Най-скъпите компании еднорози в света (данни за Q2 2021)
През второто тримесечие на 2021 г. инвестиционните фондове са вложили 156 млрд. долара в стартъпи, показват данните на CB Insights.
Това е исторически рекорд: никога досега световната инвестиционната общност не е наливала толкова много пари в стартиращи компании. Показателен е и фактът, че общият обем на инвестициите се е увеличил със 157% спрямо второто тримесечие на 2020 г.
През второто тримесечие на 2021 г. се случиха сделки, които оцениха някои компании на десетки милиарди долари. Става дума за т.нар. “еднорози”: компании с пазарна оценка от поне 1 млрд. долара. Фондовете за рисков капитал инжектират в тях милиарди в очакване да си върнат парите със значителна доходност.
Топ 10 на най-скъпите еднорози
Но кои са тези компании?
Повечето от тях отдавна са в новините. Някои от тях са създадени сравнително скоро, а други функционират от десетилетия.
Ето кои компании постигнаха най-висока пазарна оценка през второто тримесечие на 2021.
1. ByteDance
Пазарна оценка: 140 млрд. долара
Компанията-собственик на популярното приложение TikTok имаше смели планове да излезе на борсата. Тези планове са временно замразени. Но пък ByteDance вече е привлякла значим интерес от страна на фондовете за рискови инвестиции, които я оценяват на 140 млрд. долара.
TikTok е мобилно приложение за създаване на кратки видеа, чиято популярност избухва навсякъде по света. Други големи интернет компании като Facebook, която притежава Instagram, и Alphabet, която притежава Youtube, се опитват да лансират конкуретни продукти. Но засега като че ли нищо не може да отнеме от пазарния дял на TikTok.
2. Stripe
Пазарна оценка: 95 млрд. долара
Stripe предизвика малка революция в електронните разплащния, позволявайки на онлайн търговците лесно да приемат плащания от клиенти. Софтуерът на Stripe позволява на търговците да обработват плащанията, да издават фактури и всичко останало, което е необходимо за функционирането на един онлайн бизнес.
Stripe се използва и от разработчиците на мобилни приложения, които искат да интегрират функция за разплащания в своите продукти.
3. SpaceX
Пазарна оценка: 74 млрд. долара
Управляваната от милиардера Илън Мъск компания има планове да изпраща хора до Марс и така да участва в колонизацията на червената планета. Тази визия все още е далеч от превръщане в реалност. Засега SpaceX се занимава с изстрелване на тестови полети и изкарването на полезни товари в Космоса.
С една от ракетите на SpaceX през 2021 в открития космос отлетя наносателитът Spartan, който се разрботва от българската компания EnduroSat.
4. Klarna
Пазарна оценка: 45.6 млрд. долара
Шведската комания Klarna Bank разработва едноименното решение за разплащания, което позволява на търгвоците да предпалага модела “купи сега, палти после”. С Klarna купувачът може да купи от магазина това, което иска, и да плати след две седмици или на вноски.
Този модел на пазаруване превзема смело нови територии и заплашва покупките с кредитни карти, които могат да струват скъпо на потребителя, ако не си покрива разходите навреме.
5. Instacart
Пазарна оценка: 39 млрд. долара
Мобилното приложение Instacart позволява на потребителите да си купят хранителни продукти от близкия супермаркет, без да излизат от дома си. Покупките се купуват в магазина и се доставят до вратата на потребителя.
В условията на пандемия бизнесът с доставката на храни и битови стоки до дома се изстреля в Космоса. Това логично предизвика интереса на инвестиционните фондове към компании като Instacart.
6. Nubank
Пазарна оценка: 30 млрд. долара
Тази бразилска необанка е една от най-големите финтех компании в Латинска Америка.
Nubank предлага повечето продукти за банкиране на дребно като кредитни карти, заеми и застраховки. Компанията твърди, че има почти 40 млн. клиенти по света.
7. Epic Games
Пазарна оценка: 28.7 млрд. долара
Epic Games е най-известна с изключително популярната през последните години игра Fortnite. Но компанията има и няколко силни други коза в ръкава си: тя притежава енджина Unreal, а освен това има амбиции да създаде собствена технология за виртуална комуникация и преживявания (т.нар. metaverse, към която са се насочили много технологични гиганти като Facebook).
През април Epic Games впечатли инвестиционната общност, привличайки финансиране за 1 млрд. долара от своите инвеститори.
8. Databricks
Пазарна оценка: 28 млрд. долара
Големите данни са голям бизнес и Databricks се опитва да го монетизира. Компанията разработва облачна услуга, която помага на потребителите да анализират големи обеми от данни.
9. Rivian
Пазарна оценка: 27.6 млрд. долара
На голямата сцена като че ли има много място за производителите на електрически автомобили. Едно от най-обещаващите компании в този бранш е Rivian.
През годините Rivian е привличала финансиране от всякакъв вид компании: Standard Chartered Bank, Ford Motor Company и дори Amazon. Последната се надява до 2030 г. да обмени изцяло автомобилите си за доставка с такива, които разчитат на възобновяема енергия.
10. BYJU’S
Пазарна оценка: 16.5 млрд. долара
Индийската компания разработва едноименното образователно мобилно приложение. През смартфона си потребителите могат да научат всичко, на което ги учат в училище, както и да се подготвят за някои международно признати изпити като GMAT.
BYGU’S се счита за най-скъпия еднорог в света, чийто бизнес модел разчита на обучения.