Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
15 юли 2021, 11:32

„Болеро“ по бургаски

Анелия Дионисова Автор

„Да се срещнем на Болерото“ е обичайна реплика за хората, които живеят във или около Бургас. Супермаркетите с изписано в червено име са в почти всеки квартал на града и маркират в яркия си цвят и част от крайбрежната траектория от Поморие, през Черноморец и Созопол до Царево. С консолидирани приходи над 40 млн. лв. за 2019 г. и 14 обекта, еднолична собственост на Пенка Керемедчиева, „Болеро“ е сред отличниците върху ритейл картата на региона.

Отварянето на премиум супермаркета „Флора“ е стъпка в луксозния сегмент, която Керемедчиева прави в началото на пандемията. „Пазарът показваше, че има нужда от по-качествен магазин, където всичко да е на по-високо ниво“, посочва тя.
Снимка: Мария Съботинова

„Имам единайсет месеца трудов стаж като служител. Останалите 31 години работя като предприемач. Това е начин на живот, нещо, което правя с изключително удоволствие“, казва Керемедчиева.

Пър­вите стъпки в бизнеса прави през 90-те. Керемедчиева е на 24, с две малки деца и скромен опит като детска учителка. „Ре­шихме, че трябва да опитаме. Не виждах алтернатива. Дипломата ми по педагоги­ка беше отречена още от самото начало“, спомня си тя. Със „символична сума“ от малкия семеен бюджет през 1990 г. млада­та жена отваря фурна за хляб и тесте­ни изделия в Поморие.

Причината за избо­ра на място е, че местната община разда­ва земи за изграждане на търговски обекти по Указ 56 за насърчаване на предприема­чеството. Керемедчиева никога не е има­ла допир с хляба, но приема предизвикател­ството.

Открива майстор хлебар и се зае­ма да прави старите ръчни самуни, по кои­то съвременниците ѝ тъгуват. През 1991 г. разширява производството с още една фур­на в Бургас и отваря и първия супермаркет „Болеро“ в града.

Онези години са благосклонни към наход­чивите: „Имаше възможност да се правят много неща, но разрастването беше важно дотолкова, доколкото можех да ръководя процеса, за да сме стабилни, да не рискува­ме с кредити, с които не бихме се справи­ли на някакъв етап.“

Възможността да уп­равлява и да се справя с обема от работа е водеща за Керемедчиева и се превръща в гръбнака на нейната бизнес концепция. Тя никога не забравя, че „когато си едноли­чен собственик, трябва да плащаш за греш­ките си“, и фирмата се развива плавно, с премерени ходове и мрежата ѝ от магази­ни расте.

Внимателно избира локациите и мащаба. „Представите ни за супермаркет се промениха. Назад във времето площ от 300 кв. м беше нещо страхотно, а сега са съвсем минимален търговски обект“, казва Керемедчиева.

Новото време изисква по-го­леми пространства. Те дават възможност за излагане на максимален брой продукти на добри цени, което е основен принцип за привличане на клиенти за „Болеро“. От са­мото начало стратегията на дружество­то е да предлага изгодно пазаруване чрез промоции, представени в брошури, и това превръща фирмата в силен бранд.

Собственичката на веригата се затруд­нява да каже кое е златното яйце в мрежа­та от обекти. Високите обороти са функ­ция не само на площта, но и на сезонност­та на черноморската икономика.

В туристическите месеци приходите се увелича­ват, отбелязва тя, а в последните десети­на години сезонът се е разтегнал от април до септември заради руските граждани, за­купили собственост в Бургас. „Болеро“ оба­че не разчита само на лятото.

На местна почва Керемедчиева въвежда няколко иновации. През 2000 г. разработва и налага на пазара концепцията за т. нар. топли точки, в които се предлага готве­на храна за вкъщи. Другото находчиво ре­шение е продажбата на охладено месо от български производители, транжирано на място. Продукт, който дотогава е наличен само в замразено състояние.

Брандът тръгва изпреварващо и в посо­ка на здравословното хранене – доста вре­ме преди локалният пазар да се отвори за тази нова култура. Първите подобни про­дукти – кленов сироп и биовафли, се появя­ват в магазина в Царево през 2005 г.

Проблемът обаче е, че няма дистрибутори на подобни стоки в бургаския регион. „Беше трудно, но упорито разработвахме секто­ра. Никога не сме щадили усилия да пред­лагаме групите, които не се продават лес­но, защото, за да се развие един нов пазар, да се изградят нови навици на живот, из­исква време“, убедена е Керемедчиева, успя­вайки да превърне символичния някога щанд в обособена и отлично заредена био зона.

