Реваншът на близнаците Уинклевос
След като загубиха епичната битка с Марк Зукърбърг за собствеността върху Facebook и дълго време бяха отбягвани в Силициевата долина, братята-близнаци Камерън и Тайлър Уинклевос се завръщат този път като милиардери в биткойни и с амбиция да играят централна роля за бъдещето на парите, креативната икономика и вероятно за налагането на нов модел на големите технологични компании.
Еднояйчните близнаци, милиардерите Камерън и Тайлър Уинклевос, се разхождат бавно из празния 17-ти етаж на офисите си в манхатънското предградие „Флатайрън“. Те са облечени с дизайнерски кецове, черни дънки и еднакви ризи с марката Heron Preston. Ризата на Камерън е червена, а на Тайлър – бяла. Те са с логото на NASA, избрано от близнаците, защото съответства на изследователския дух на седемгодишната им компания за търговия с криптовалута – Gemini. Името ѝ освен, че символизира зодиакалния знак Близнаци, е избрано и защото така се е казвала втората космическа мисия на НАСА преди „Аполо 11“, която изпрати първия човек на луната.
„Ние всъщност наричаме нашите служители астронавти – казва Камерън. – Всички сме астронавти, които покоряваме нови територии в сферата на парите, изкуството и финансите.“ Свикнал да завършва мислите на брат си, Тайлър допълва: „Чувстваме се като в космически кораб, който изследва нови територии.“
В този слънчев мартенски ден космическият кораб на близнаците Уинклевос е напът да достигне свръхзвукова скорост. Най-новата им инвестиция – бързо разрастващият се гигант в отпускането на заеми в биткойни – Block-Fi, току-що е набрал 350 млн. долара финансиране, което оценява компанията на 3 млрд. долара.
Братята Уинклевос, на 39 години, дават интервю за Forbes във важен ден за най-перспективното предприятие в техния портфейл – дигиталната платформа Nifty Gateway за продажби чрез аукцион на цифрови произведения на изкуството. Всички с нетърпение очакват първата в историята на аукционната къща с 255-годишна история Christie’s продажба на произведение на цифровото изкуство. Победителят в аукциона ще получи незаменяем NFT-токен, който представлява уникален цифров файл, генериран на блокчейн технология, който ще доказва правото му на собственост върху продадения обект. Nifty Gateway стана стартова площадка за твореца Майк Уинкелман, по-известен с псевдонима Beeple, който през миналата година продаваше своите произведения на т. нар. дропове, тоест на части. Още в края на първия ден от продажбата на произведение на цифровото изкуство от аукционната къща Christie’s през платформата Nifty Gateway, на която безопасно може да се съхраняват произведения на цифровото изкуство, е постигната рекордната цена от 69 млн. долара в криптовалута за произведението на Beeple „Всеки ден: първите 5000 дни“. След аукциона творбата на криптотвореца зае трето място в списъка на най-скъпо продадените картини на живи художници след произведенията на Джеф Кунс и Дейвид Хокни.
По-голяма част от света продължава да възприема братята Уинклевос по-скоро като олимпийски шампиони по гребане, високи близо два метра, така както е пресъздал образите им актьорът Арми Хамър в биографичния филм от 2010 г. „Социалната мрежа“ за създаването на Facebook. Като студенти в Харвард Марк Зукърбърг им отмъква идеята за създаване на социална мрежа, а после построява бизнес империя с 2.8 млрд. потребители по целия свят и забогатява с 97 млрд. долара. Почти 12 години по-късно братята сключват мирно споразумение със Зукърбърг и получават 65 млн. долара пари в брой и акции във Facebook. Сега те оглавяват нова тенденция в света на технологиите. Главната им цел е цифровизиране на всички активи в света, децентрализация на контрола и отслабване на позициите на водещите технологични компании, в това число и на Facebook.
Блокчейн-технологията, на която е базиран биткойнът и друите криптовалути, вече кардинално променя паричните и финансовите системи в света, като финансовите гиганти от сорта на PayPal, Square, JP Morgan, Fidelity и Northern Trust приемат биткойн и се опитват да заемат по-изгодни позиции в бъдещата борба за цифрови активи. В същото време компании като Boeing, Samsung, Tesla и Novartis използват новите технологии за подобряване на своите вериги за доставки, за обмена на клиентски данни и за ускоряване на бизнес процесите. В някои случаи те дори инвестират крупни суми в биткойни. През миналата година доходността на криптовалутата надвиши 300%, докато на индекса S&P 500 – 18%.
