Новото чисто
Последната година чистотата придоби ново значение. Дезинфекцията на повърхностите стана основен приоритет за бизнеса и домакинствата. Почистващите консумативи бързо се продават – потребителите искат да си гарантират повърхности без вируси. Дезинфектантът за ръце заема видно мястото до бонбоните на касата.
През 2020 г. „Арома козметикс“ продава над 2 млн. броя артикули от серията „Чисто“, което е близо три пъти повече от 2019 г. Годината е най-успешната за компанията от последните 16 – с 46 млн. лв. консолидирани приходи на двете звена – „Арома“ АД за контрактно (т.нар. white-label) производство и „Арома козметикс“, която управлява и развива търговските марки Astera Parodont Active, Parodont Active, Aroma, „Здраве“ и „Чисто“ на вътрешния пазар. Ръстът – 12% спрямо 2019 г., се дължи основно на „Чисто“.
„Постоянно все някой ме пита дали сме разработили „Чисто“ заради пандемията. Нищо подобно – качествен продукт не се прави за два дни“, казва Димитър Луканов, докато сваля сакото си и облича бяла престилка, преди да влезе в халето за производство. Изпълнителният директор на „Арома“ АД притежава пряко и непряко 76% от акциите на най-големия производител на козметични продукти в България, листнат на борсата през 2004 г. Малка част – 13%, държи баща му Лукан Луканов, който приватизира завода.
Димитър Луканов създава концепцията за „Чисто“ преди шест години с продукти за дълбоко почистване и дезинфекция на дома. „Всички чистим кухненския плот, но дали премахваме бактериите с едно просто забърсване? Отговорът е не“, казва си той, амбициран да наложи нови стандарти в почистването. Името „Чисто“ му идва само и го регистрира.
ДО ТОЗИ МОМЕНТ В ЗАВОДА НЯМАТ ОПИТ В ПРОИЗВОДСТВО НА БИТОВАТА ХИМИЯ. ТОЙ ОБАЧЕ ВИЖДА СХОДСТВОТО С КОЗМЕТИЧНАТА ПРОМИШЛЕНОСТ
През 2014 г. „Арома козметикс“ „първа в България“, по думите на Луканов, излиза със специализиран бранд за препарати за дома срещу бактерии и патогени. Серията обхваща продукти за банята и тоалетната до кухнята, пода плюс течен сапун и дезинфектанти. Пазарът е разпределен между няколко големи играча и нагласата е негативна. От рекламните агенции са категорични, че никой няма да купи български продукт с надпис на кирилица. Търговските вериги отказват да го продават, но Луканов упорства: „Имахме качествен продукт. Малкото канали, в които го пуснахме, показаха, че хората го харесват.“ През годините „Чисто“ бавно, но сигурно си пробива път, а здравната криза отваря огромна възможност за бранда да блесне.
Изведнъж светът започна да говори за дезинфекция и вече няма нужда някой да се убеждава, че дезинфекцията е важно нещо. Носенето на личен дезинфектант за ръце се превръща в навик. Първите няколко месеца след началото на пандемията компанията продава 300 хил. дезинфектанта (за сравнение – през 2019 г. са 20 хил.), специално разработени с масла да не изсушават кожата. Конкуренцията в тази категория нараства с часове. Брандовете за красота масово започват да произвеждат щадящи кожата формули в луксозни опаковки. Производителите на алкохол също се включват. Луканов решава, че дезинфектантите за ръце са безинтересни за „Арома“. И без това в завода трудно смогват на темпото, с което идват поръчките за почистващи препарати. Допълнително усложнения идват и от нарушените доставки на суровини от Европа. Никой търговец не е толерантен, когато става въпрос за пари, пресрочени срокове и пропуснати ползи.