ЧАСТ ОТ СТРАТЕГИЯТА

на „Болеро“ е да предлага продукти собствено производство. Първият е хлябът, с който някога стартира бизнесът на Керемедчиева. Във времето списъкът на­раства до 700 стоки. Последното попълне­ние в него са плодовете, отглеждани във фирмените овощни градини.

Впечатление прави и линията вина на местни производи­тели, брандирани от „Болеро“ – като във всеки обект се продава специално израбо­тен етикет – „Василико“ в Царево, „Анхи­ало“ в „Поморие“ и т.н. Фирмата подкрепя локалните фермери, обаче не всеки път се получават успешни партньорства.

Причи­ната е, че в България „има силно изразена регионалност в търсенето и потребление­то. „Странджанският дядо тук е емблема­тичен продукт, местен, с рецепта, докато в Северна България е бабек. И когато рабо­тим с малките производители, искаме те да се съобразят с предпочитанието на кли­ентите ни“, посочва Керемедчиева.

Растежът на „Болеро“ от малка фирма до мащаба, в който е днес, не би могъл да се случи без фирмения централен склад. Раз­положен върху 6000 кв. м собствена площ, той е не само депо за съхранение и раз­пределение на продуктите.

В него се нами­рат секторите „Плод и зеленчук“, кухня­та майка, зареждаща обектите с пригот­вената по домашни рецепти храна, хлебо­производството, както и автопаркът на фирмата, включващ дори собствен ремон­тен сервиз, за да се случва по-бързо под­дръжката на превозните средства.

ВАЖНО Е РЕШЕНИЯТА ДА БЪДАТ ПРЕМЕРЕНИ, ЗАЩОТО СЪМ ЕДНО ЕООД И ТРЯБВА ДА СИ ПЛАЩАМ ГРЕШКИТЕ, МНОГО МЪДРО И ПЛАНИРАНО ДА СИ ПОСТИГАМ МЕЧТИТЕ

„Пъ­туваме всеки ден до борсите в страната, за да зареждаме пресните стоки, понякога се случват и двойни курсове. Отделно дос­тавките от склада трябва да стигнат навреме до търговските обекти“, казва Ке­ремедчиева. Идеята ѝ е да постигне неза­висимост, което изиграва решаваща роля в управлението на фирмата, когато избух­ва пандемията.

През март 2020 г. Пенка Керемедчи­ева е във вихъра на подготовката на 30-ия рожден ден на „Болеро“ и отварянето на „Флора“ – първият луксозен супермар­кет не само в историята на фирмата, но и на Бургас. Локацията подхожда на профи­ла на обекта – знакова сграда срещу Морската градина, в чийто партер се нанася су­пермаркетът.

Керемедчиева е закупила по­мещението и е вложила 60 – 70% повече средства, отколкото в другите магазини за по-елегантен и комфортен интериор. Лок­даунът стопира активностите около го­дишнината, а високият клас обект започва да работи без излишен шум.

Децата на Пенка Керемедчиева израстват, опознавайки семейния бизнес. Синът ù Ивелин се занимава с оперативния контрол на „Болеро“ и строителната дейност, а дъщеря ù Марияна – с био сектора в супермаркетите

Керемедчиева и екипът ѝ обаче не губят самообладание: „Успяхме да се концентрираме благодаре­ние на колегите в централния офис и на уп­равителите на търговските обекти. Мал­ко служители пожелаха хоум офис и рабо­техме активно, въвеждайки новите регла­менти за безопасност“, обяснява Керемед­чиева.

Тя адаптира плановете си в движе­ние. Пренарежда брошурите на „Болеро“ и организира зареждането на най-търсените артикули – дезинфектанти, предпазни сред­ства и хигиенни препарати.

Поддържането на запаси с актуалните продукти в центра­лен склад ѝ позволява да остави непромене­ни цените в магазините си и да не се подда­ва на спекулативния пазар. „Нямахме про­пуснати обороти, при условие че продава­ме и продукти с изключително кратък срок на годност“, подчертава собственичката.

Екипът ѝ от близо петстотин служи­тели е на първа линия през цялото време и е засегнат от COVID-19. Със сериозното предизвикателство от несекващия порой от болнични, карантини, както и отпус­ки по майчинство, Керемедчиева се спра­вя, като назначава нови хора, за да под­държа темпото на работа.

„Трябваше да подредим пъзела“, казва тя, но в крайна сметка кризата се оказва стрес-тест, кой­то бизнесът ѝ издържа успешно. Приходи­те на фирмата отбелязват 5% ръст спря­мо 2019 г. Керемедчиева успява да завърши строителството на втора жилищна сгра­да в Бургас, чийто приземен етаж става адрес на най-новия супермаркет „Болеро“.