Според думите на братята Уинклевос това е самото началото. Чрез тяхната холдингова компания Gemini Space Station, която е собственик на едноименната борса за криптовалута и на платформата Nifty Gateway, както и с помощта на инвестиционната компания Winklevoss Capital близнаците са инвестирали в 25 стартъпа, специализиращи в цифровите активи. Сега тези компании полагат основата на новия виртуален свят, който те и сподвижниците им наричат „метавселена“. В нея посредством блокчейн технологията могат да се създават, купуват и продават дигитални активи като музика, изкуство, недвижими имоти и най-важното – да бъдат управлявани. Много от стартъпите, чиито инвеститори са Уинклевос, са добре позиционирани да процъфтяват в тази триизмерна версия на интернет, която се управлява от децентрализирани мрежи и където печалбата отива при непосредствените ползватели, а не в големите компании.
„След пет или десет години няма да съществува централизирана социална мрежа – предрича Тайлър, когато става дума за Facebok. – Между стария и новия свят на криптоактивите съществува бариера или по-скоро пропаст. А ние сме проводниците, които помагат на хората от офлайн да попаднат в онлайн света.“
Фактът, че двамата братя, израснали в Гринуич, щата Кънектикът, завършили Харвард и бивши олимпийски шампиони по гребане, се намират в центъра на движение, насочено срещу установения ред, чието най-известно творение до момента е онлайн платформа за продажба на наркотици, е много показателен каква значителна промяна са претърпели те от дните, когато са се били хванали за гушите с Марк Зукърбърг като студенти в университета.
След като постигат споразумение с Facebok и участват на летните Олимпийски игри в Пекин през 2008 г., през 2010 г. те решават да запишат магистратура по бизнес администрация от Оксфордския университет, след което основават компанията за рискови инвестиции Winklevoss Capital. Макар да горят от желание да влагат в най-големите технологични компании и да се наредят сред най-добрите инвеститори в Силициевата долина, те бързо си дават сметка, че там не са желани. Създателите на стартъпи просто отказват да приемат парите им, опасявайки се от репресии от страна на Facebook.
Първата среща на братята-близнаци с биткойн е описана в книгата на Бен Мезрич „Биткойн милиардепите“, публикувана през 2019 г. Авторът разказва как по време на почивка на остров Ибиса през юни 2012 г. братята се запознават с едни от първите купувачи на биткойни – също аутсайдери в света на традиционните технологии. На двамата спортисти силно им допада идеята, че парите представляват висша социална мрежа, че при биткойна липсва банков контрол и че криптовалутата е базирана на точен математически модел.
Когато братята се връщат в Ню Йорк, те започват да използват парите си от Facebook, за да купуват биткойни. „Посрещнаха ни топло в тази общност“, спомня си Тайлър, който очевидно е по-склонен да анализира събитията от брат си. (Камерън е по-креативният.)
През май 2013 г. те влагат 1.5 млн. долара в бруклинската борса BitInstant, която само за няколко минути обръща доларите в биткойни срещу определена такса. Бизнесът бързо се разраства – смята се, че в един момент през BitInstant са се извършвали около 30% от покупката на биткойни в света. За беда чрез някои от тези сделки се перат пари на дилъри на дрога, които продават своята стока на черния интернет пазар Silk Road, и в края на годината сайтът BitInstant е затворен. Компютърният гений и изпълнителен директор на борсата – Чарли Шрем, с когото братята Уинклевос си сътрудничат, е арестуван и прекарва година във федерален затвор за противозаконна дейност.
Сблъсквайки се с поредния удар от съдбата, братята решават, че ако искат да преуспеят в сектора на криптоактивите, те трябва да работят самостоятелно и още по-важно – да внесат ред в хаотичния и нерегулиран пазар. През 2014 г. двамата финансират създаването на собствена борса за криптовалута – Gemini.
В началото Gemini е служила за покупка и продажба единствено на биткойни, но в наши дни на борсата се търгуват 33 криптовалути, включително и етер, който се отличава с това, че зад него стои собствен език за програмиране, позволяващ на програмистите да правят приложения без централизирани сървъри. На борсата се търгува и криптовалутата зикеш (zcash), създадена на основата на биткойна, но осигуряваща по-висока степен на конфиденциалност. Освен това там може да се намери и валутата мана (mana), която се използва в света на виртуалната реалност, наречен Decentraland. Близнаците развиват и собствена криптовалута, базирана на блокчейн технологията на етера и наречена Gemini Dollar. Цената ѝ е привързана към американския долар и затова тя е стабилна.
През октомври 2015 г. Gemini става първа криптоборса (техният брой в момента надвишава 300), която получава статута на тръстова банка от Управлението на финансовите услуги в щата Ню Йорк. Това означава, че тя подлежи на същите регулаторни изисквания като банките State Street и Northern Trust и може да приема депозити във всички 50 американски щата.
Макар че търгуваният в момента на Gemini обем от 29 млрд. долара през последните 12 месеца е по-нисък, отколкото на конкурентните борси Binance и Coinbase, тя им съперничи по високите показатели на доверие. А доверието има голяма тежест на пазар, където борсите често са обект на хакерски атаки и често пъти се фалшифицират данните за обема на търговията. Предвид на високите оценки на стойността на криптоборсите, може да се предположи, че Gemini може да разчита на 5 млрд. долара, ако внезапно ѝ потрябва външно финансиране.
Ако в началото корпоративната мантра на Facebook гласи: „действай бързо и разбивай нещата“, то братята Уинклевос, за които се твърди, че навремето са молили тогавашния президент на Харвард Лари Съмърс да приложи спрямо Зукърбърг строгите етични стандарти на университета, винаги се ръководят от принципа: „първо поискай разрешение, за да не искаш после прошка“. Сега на стената в офиса им виси рекламен плакат на нюйоркското метро, на който са изобразени бащите – основатели на САЩ с думите: „На революцията са необходими правила“.
Активно рекламирана като „регулирана“ борса за криптовалута, Gemini се готви да се възползва от момента, когато Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) в крайна сметка одобри борсово-търгуваните фондове (ETF) за криптовалута, каквито вече съществуват в Канада и в някои други държави. От 2013 г. братята се опитват на няколко пъти да подадат документи в комисията за създаване на борсово-търгуван фонд за биткойни. Досега два пъти са получавали отказ, като последният е от 2018 г. Тогава комисията посочи като аргумент незрялостта на сектора.
В наши дни в комисията са входирани шест заявки за създаване на ETF-фондове за криптовалути от компании като Wisdom Tree, Van Eck, Fidelity, First Trust и Skybridge Financial на Антъни Скарамучи. Борсата Gemini, която сега предлага на клиентите кредитни карти с бонуси в биткойн и спестовни сметки за депозити в криптовалута с лихва 7% на годишна база, също е подала в Комисията по ценните книжа и фондовите борси заявление за създаване на алтернативна платформа за търговия с акции и други ценни книжа, емитирани от блокчейн технологията.
„Gemini е мост, с помощта на който хората могат да преминат от света на централизираните финанси и своята настояща банка към този нов свят – казва Камерън. – Нашият бизнес модел не е базиран на предоставянето на клиентска информация или на монетизацията на конфиденциалната информация. Той е основан на система от пазари и комисиони.“
Сред многобройните стартъпи на близнаците, които са насочени към криптовалутите, най-голямо внимание получава аукционната платформа за продажба на произведения на цифровото изкуство Nifty Gateway.
Компанията е основана през ноември 2018 г. от 26-годишните еднояйчни близнаци Дънкан и Грифин Кок Фостър, също състезатели по гребане, които твърдят, че са се захванали със спорта, след като в гимназията гледали „Социалната мрежа“. Двамата завършват колеж през 2017 г. – Дънкан се дипломира като бакалавър по информатика в Washington University в Сейнт Луис, а Грифин получава бакалавърска степен по математика от университета Emory. В последния курс Дънкан се увлича по онлайн-играта CryptoKitties, в която потребителите създават, събират и търгуват различни виртуални котки, регистрирайки всяка чрез незаменяем токен (NFT), генериран от блокчейн технологията на етера (Ethereum).
