Пазители на данни
Новият главен изпълнителен директор на Acronis Патрик Пулвърмулър иска да я превърне в наистина глобална компания и българският офис ще играе основна роля за постигането на тази цел.

Патрик Пулвърмулър е на първото си официално посещение в София като главен изпълнителен директор на компанията за киберсигурност Acronis. Всъщност това е първото му посещение в офис на компанията извън нейната централа в Швейцария.
И има защо. Българският офис на Acronis, който в момента наброява 440 служители, се очертава като най-важното звено в глобалната бизнес стратегия на компанията.“Българският офис е в основата на нашата стратегия за растеж – казва Пулвърмулър. -Когато отворихме офиса преди 3 години казахме, че искаме да станем над 1000 души. И сме на път да го постигнем. В следващите 2 години българският офис ще бъде нашият най-голям офис в света.”
Звучи амбициозно дори за компания, която наскоро беше оценена на 2.5 млрд. долара. Това стана, след като Acronis успешно набра от инвестиционни фондове 250 млн. долара. Според Пулвърмулър парите ще бъдат вложени в привличането на нов инженерен талант, както и развойна дейност, продажби и маркетинг и цялостното функциониране на бизнеса. “Друга цел е да разширим влиянието си – казва Пулвърмулър. – Ние сме глобална компания и искаме да сме наистина глобална компания. Затова наскоро отворихме нов офис в Израел. Това са двете основни цели: хора и подобряване на пазарната стратегия.”
Патрик Пулвърмулър наследи поста на главен изпълнителен директор на Acronis отСергей Белоусов, който основава компанията през 2003 г. Белоусов застана начело на управлението на Acronis през 2013 г. С разрастването на глобалните операции на Acronis се увеличи необходимостта от създаване и следване на пазарни стратегии в областта на облачния бизнес.
Пулвърмулър има точно такава експертиза. Преди да се присъедини към Acronis, той беше президент на бизнеса с партньори на хостинг компанията GoDaddy. Гигант в своята пазарна ниша, GoDaddy изгради огромна мрежа от партньори, с които да дистрибутира своите продукти. Патрик Пулвърмулър ръководеше именно стратегическото разрастване на услугите на хостинг, производителност и сигурност чрез дистрибутори и партньори.
Освен че е експерт в разработването на успешни пазарни стратегии в областта на облачния бизнес, Пулвърмулър има опит в разработването на продукти, свързани с киберсигурността.
“Сигурността винаги е била ключова за мен – казва той. – Хостинг индустрията представлява милиони услуги, свързани в интернет и изложени на много и различни опасности. Трябва винаги да пазиш това, което се качва в интернет. Преди управлявах продукти, свързани със сигурността, като SSL например. Трябва да знаеш как да мащабираш тези продукти. Да знаеш какво да правиш и да не правиш, за да си успешен.”
Acronis стъпи в България през 2018 г. Първоначално местният офис на компанията наброяваше 20-ина души, но екипът и дейността му се разраснаха мълниеносно. Причината е, че българският офис подпомага почти всички дейности на Acronis: от продажби през обслужване на клиенти до разработката на продукти.
Част от пазарната стратегия на Acronis е да предлага решения за киберсигурност“всичко в едно”. Това ѝ осигурява предимство, защото клиентите могат да си купят едно решение, което им върши работа за всичко (защита от малуер, бекъп на данни, мониторинг на мрежата и т.н.), вместо да си купуват много решения от различни вендори.Тази стратегия обуславя и успеха на Acronis.
Компанията вече има над 1500 служители в 33 локации в 18 държави. На решенията на Acronis се доверяват повече от 5.5 млн. домашни потребители и 500 хил. компании, включително 100% от Fortune 1000, и професионалните спортни екипи от най-високо ниво. Продуктите на Acronis се предлагат от 50 хил. партньори и доставчици на услуги в над 150 държави на повече от40 езика.
Щетите от киберпрестъпления се увеличават и това превръща киберсигурността в критично важна индустрия. Вероятно не си давате сметка, но дори профилите ви в услуги като Netflix или Facebook са ценни за компютърните престъпници.
И докато атаките срещу индивидуални потребители носят финансова облага, големите пари са в хакерските атаки срещу бизнеса. Съществуват много видове киберзаплахи като рансъмуер, кражба на фирмени данни, компрометиране на информационни системи, които могат да донесат милиони долари загуби на една-единствена организация. “Тук идва нашата роля – казва Патрик Пулвърмулър. – Ние пазим всички и искаме да сме сигурни, че всички малки и средни бизнеси, които дори не са си мислили,че могат да са жертва, ще бъдат защитени.”