Петте поточни линии в завода бълват на максимални обороти битова химия, вода за уста, бяла козметика, паста за зъби и боя за коса. Линията за течности е най-нова, ултрамодерна, от началото на миналата година. В пандемията водата за уста например става един от най-търсените продукти. Всяка бутилка минава за контрол през ръцете на две жени, преди да отиде в кашона. Правилото за финален оглед се прилага за всички продукти, без значение дали стоката е за британската верига Boots или за дребен търговец в България. „Качеството е еднакво“, казва Луканов. Приятелите му се изненадват, че цялото му семейство вкъщи ползва само продукти на „Арома“ – от паста за зъби и серията за деца до препаратите за почистване на дома. Питат специално ли са направени, а той отговаря: „Как може да се направят пет опаковки само за нас – всичко е от кашоните.“
ИСТОРИЧЕСКИ КОМПАНИЯТА, създадена през 1924 г., е ориентирана към износ. През 1996 г. баща му приватизира държавното предприятие „Арома“ заедно с Красимир Митев. Двамата инвестират над 10 млн. долара в оборудване, за да пробият на руския пазар с боята за коса Fara Classic и Fara Интенсивная и пастите и четките за зъби Astera. В най-добрите години – от 2000 до 2003, компанията записва рекордни приходи – по 60 млн. лв., ненадминати като стойност, но при доста ниска норма на печалба. Тогава работят 1100 души (сега са 350).
През 2004 г. обаче България заявява ясната си ориентация към НАТО и Европейския съюз, политическите и икономическите отношения с Русия се влошават. Митническият режим се затяга и „Арома“, с продукция в ниския сегмент, не може да издържи на допълнителните такси. За две години износът за Русия и всички бивши републики, който съставлява 80% от производството, буквално изчезва. По това време синът започва работа във финансовия отдел, но нуждите от нови пазари го отвеждат към отдел „Маркетинг и продажби“.
През 2007 г. Димитър Луканов представя „Арома“ на изложение в Бат, Англия. Тогава е само на 26, а трябва да седи като равен в срещите между големи производители и собственици на търговски марки, които всяват респект. Опитва се да ги убеди, че „Арома“ е сериозна компания, а те гледат на България като на страна от третия свят, свързана с Русия, която току-що влиза в ЕС. Най-тежката му среща е с представителите на Boots. Веригата има 2500 магазина по главните улици и в търговски центрове в Обединеното кралство. Разговорът е за боя за коса, „най-сложният продукт, с висок риск за човешкото здраве“.
Първо ги очарова със своя добър английски език, шлифован в департамента по бизнес на European Business School в London, после с познания за отношението на англичаните към качеството на продуктите и начина, по който се управляват проблемите в производството. Тръгва си с договор за производство под марката на Boots, но британците държат всичко под контрол с множество одити в производството. „Буквално следяха всяка наша стъпка. Мина много време, докато заработим абсолютно самостоятелно за тях“, казва той. През 2014 г. американската Walgreens купува Alliance Boots и макар да има сътресения в структурата, „Арома“ запазва позиция сред големите доставчици в категориите течности и кремове. Гарантираните поръчки обикновено са доста големи при значително висока норма на печалба. Луканов пробива с контрактно производство и при други водещи търговски вериги в Англия, Франция, Холандия, Швеция, Дания, Норвегия, Финландия, но е длъжен да пази конфиденциалност.
През 2009 г. той поема управлението на завода, след като баща му прехвърля отговорността и остава само председател на съвета на директорите на „Арома“. Смяната на върха става в най-тежкия за компанията момент. Синът няма още 30 години, а голяма част от опитния мениджърски състав напуска: „Беше тежко да се занимавам с непознати и неясни за мен неща. Учех на висока скорост химията и производствените процеси.“ Освен всичко трябва да модернизира производството, като с линии на 14 години става невъзможно да докара голяма компания да произвежда в София. Затваря една от сградите за производство за паста за зъби, премества машините и я събаря. На нейно място вдига нова, енергийно ефективна, и влага 8 млн. евро в модерна технология. Това му отваря апетита за всякакъв вид експортна контрактна дейност. Ако до 2010 г. приходите от контрактна са 2 – 3 млн. лв., сега са 20 млн.