„Всички се оплакваха от едно и също – казва Дънкан в интервю през 2019 г. – Покупката на NFT-токени е твърде сложна. Ние създадохме Nifty Gateway, за да решим проблема с достъпа и няма да спрем, докато 1 млрд. души не успеят да си осигурят NFT-токени.“
В началото братята Кок Фостър замислят Nifty Gateway не като аукционна платформа за NFT-токени, а като начин да се купуват NFT-токени с карти Mastercard и Visa вместо да се изминава мъчителната процедура на покупката им с етери. Братята Уинклевос чуват за Nifty Gateway за първи път през юли 2019 г. по време изложението на съвременно и цифрово изкуство в Ню Йорк. Вниманието на Тайлър е привлечено от картината „Криптопънк 4530“, изпълнена в стила на старите видеоигри. На нея е изобразена жена с пънк прическа, която пуши цигара. Това е един от 10-те хиляди подобни, но в същото време уникални портрета, създадени от ветераните на Google Мат Хол и Джон Уоткинксън. Първоначално тези произведения на цифровото изкуство се раздават безплатно, но впоследствие започват да ги продават по 5000 долара. Тайлър използва телефона си, за да си създаде профил в Nifty Gateway и купува картината, плащайки с кредитната си карта.
Когато братята Уинклевос се връщат в офиса, вицепрезидентът по инженерните въпроси Ерик Уинър им съобщава, че от известно време наблюдават внимателно Nifty Gateway, чиито основатели току-що били преминали през обучение през акселератора BoostVC на Адам Дрейпър. Месец по-късно Gemini постига споразумение, за да купи съществуващия от седем месеца стартъп. Братята Кок Фостър се преместват в апартамент, нает през Airbnb в Бруклин, и заедно с инженерите на Gemini започват да се трудят над по-нататъшното развитие на най-ексклузивната платформа за дигитално изкуство. За разлика от останалите дигитални платформи, които функционират повече като eBay и са отворени за всички художници, Nifty Gateway работи само с избрани творци и продава произведенията им на малки партиди, наречени „дропове“, каквито са популярни за модни марки като Nike и Supreme.
Пазарът на NFT-изкуство в момента процъфтява. По данни на CryptoArt.io през февруари 2021 г. общият обем на продажбите на водещите седем онлайн-платформи възлизат на 91 млн. долара. През Nifty Gateway са продадени на аукцион произведения на стойност 75 млн. долара. Към края на март платформата продаде произведения на цифровото изкуство на стойност 132 млн. долара от придобитите от колекционери по цял свят произведения на обща стойност 188 млн. долара. За сравнение, когато братята Кок Фостър пускат платформата си преди година, продажбите не надвишават 100 хил. долара на месец.
Сред NFT-художниците най-голям интерес предизвиква Майк Уинкелман, с псевдоним Beeple Crap. Трийсет и девет годишният баща на две деца от Чарлстън, Южна Каролина, учи информационни технологии в Purdue и никога не е рисувал след завършване на гимназията. Той използва специален софтуер за триизмерно моделиране, за да създава скандални произведения на изкуството, които често пъти предизвикват отвращение. На една от цифровите му творби е изобразен голият Доналд Тръмп, седнал да яде хамбургер на покрива на разбил се влак, поглъщан от всички страни от частици коронавирус. На друга творба на Beeple се вижда севернокорейският лидер Ким Чен Ун, облечен като космическия рейнджър Бъз от филма „Играта на играчките“, но с изкуствени женски гърди.
Хобито на Beeple е да създава по една дигитална картина всеки ден в продължение на повече от десетилетие. В произведенията си, част от серията „Всеки ден“, той показва своето антиутопичното виждане за поп културата и политиката и ги публикува във Facebook и Instagram. Серията му печели многобройни последователи в интернет, но той дълго време не получава никакви постъпления за творбите си, защото те много бързо могат да бъдат копирани и публикувани с няколко кликвания на десния бутон на мишката.