Наистина не може да отрече, че пандеми­ята ѝ е отворила възможности. „Помог­на на клиентите да ни открият в по-добра светлина. Ограниченият периметър на па­заруване по време на локдауните пренасочи хората към близкия, удобен магазин, какъв­то е „Болеро“, и успяхме да ги запазим като наши клиенти“, обобщава бизнес дамата.

ПЕНКА КЕРЕМЕДЧИЕВА НИКОГА НЕ СЕ Е ПЛАШИЛА ОТ КАТАКЛИЗМИТЕ

„Това, което съм нау­чила за 31 години, е, че след като имаме казус, проблем, трябва да намерим решението, не да се па­никьосваме“, посочва тя и изброява трусо­вете, през които е преминала: „Когато през 1996 г. толкова хора загубиха вложени­ята си, успяхме да се съберем и да излезем по-силни от кризата.

Доларът стигна 5000 лв., ние останахме да работим, сменяйки през цялото време долари, стока, левове, и инвестирането в продукти се оказа успе­шен ход. Зърнената криза беше изключи­телно тежък момент, защото имахме три хлебопроизводства, работещи на три сме­ни.

Справихме се с много, много ангажира­ност. Денонощно търсехме доставчици на брашно от мелниците и понеже около Бур­гас ни познаваха като фирма, това ни по­могна, после дойде икономическата криза от 2009…“

Навлизането на чуждестранните тър­говски вериги след присъединяването на България към Европейския съюз също е из­питание. Керемедчиева обаче е донякъде подготвена за последствията.

През 2003 г. „Болеро“ става част от сдружението СBА и собственичката на бургаската фирма пъ­тува до Унгария с колегите си, където вече има работещ модел на СBА, създаден с цел да запази бизнеса на местните търговци.

На място се запознава с експанзията на международните играчи в ритейла и после­диците от това. Въпреки това си спомня с горчивина почти едновременното отва­ряне на „Карфур“ и „Кауфланд“ през март 2009 г.: „Беше изключително събитие в гра­да. Остана едно усещане обаче, че унижиха донякъде българския потребител. Хората се биеха за банани и възглавнички, изглеж­дахме като бананова република, каквато не сме.“

Керемедчиева отговаря с конкурент­ни цени, успява да запази вече изграденото и да се адаптира към новата ситуация.

Друг коз, с който привлича и задържа потребителите, са клиентските карти на „Болеро“ – програма, с която супермарке­тите дават възможност на дългогодишни­те си клиенти освен промоционални цени да получат и премия за своята лоялност.

Търговските ходове на фирмата се оказват успешни, показват финансовите отчети за изпълнената с предизвикателства 2009 г. – приходите от продажби наближават 22 млн. лв. в сравнение с предходната година, когато са 15 млн. лв.

Като застраховка срещу неочаквано­то в последните няколко години „Болеро“ поддържа една кредитна линия: „Това ни дава възможността да не се притеснява­ме и да не забавяме нашите контрагенти.“

 Коректността към партньорите е прин­цип, на който Пенка Керемедчиева изклю­чително държи, и в годините това ѝ пома­га да получава от тях същия реверанс.

По пътя до нея са екипът и семейство­то ѝ. Двете деца на Керемедчиева израст­ват, опознавайки тънкостите на ритейла отвътре. Работят в супермаркетите вся­ко лято и днес заемат ключови позиции във фирмата.

Синът ѝ Ивелин е поел опера­тивния контрол, като се занимава и със строителната ѝ дейност и недвижимите имоти. Досега фирмата е построила две сгради, на чиито партери разполага магази­ните си. Ресорът на дъщерята Марияна е здравословният сектор, а съпругът на Ке­ремедчиева Димитър отговаря за поддръж­ката и реновирането на търговските обек­ти.

„Болеро“ е в разгара на поредния по-раз­личен сезон и скоро ще добави още един супермаркет. Проектът на дневен ред е стартирането на онлайн магазин. Керемед­чиева е наясно с потенциала на електрон­ната търговия, но е отделила повече време на избора на „правилната платформа и пра­вилния подход“, за да може клиентът лес­но и бързо да поръчва. Стратегия на плав­на промяна, която е напълно в стила ѝ.

Да работиш с eBay Защо Facebook планира да плати $1 млрд. на инфлуенсъри до края на 2022
Реклама

Избрано

отпреди 4 часа

Бизнесът не е само шоколад

отпреди един ден

NFT от ново поколение

отпреди 2 дни

Forbes търси Мениджър продажби на събития

отпреди 3 дни

Не ми показвай тази реклама

отпреди 4 дни

Икономическият начин на мислене

13 май 2022, 18:46

Максимално ускорение

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени