Мисията да инвестираш в България
За да се развие една стартъп екосистема, трябват основно две неща – добри идеи и финансиране. Добрите идеи никога не са липсвали в България, а с увеличените възможности за финансиране в последните години може да се каже, че средата за създаване на нови компании с иновативни идеи вече е доста добра.
„Екосистемата е капитализирана на много добро ниво и освен възможности за българи това привлича дори чуждестранни предприемачи”, казва Павел Велков, управляващ съдружник в Morningside Hill Capital Management. И допълва, че вече има доста примери за чужденци, които са дошли в страната ни и са основали компании, защото тук има достъп до капитал.
Такава е и една от първите инвестиции на фонда – 1 млн. евро в компанията „Насекомо”, където един от основателите e французинът Ксавие Марсенак. Това обаче не означава, че се дава приоритет на подобни компании, водещото при избора на дружества, в които да се инвестира, е те да са регистрирани в България. Все още основната част от такива дружества са с основатели и акционери българи. „Развиващата се постоянно екосистема привлича доста българи, които се връщат тук от чужбина и освен с идеи идват и с много ценно ноу-хау”, казва и Екатерина Велкова, съдружник във фонд мениджъра.
Тримата от общо четирима съдружници в Morningside Hill Capital Management, с които се срещам – Павел Велков, Делян Ганев, Екатерина Велкова, също попадат в категорията на завърнали се в страната оптимисти. Всеки от тях е учил и работил извън страната, но е бил привлечен от възможностите за развитие тук.
Фондът за рисков капитал Morningside Hill е един от четирите, на които Фонд мениджъра на финансови инструменти в България (наричан за по-кратко Фонд на фондовете) предоставя публични средства за подкрепа на стартиращи компании и такива в ранен етап на развитие. За разлика от третите Фондове за ускоряване и ранно развитие Morningside Hill по своята структура е класически фонд за рисков капитал, който инвестира сериозни за българските стандарти средства. Размерът на инвестициите във всяка избрана компания може да варира от 1.5 до 7 млн. лв.
От средата на миналата година досега фондът е направил общо 9 инвестиции, пет от които са от 2020 г. – първите две са в „Насекомо” (заедно с фонда „Ню Вижън 3“) и „Бизпортал”, а трите от края на годината са в „Инфо Ритейл”, „Нюрорехабилитейшън Роботикс” и „Юнивалент”. До края на май тази година са приключени още три сделки с инвестиции в Тридинг”, „Акуиле” и „Енскай”.
Последната инвестиция засега е от средата на юни – в дружеството „Корс Дот”, като тя е около минималното равнище, а като инвеститор с по-малка част участва и публичното дружество „Илевън Капитал”. Общата инвестиция досега във всички компании е почти 9 млн. евро. „Очакванията ни до края на тази година са да направим още 5–6 инвестиции, преговорите и проучвания на потенциални компании вече са в ход”, казва Павел Велков.
Инвестициите, които прави Morningside Hill в отделни компания, са най-големи в сравнение с останалите три фонд мениджъри, подкрепени от Фонда на фондовете. За сметка на това ще се инвестира в най-малък брой дружества. В програмата на Morningside Hill е заложено да бъдат направени инвестиции в между 26 и 30 компании до края на 2023 г. Изход от инвестициите ще се търси в периода от пет години след това. Според Павел Велков основната стратегия на фонда е да влага минималните според правилата на фонда средства или малко над тях като първоначална инвестиция, за да има средства, които след това да се инвестират в най-перспективните компании. „Искаме да бъдем актуални през цялото време, не да инвестираме само един път в една компания, като стратегията е да разпределяме ресурс във времето до края на инвестиционния период”, допълни той.
ФОНД МЕНИДЖЪРЪТ MORNINGSIDE HILL CAPITAL MANAGEMENT е създаден от четирима съдружници – Павел Велков, Делян Ганев, Екатерина Велкова и Тодор Мутафчийски. През 2019 г. е подписан договор за управление на фонд за рисков капитал с Фонда на фондовете, като общият размер на фонда първоначално е 56 млн. лв., от които 47.1 млн. лв. публични средства, предоставени по европейски програми, а останалите са частно финансиране. През миналата година Фондът на фондовете се отказа да прави Фонд за технологичен растеж и реши да преразпредели още 56.3 млн. лв. между четирите фонд мениджъра и така Morningside Hill получи още 18 млн. лв.
В правилата на фонда е заложено основните инвестиции да бъдат във високотехнологични компании с изразен рисков профил, които имат нужда от съществено финансиране, за да утвърдят и разраснат дейността си. „Една от трудностите за нас е, че търсим компании, които са преминали най-първото си ниво на развитие, създали са продукт или услуга и имат нужда от финансиране за последващо развитие”, казва съдружникът Делян Ганев. Според него в България вече има много подходящи компании, но за да се открият най-добрите за инвестиция, е необходимо сериозно проучване. За екипа на фонда е важно да намерят компании, които са в етапа, преди приходите да започнат да нарастват сериозно, защото тогава се получава най-добрата потенциална възвращаемост за институционалния инвеститор.
Основни сектори, в които фондът инвестира, са производството на стоки, използващи нови технологии, които позволяват намаляването на разходи за единица продукт; високи технологии, софтуер и хардуер; електронна търговия; продукти или услуги, въведени в други държави, но все още неприсъстващи в региона. „Това, че вече съществува някакъв продукт или услуга някъде по света, не значи, че не може да се направи и тук още по-добре”, казва Павел Велков.