През есента на миналата година Nifty Gateway предлага на художниците възможността да продават творбите си чрез нова ексклузивна платформа за цифрово изкуство. Beeple има около 1 млн. последователи в Instagram и е един от първите художници, към които се обръщат представителите на Nifty Gateway. Програмистите му обясняват как може да програмира своите картини, така че да бъдат динамични и да се сменят в определено време или на база на зададен резултат. В своята серия „Всеки ден“ той вече нееднократно е засягал политиката, затова решава, че президентските избори в САЩ през 2020 г. му предоставят възможност да остави своя следа в историята.
Творбата „Кръстопът“ с образа на Тръмп е създадена в навечерието на изборите. Ако Тръмп бе спечелил изборите, на нея е щяло да бъде изобразен потен, мускулест мъж, който заплашително минава през огън. Ако загубел, NFT-творбата щяла да изобрази Тръмп, легнал по лице на земята, под една дъга, с надпис „неудачник“ върху голото му тяло, а на рамото му щяла да кацне смееща се стилизирана птица от логото на Twitter. На 31 октомври 2020 г. NFT-творбата „Кръстопът“ предизвиква фурор в Nifty Gateway и е продадена за 66 666.66 долара на един 32-годишен скулптор на дигитални активи от Маями, който има магистърска степен по бизнес администрация от Колумбийския университет. Купувачът препродава картината през февруари 2021 г. близо 90 пъти по-скъпо – за 6.6 млн. долара. Благодарение на структурата от такси, която гарантира на творците 10% роялти такса при всяка следваща препродажба на творбата им, Beeple печели от своята картина 660 хил. долара.
Дроповете на Beeple, които преди се продаваха едва по един долар всеки, сега се търгуват за стотици хиляди долара, от което той печели минимум 10 хил. долара от сделка. Различните му NFT-токени бяха продадени общо за 10 млн. долара през платформата Nifty Gateway в седмиците преди достигането на рекордните 69 млн. долара на 11 март. NFT-платформата на братята Уинклевос, която начислява на творците такса от 15% променя живота на Уинкелман и се превръща в основа на един процъфтяващ бизнес за Nifty Gateway.
„Сега на всеки пет минути правим по 4 млн. долара“, казва Камерън за дроповете, които миналата година докарваха по едва 50 хил. долара и то с късмет. „На практика целият свят на изкуството, целият развлекателен бизнес чука на вратата“, допълва Тайлър.
„Златната треска за произведения на цифровото изкуство и други активи, събирани от колекционери, които се продават през платформи като Nifty Gateway и други като NBA Top Shot, няма да трае вечно. Но също както някои компании от периода на дотком балона като Amazon, например, успяха да оцелеят и дори се превърнаха в пазарни лидери, братята Уинклевос планират да направят всичко възможно, за да могат Nifty Gateway и Gemini в дългосрочен план да станат водещи платформи, с помощта на които хората ще продават и съхраняват всякакви активи, в това число документи за право на собственост, паспорти, ценни стоки, колекционерски вещи, персонажи от видеоигри, музикални композиции и билети за мероприятия.
„Винаги ти се иска да заемеш ниша на пазара, където има реално търсене. Не си струва да плуваш през целия океан“, отбелязва Камерън Уинклевос. Милиардерите искат техните две платформи Gemini и Nifty Gateway в крайна сметка да бъдат обединени в една обща, на която NFT-токените ще се използват като кредитно обезпечение. Тогава собствениците на NFT-токени ще могат да използват цифровите активи за финансиране на кредити, без да се налага ди ги продават. Тайлър и Камерън се надявам някой ден проверката на самоличността на потребителя да може да осъществява чрез издаване на NFT-токени. По този начин потребителите на платформата ще могат да докажат, че те отговарят на строги изискания. Нещо като Facebook, само че самоличността на абсолютно всички ще бъде потвърдена.
„Може да се нарече задължително изискване, защото за достъп до услугите ще бъде необходимо да притежавате NFT-токен, издаден от Gemini“, обяснява Тайлър.
Братята Уинклевос активно инвестират и в блокчейн приложения, които насърчават децентрализацията. Те вярват, че технологичните компании като Google, Facebook и Microsoft вече няма да бъдат необходими, защото самите потребители ще създадат и управляват уеб услугите и приложенията.
