Как Revolut стана най-високо оцененият британски финтех
Миналата седмица Revolut, базираният в Лондон стартъп за дигитално банкиране, основан само преди шест години от родения в Русия Николай Сторонски, набра нови 800 млн. долара от инвеститори. Оценката на компанията: 33 млрд. долара.
Така Revolut стана най- високо оцененият финтех във Великобритания. Неговият 37-годишен основател Ник Сторонски, който притежава повече от 20% от компанията, сега е оценен на около 7.1 млрд. долара спрямо 1.1 млрд. долара през март 2020 г. Представител на Revolut не отговори на въпросите от Forbes за коментар по нетната стойност на Сторонски.
Фондът на Softbank Vision Fund 2 води финансирането заедно с Tiger Global. В изявление Сторонски описва инвестициите на двете фирми като одобрение на мисията на Revolut да създаде „глобално финансово приложение“, което ще позволи на клиентите да „управляват всички свои финансови нужди чрез една единствена платформа“.
Revolut казва, че планира да използва новото финансиране в подкрепа на разширяването на предлагането си за клиенти в САЩ и навлизането му в Индия и други международни пазари.
Скок в стойността
Revolut отбелязва и скок на стойността си с 500% спрямо оценката от 5.5 млрд. долара през февруари 2020 г. Въпреки че ръстът на клиенти продължава, загубите за финансовата годината, приключила на декември 2020 г., са се увеличили с 57% до 215 млн. долара при приходи от 307 млн. През 2019 г. загубите са били 148 млн. долара при 229 млн. долара приходи. Revolut продължава да гори пари в търсене на практики за растеж на клиентите.
Историята на набиране на потребители, която привлече инвеститори като SoftBank и Tiger Global в Revolut, е вълнуваща. Между 2019 и 2020 г. основните клиенти на Revolut са нараснали от 10 милиона на 14.5 милиона, докато бизнес клиентите са достигнали 500 000. През 2020 г. Revolut взе банков лиценз в Литва, а по-късно и в Полша, давайки на компанията шанс да предлага пълен спектър банкови услуги в Европейския съюз, включително в България. В Обединеното кралство Revolut предлага разплащателни сметки и дебитни карти чрез лиценз за електронни пари, а заявлението на компанията за пълен банков лиценз (овърдрафти и кредити) очаква одобрение.
Предизвикателството
Но голямото предизвикателство за Revolut и неговото ръководство бяха разходите за персонал. Общите разходи за персонал са нараснали от 82 млн. долара през 2019 г. до 235 млн. долара през 2020 г. През 2020 г. разходите за персонал възлизат на 74% от осчетоводените приходи. Revolut познава слабото си място. През април 2020 г. от Revolut обявиха на персонала, че компанията е загубила „оперативния си баланс“ и става „тромава и слаба“ в процесите.
Робърт Ле, старши анализатор за нововъзникващите технологии в PitchBook, казва пред Forbes, че в последните години превесът между „растежа и печалбата“ сред рисковите инвеститори постоянно се е променял. Той добавя: „В момента инвеститорите оценяват растежа много по-високо от печалбите.“
Въпреки че новата оценка на Revolut в размер 33 милиарда долара е „астрономически висока спрямо приходите“, Ле е уверен, че компанията
ще може да печели от своята „масивна“ клиентска база, която е създадена от това, което той описва като „първия модел на необанките – предоставяне на безплатни разплащателни сметки.“
Следващата стъпка за Revolut, казва Ле, е преминаването към по-изгодни предложения за финансови услуги като ипотеки. Добавянето на банкови лицензи в САЩ и Сингапур ще бъде друга голяма стъпка, добавя анализаторът.
Същевременно инвестициите продължават да се леят. Crunchbase съобщи по-рано този месец, че глобалното инвестиране на рисков капитал през първата половина на 2021 г. е достигнало 288 млрд. долара, което е около 110 млрд. повече в сравнение с предходното полугодие (също рекордно).
Нарастването на финансирането и интереса към финтех доведоха до редица нови европейски финтех милиардери, включително учредителите на Wise Кристо Каарман и Таавет Хинрикус, основателят на Checkout.com Гийом Пусас и съоснователите на Klarna Себастиян Сиемятковски и Виктор Якобсон.