ЛУКАНОВ НАСОЧВА солиден ресурс да закрепи компанията и в България. До 2007 г. „Арома“ се чувства като „господар на местния пазар“, но след отварянето на страната към ЕС усеща натиска на козметичните гиганти, които идват да вземат дял. Единственият, от който могат да вземат солидно парче, е „Арома“. Големите марки влизат директно и изграждат структури, което им позволява да реализират стоката на достъпни цени, а това затваря голямата ножица между техните цени и тези на „Арома“.
„Озовахме се с конкуренция, която буквално ден след ден ставаше все по-свирепа. Пазарът е малък, но винаги сме имали водеща позиция. Не можеше да го оставим да си отиде ей така просто, без бой“, казва Луканов. Първата му стъпка е да разкара дистрибутора, който взема всички решения за пазара, и да поеме контрола с нова „боеспособна структура“.
Той вижда също, че продуктите на „Арома“ не са ефективни за пазара. Гарантира за качеството им, но потребителят не вярва, че крем за 3.50 лв. има еднакво съдържание с друг за 35 лв. от престижна марка. „Арома“ и големите брандове купуват едни и същи суровини от мултинационалните европейски и американски водещи научни институти и лаборатории като ISP Europe, Schulke Mayr, Deutsche Prazision Ventil, ICI, Goldschmidt и ползват еднаква технология, препоръчана от доставчиците. Разликата в цената идва от количествата, които концерните купуват „вероятно на по-ниска цена“, и от рентабилността. „Големите издържат огромни структури, а ние сме малка и компактна компания“, казва Луканов.
Увеличението на цената също не е решение за него. Ключа намира в разработката на нови продукти под знака на позната марка – всеки българин например познава крем „Здраве“. Всеобщото мнение, че се купува от по-възрастни хора и че брандът е изчерпал възможностите си (от 1960 г. е променян само колкото да отговаря на европейските стандарти и струва 1.20 лв.), не се потвърждава. Проучването показва, че „Здраве“ ползват млади родители против подсичане на бебета. Само че го намират за доста гъст и не харесват следата, която оставя. В „Арома“ разработват две версии с по-лека консистенция, а добрите продажби през 2012 г. внасят много оптимизъм за нови продукти в серията. Следващият е крем за ръце. Там обаче бъркат.
ПОДЛЪГАХМЕ СЕ ДА ГИ НАПРАВИМ С БАЗОВО КАЧЕСТВО НА ПО-НИСКИ ЦЕНИ, А ПОТРЕБИТЕЛИТЕ БЯХА ДРУГИ – МЛАДИ, ОБРАЗОВАНИ ХОРА, С ВЪЗМОЖНОСТИ
„Здраве“ се налага като бранд и това носи успех на серията шампоани против пърхот с хинин и активен въглен. Служителите в завода дълго тестват клиничния ефект на себе си. Луканов също го ползва. Големият въпрос отново е в цената – кой ще плати като за Head & Shoulders и Clear, за да си купи „Здраве“. Слага цената близка до шампоаните на Head & Shoulders и остава доволен: „Почти успяхме да изгоним Clear от пазара и да вземем солиден дял от Head & Shoulders.“
Водещото в разработките е да се търси нещо познато за българина, което другите не предлагат. Черният въглен в пастата за зъби Astera Parodont Active за проблемни венци изстрелва продажбите на върха. Паста с поморийска луга също не се предлага, откакто Pomorin не е на пазара. От 2019 г. Parodont Active живее собствен живот. В Китай компанията продава паста Astera, но с модифицирана опаковка.
Инвестициите, които възнамерява да направи, следват зелената вълна в опаковките. Няма нищо екологично в пластмасовите кутии и шишета, които заводът пълни, а потребителят изхвърля. Той е на мнение, че младите са склонни да възнаграждават с покупка компании, които се грижат за околната среда повече от други, които им предлагат нещо много иновативно.