През 2014 г. компанията на двамата братя Winklevoss Capital започна да си сътрудничи с платформата за блокчейн-разработчици с отворен код Protocol Labs със седалище в Сан Франциско. По време на кръговете за набиране на финансиране близнаците инвестираха в Protocol Labs, за да подкрепят различни нейни проекти за създаване на нова интернет инфраструктура, която да не разчита на централизирани сървъри. В рамките на един от тези проекти, наречен Filecoin, се планира да бъде създадена децентрализирана платформа за съхранение на данни, в която потребителите от цял свят ще предоставят неизползвания капацитет на техните твърди дискови устройства, а в замяна ще получават криптовалутата Filecoin, основана на блокчейн технологията Ethereum. Вече съществуват около 250 хил. такива компютъра, свързани в децентрализирано облачно пространство. В момента проектът Filecoin се развива активно.
През юни Protocol Labs ще организира семинар за изграждане на децентрализирани версии на Amazon, Google и Facebook, които вместо да печелят от таргетирана реклама и от използването на лични данни на потребителите, ще печелят в токени Filecoin. Някой ден свързаните в мрежата на Filecoin компютри ще се конкурират с облачните услуги, предлагани от технологичните гиганти.
Друг многообещаващ стартъп на Уинклевос е Oasis Labs със седалище в Сан Франциско. Негов изпълнителен директор е професорът от Калифорнийския университета в Бъркли Дон Сонг, която работи в сферата на киберсигурността и технологиите на изкуствения интелект. Компанията специализира в работата със свръхчувствителни данни като кодирането на човешкия геном. Идеята на Oasis Labs се състои в това, че потребителите трябва сами да могат да контролират своите данни, получайки заплащане, ако корпорациите поискат да ги ползват.
В инвестиционния портфейл на Winklevoss Capital заслужава да се обърне внимание и компанията Stacks, която поддържа няколко проекта, насочени към ликвидиране на централизирания контрол от страна на големите технологични компании. Boom e нейният децентрализиран портфейл, с помощта на който могат да се създават и изпращат NFT-токени. Pravica пък е децентрализирана ѝ комуникационна платформа, която обединява имейли, чатове и видеоконферентни връзки на едно място. Sigle пък е децентрализирана версия на WordPress за създаване на уебсайтове.
„През следващото десетилетие ние ще станем свидетели на възход на децентрализирания интернет и хората сами ще започнат да създават децентрализирани версии на различни услуги“, прогнозира Тайлър.
Най-новата инвестиция на братята е Artie – компания, специализирана в разработването на видеоигри. Не е нужно потребителите да свалят игрите на своите устройства – цифровите активи в тях могат да бъдат експортирани, търгувани на отворените пазари и дори импортирани в конкурентни игри. Игрите на Artie работят на блокчейн технологията Еthereum. Те могат да се играят отвсякъде почти както се използва приложението за споделяне на видеа YouTube – вградените в него кодове позволяват видеата да бъдат гледани от всеки уебсайт.
Сред инвеститорите в Artie са милиардерът Марк Пинкус – основател и изпълнителен директор на разработчика на онлайн игри Zynga, както и един от основателите на YouTube – Чад Хърли. „Виждаме, че потребителите искат да разчупят тези централизирани затворени системи – казва съоснователят на Artie Армандо Кируин – Те искат да имат повече възможности за избор. Не искат монополисти. Искат интернет отново да бъде свободен и отворен. Това е нашето последно светилище.“
Разбира се, иронията зад всяко сериозно усилие за изграждане на децентрализирана метавселена е, че нейните архитекти в крайна сметка ще потънат в забрава. Но Тайлър и Камерън изглежда това не ги притеснява. Неотдавна Goldman Sachs прогнозира, че цената на биткойна ще достигне 300 хил. долара през следващите пет години.
„Децентрализацията предполага многообразие – казва Камерън, загледан през прозореца на офиса си в отсрещната сграда Chrysler Building в Ню Йорк. – Целта ни е да работим за премахване на централизирания контрол.“ Блокчейн революцията вече е в ход. Марк Зукърбърг, би трябвало да е нащрек.