Откривател на таланти
Мирослав Димитров е управляващ директор на DEVOP.ONE. Компанията успешно се развива на местно ниво в България и създава ценни партньорства с
големи европейски компании, готови да се възползват от най-добрите таланти на България и Източна Европа.
![](https://forbesbulgaria.com/wp-content/uploads/2021/07/DSC_9374-1800x1202.jpg)
Какъв е фокусът на DEVOP.ONE?
Нашата основна мисия е да сме пресечната точка между топ 1% от талантите в света и най-добрите възможности за тях. Както и да свържем иновативни, променящи индустрии стартъпи и корпорации с правилните експерти за техните нужди. Въпреки че сме млад стартъп, растежът ни е експоненциален, благодарение на модернизирани процеси, подготвени експерти в екипа ни и партньорства с глобални корпоративни компании, изброени в американския S&P 500, британския FTSE 250 и престижния немски индекс DAX.
Бихте ли разказали повече за процеса по наемане на служител през DEVOP.ONE?
Процесът е максимално опростен и е в 3 основни стъпки.
Първата стъпка е консултация с нашите експерти. Един от нашите представители работи в тясно сътрудничество с компанията, търсеща служител; той се запознава с нуждите на бизнеса, за да разбере изискванията за профил на конкретния специалист, важните качества и умения, динамиката на екипа, спецификата на работа.
След това се преминава към втората стъпка. В рамките на максимум 36 часа ние предлагаме на компанията най-добрия специалист или екип от таланти, чиито умения и възможности са напълно релевантни на изискванията на организацията.
Това поставя началото на сътрудничеството. Третата стъпка е същинската работа. Компанията дава пробна задача на предложения от нас талант или екип от професионалисти. Ако и двете страни са доволни, пристъпваме към дългосрочно партньорство.
Защо чуждите компании се интересуват от български кадри и от кадри, идващи от по-малки европейски пазари?
На практика много големи чужди компании искат да се включат в световния фонд за таланти, за да намерят подходящия човек за работата. Този нов работен пейзаж е от полза както за работодателя, така и за служителя. Компаниите имат достъп до най-добрите таланти, а кандидатите имат достъп до страхотни работни места, получават адекватна оценка и възнаграждение за труда си, което от своя страна издига местните икономики. Интересът към българските специалисти е голям, защото определно виждат много голям потенциал сред местните квалифицирани кадри.
Българските компании постоянно се оплакват от липсата на квалифицирани ИТ специалисти. Как DEVOP.ONE открива подходящи ИТ таланти в България?
Мисля, че отговорът на този въпрос се крие именно в отворения пазар който се основава на гъвкавост на локация, гъвкавост на заплащане и гъвкавост на работно време.
Фактът, че няма как да надскочиш местните трудови възнаграждения, дава своите отражения – демотивира, създава усещане (често с основание), че не получаваш адекватна оценка на труда и възможностите си. Пак стигаме до онзи омагьосан кръг, в който бизнесът повтаря, че „няма кадри“, а истински подготвените специалисти не срещат удовлетворение, мотивация и релевантно възнаграждение.
Има още един фактор – конкуренцията. Винаги е много по- градивно да се конкурираш с професионалисти от целия свят. Не само с хора от твоята държава, от града, в който живееш или от съседната улица. Тук говорим за мащаб.
Конкуренцията винаги развива, ускорява производителността. И мотивира. Разкрива въможности и за бизнеса, и за истински талантливите професионалисти.
В каква степен ИТ компаниите са отворени към дистанционна работа?
Дистанционната работа винаги е присъствала в ИТ индустрията, но след COVID-19 нещата се промениха напълно. Много компании с традиционни бизнес модели бяха принудени да преминат към дистанционния бизнес модел и да измислят нови решения, които предизвикаха над 70% увеличение на онлайн бизнеса.
Година и половина след въвеждането на първите ограничения светът се адаптира към нови системи и тенденцията на дистанционната работа нарасна над 100% през този период. Това доведе до по-голямо търсене на разработчици, търговци, продавачи и други роли, които могат да се изпълняват от всяка част на света. Цифровото работно пространство се превръща в предпочитаната опция за бизнеса по целия свят. Местоположението просто стана без значение.
Кои са трендовете на пазара за човешки ресурси, които следите снай-голям интерес?
Гъвкавост – много важна тенденция, която ще се засилва както по отношение на място, така и по отношение на време.
Ако дистанционната работа стана особено актуална по време на пандемията. Очевидно този вид работа ще е все по-предпочитана. Следващият тренд ще бъде свързан с времето. Очаквам да наблюдаваме все по-голям брой работни места, при които служителите ще се оценяват по тяхната продуктивност, а не по договореното работно време.