IPO-то на Robinhood ще добави милиарди към състоянието на неговите основатели
Мобилното приложение за търговия с акции Robinhood цели да достигне пазарна оценка от $35 милиарда чрез първичното си публично предлагане (IPO) – което означава, че двамата му съоснователи ще добавят милиарди към тяхното състояние – според актуализирани документи, подадени до Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ (SEC).
Очакваното с голям интерес IPO ще направи съоснователите на Robinhood – Влад Тенев (34) и Байджу Бхат (36) още по-богати. Според актуализираните документи, Тенев притежава 54.3 милиона акции от клас B, а Бхат има 80.2 млн. акции. Всеки от двамата основатели планира да продаде около 1.25 млн. акции от клас А, като част от сделката. При цена от $40 за акция, в средата на ценовия диапазон на предлагането, делът на Тенев в Robinhood ще има стойност от около $2.2 млрд., а този на Бхат ще струва около $3.2 млрд., според изчисления на Forbes.
Компанията, която е пионер на търговията с акции без комисионни, търси да набере до $2.3 млрд. в предстоящия си борсов дебют, който вероятно ще се случи през тази седмица. Robinhood планира да продаде общо 55 млн. акции на цена между $38 и $42 за брой, като ще се търгува под символа “HOOD”, според актуализирания проспект.
Вземайки предвид различните бонус схеми и условно притежавани акции, след приключване на IPO-то, всеки от двамата основатели ще притежава дял от 7.9% в компанията, както и всички акции от клас B, които носят по 10 гласа за акция. Общо, Тенев ще притежава 26.2% от правата на глас, а Бхат ще има 39%.
Последната оценка на Robinhood на частния пазар беше $11.7 млрд. след финансов рунд през септември 2020. Тази оценка направи Тенев и Бхат милиардери, със състояние от $1 млрд. всеки, според Forbes.
Първоначално подадените документи по-рано този месец също така разкриха бонус схема, чрез която всеки от двамата съоснователи може да заслужи ограничени акции, които не могат да бъдат продавани за определен период от време, струващи милиарди долари. В края на май, бордът на Robinhood одобри бонус от 22,200,000 ограничени акции за Тенев и 13,320,000 акции от същия вид за Бхат, които двамата ще придобият през осемте години след датата на IPO-то, в зависимост от това как се представят акциите на компанията.
Ако Тенев и Бхат постигнат всички заложени цели, които варират от това цената на Robinhood да достигне $120 за акция до това тя да удари $300 за акция, целият бонус ще струва над $7.5 млрд. според текущите цени. Тенев може да заработи допълнителни $4.7 млрд., а Бхат може да получи над $2.8 млрд.
Тенев и Бхат основават Robinhood през 2012 г., след като се срещат като студенти в Станфордския университет през 2005 г. Те стартират приложението за търговия с ценни книжа през 2013 с цел да „демократизират финансите за всички.“ Robinhood стана пионер в търговията без комисионни, което разтърси цялата брокерска индустрия и в крайна сметка накара големи конкуренти като E-Trade, Schwab и TD Ameritrade да последват примера и да намалят таксите си. От началото на пандемията през 2020, бизнесът на Robinhood нарасна експоненциално, увеличавайки активните си потребители до над 21 милиона, след като купища млади хора се насочиха към приложението за да търгуват с акции и опции по време на карантината.
Възходът на Robinhood обаче не е безпроблемен – компанията е тормозена от технически и регулаторни проблеми. Миналия месец, на Robinhood бе наложена рекордна глоба от $70 млн. от регулатора FINRA, който разкри как компанията е ощетила клиентите си поради хроничните технически прекъсвания и неправилното изпращане на марджин нотификации за милиони сделки с опции.
През юни 2020 г., Forbes първи информира, че 20-годишният клиент на Robinhood Алекс Кърнс се е самоубил, след като видял отрицателен баланс от $730,000 по сметката си поради търговия с опции. Два дни по-късно, основателите на Robinhood поеха ангажимент да затегнат критериите за допустимост, да увеличат образователните ресурси и да подобрят интерфейса за потребители, които търгуват с опции. Семейството на Кърнс заведе дело срещу компанията през февруари.
Robinhood също бе подложен на критики за това как изкарва пари. Миналия август, разследване на Forbes разкри как компанията генерира по-голямата част от приходите си от спекулативни сделки с опции, направени от клиенти. Голяма част от приходите от трансакции на Robinhood – над 80%, според документи подадени до SEC – идват от продажбата на поръчките на потребителите на гиганти като Citadel Securities.