указва по-точно наличието на заболяване и да сигнализира потребителя да се обърне към конкретен специалист. С помощта на технологията могат да се засичат респираторни инфекции, съдови заболявания, тромбози, мигрена, артрит, диабет, травми, онкологични заболявания с проявление по повърхността на тялото – рак на гърдата, тумори по главата и кожата и други.