Микроуслуги за макропродажби
Стилян Шишков и Мартин Петров събират целия си опит в мрежата в компанията си SentecaCommerce – нейната иновативна платформа спасява онлайн магазините от постоянното кърпене.
По данни на глобалната консултантска компания McKinsey & Company през първите три месеца на 2020 г. електронната търговия претърпя ръст, който преди пандемията се очакваше да отнеме десет години. Този процес постави фокуса на всеки играч в сегмента върху начините за поемане на увеличения трафик и едновременно с това привличането на по-голям дял от новопоявилите се потребители.
Именно подобна възможност се опитва да даде на своите клиенти българската компания SentecaCommerce, чиято платформа е базирана на иновативната MACH (от английски: Microservices-based, API-first, Cloud-native, and Headless) архитектура. Този тип архитектура, създадена в облака и базирана на микроуслуги, помага да бъдат изработени онлайн магазини, които едновременно да предоставят опция както за лесно интегриране на нови услуги, така и за щадящ ресурсите начин за мащабиране.
И макар да говорим за млада и иновативна компания, предисторията на SentecaCommerce е дълга и изпълнена както с успехи, така и с провали и научени уроци.
Партньорството на Стилян Шишков и Мартин Петров стартира със спортния сайт Sportal.bg, който е основан през 2006. Впоследствие двамата разрастват медийното си портфолио със сайтовете Novini.bg, Profit.bg, Woman.bg и други, а след финансовата криза от 2008 г. успехите им привличат интереса на чуждестранен инвеститор – швейцарската медийна група Ringier.
Именно чрез контактите си с Ringier научават за отличната симбиоза между онлайн медиен бизнес и онлайн търговия. Шишков и Петров се впускат в различни проекти и въпреки първоначалния неуспех, успяват да напипат верния път с основаването на онлайн аптеката Farma.bg, която през 2015 г. продават на един от най-големите търговци на лекарства в България – Софарма трейдинг.
След успешното начинание с Farma.bg двамата предприемачи продължават с нови проекти в сферата на електронната търговия, основно правейки онлайн магазини за клиенти върху различни платформи – Magento, PrestaShop и други. Именно тук идва преломният момент, който води до основаването на SentecaCommerce. „Усетихме, че това е един ужасен бизнес. Налага ти се постоянно да кърпиш неща, за които няма трайно решение,“ разказва Шишков.
Шишков и Петров се впускат в търсене на алтернатива и попадат на така наречената MACH архитектура, която немската компания commercetools създава през 2018 г. Иновативната архитектура решава именно най-наболелите проблеми, с които са се сблъскали към онзи момент.
„При тази нова архитектура става въпрос за микроуслуги. Когато искаш да въведеш нова функционалност, ти просто вдигаш една нова микроуслуга, която общува с ядрото. И най-голямото предимство е, че ако тази конкретна услуга не оправдае очакванията или има някакъв технически проблем и не работи както трябва, тя не засяга функционирането на цялата система“, обяснява Петров. За сравнение – при монолитната архитектура новите услуги са интегрална част от цялата система и при проблем може да доведат до това тя цялостно да спре да функционира.
Другото голямо предимство, което двамата виждат в MACH архитектурата, е, че тя позволява на компаниите да се справят много по-лесно с нарастващи и пикови натоварвания. „Когато системата е API базирана и в облака, можеш да мащабираш само отделни компоненти – това се нарича хоризонтално мащабиране. Докато при една монолитна архитектура ти започваш да репликираш цялата система, което много повече тежи на сървърите“, казва Петров.
Виждайки всички предимства на иновативната архитектура, двамата предприемачи решават да не губят време и още в началото на 2019 г. основават SentecaCommerce с цел да разработят платформа, отговаряща на MACH принципите.
Но налагането на платформата на пазара не е лесно – в сравнение с монолитните решения цената е по-висока, а времето до излизане на пазар е по-дълго. Все пак SentecaCommerce намира клиентската си база сред компаниите, които вече са ползвали монолитно решения и са наясно с техните недостатъци. Освен платформа компанията предлага и екип за миграция, който се грижи всички ключови показатели да регистрират подобрения.
Може би най-показателният пример за разликата в представянето на онлайн магазина след преминаване от монолитно решение към платформата на SentecaCommerce е веригата аптеки „Ремедиум“. След миграцията мобилните конверсии нарастват със 76%, а уникалните потребителски посещения се увеличават благодарение на по-добро представяне в онлайн търсачките.
SentecaCommerce вече е завършила успешно миграцията на три клиента, а скоро се очаква този процес да завърши и за още седем-осем други. Технологията на компанията прави и първите си крачки извън страната, като през юни е подписан договор с I&F Lokomotiva, която ще разпространява платформата на 12 европейски пазара.
Гледайки напред, компанията не се притеснява от появата на конкуренти с подобна технология, защото ръстът в електронната търговия гарантира изобилие от потенциални клиенти. На местния пазар двамата очакват клиентите им да нараснат достатъчно, за да убедят скептиците в предимствата на новата технология.