Освен финансиране мениджмънт на фонда ще оказва и стратегическа подкрепа за достъп до нови пазари и експертиза чрез подобрение на корпоративното управление и цялостния капацитет на компаниите. „За нас като фонд мениджъри, които са вложили собствени средства във фонда, е важно и предприемачите да са ангажирани сериозно със собствени средства в компаниите си и да имат желание да ги развиват”, допълва Делян Ганев.
Morningside Hill може да инвестира само в регистрирани в България компании, независимо дали собствениците им са българи или чужденци. Това е и разликата със съществуващите вече в страната ни фондове за рисков капитал (създадени основно с частни средства или с помощта на Европейския инвестиционен фонд), които имат възможност да инвестират регионално, в Европа или дори в компании на други континенти.
От фонда предпочитат да инвестират самостоятелно в избраните компании, защото тогава има и по-добър потенциал за възвращаемост. Когато дадена компания търси повече средства и рундът е по-голям, тогава се коинвестира с други фондове или частни инвеститори. „Има интерес към България от страна на чуждестранни инвеститори, дори американски, но проблемът е, че всичко в страната е твърде малко за тях”, споделя Павел Велков. Когато се каже, че се търси коинвеститор с 200 – 300 хиляди евро, сумата е толкова малка, че на повечето не им интересно въобще да се занимават и да попълват документи.
При всички случаи обаче от Morningside Hill правят собствен дю дилижънс и проучване на дадена компания. Опитът от досегашните сделки показва, че най-дълбокото проучване отнема минимум шест месеца. „Може да се направи и по-бързо, но не е много добре, всичко трябва да се проучи обстойно”, смята Делян Ганев. Трябва време да се опознаят мениджмънтът и екипите на фирмите, в които ще се инвестира, потенциалните възможности и рискове.
ЕКИПЪТ НА ФОНДА Е ОТ ОСЕМ ДУШИ, освен съдружниците в него има и инвестиционни мениджъри. Компанията работи и със стажанти, а също и с външни сътрудници. Много неща са изнесени извън компанията – счетоводители, одитори и юристи. Общо в дейността на фонда са заети около 20 – 30 души в различни периоди от време в зависимост от необходимостта.
Павел Велков казва за себе си, че е трябвало да стане лекар, защото родителите му са такива. Дори учи биология, но лекарската професия не му допада и решава да продължи с икономика. „Реших да уча икономика, защото когото и да попитах, никой не можеше да ми обясни какво е това”, спомня си Велков. С бъдещата си съпруга Екатерина се запознава в Американския университет в Благоевград, където учат и двамата. Оттам е и познанството им с Делян Ганев. След университета Павел работи в няколко инвестиционни компании, като една от тях е „Глобал Файнънс”, където са работили и повечето от сегашните съдружници на друг от фондовете за рисков капитал – „Илевън”.
След 2009 г. по различно време тримата заминават за САЩ след спечелване на стипендии за обучение, но продължават да поддържат връзка. Павел и Екатерина учат в Columbia University, а Делян Ганев – в MIT Sloan School of Management. След завършването на образованието там бъдещите съдружници остават да работят в американски компании с идеята в един момент да се завърнат в България. „Всички ние имахме мечта да се приберем в България и да живеем и да работим тук”, казва Екатерина Велкова.
Павел Велков работи известно време във фонд за рисков капитал в САЩ от първия ден на съществуването му и оттам черпи опит за механизмите за привличане на капитал и компании, както и за организацията на работа, опит, който да приложи по-късно в България. Името на бъдещия български фонд се ражда в САЩ. „Измислихме го с Катя, докато седяхме на една пейка на Morningside Heights – район в „Манхатън“, Ню Йорк, където е ситуиран Columbia University, в който учихме и завършихме и двамата”, спомня си Павел Велков.
През 2014 г. вече в България решават да направят собствен бранд, като стартират хедж фонд. Това е първият им фонд, който още съществува, и оттогава идеята е от този бизнес да направят голям бранд, от който да може да се управляват различни фондове по примера на американските мениджъри. Не само фондове за рисков капитал, а и такива за здраве и живот.
Четвъртият съдружник в Morningside Hill Capital Management е Тодор Мутафчийски, който има богат опит в строителството и гражданското инженерство. Работил е и БНП Париба, а като ангел инвеститор е помогнал на множество стартъпи. В Morningside Hill Мутафчийски работи оперативно с компаниите след реализиране на съответната инвестиция, като им помага в дейността им.
Съдружниците в Morningside Hill са на мнение, че инвестиционната и среда и стартъп екосистемата в България са много бързо развиващи се, и всяка следваща година няма нищо общо с предходната. Оценяват професионализма на мениджърите на всички фондове, които инвестират в стартиращи и развиващи се компании у нас, а също и на основателите на повечето от компаниите. „Предприемачите се развиват постоянно, вече знаят много добре как се правят нещата, имат представа от продукти, презентации, банки, а това влияе позитивно на всички”, обобщава Павел Велков.
„Вярваме, че в Източна Европа все още има ниши, в които да се прави бизнес, като тази с фонда за рисков капитал”, смята Павел Велков. Които все още не са добре развити и има много възможности. Според него в региона все още няма изградени големи имена в сферата на управлението на пари, каквито например има в Централна Европа и скандинавските страни. Мащабите са ни все още малки, но постепенно нещата се променят. Няма как от малка икономика като българската да се създадат бързо големи по мащаб компании. Той обаче е убеден, че времето за изявения регионален money-manager предстои, а защо той да не е от България.