Обучители по мярка
Обученията на персонал са един от най-важните компоненти в дейността на компаниите, които търсят растеж и искат винаги да са в течение на новите тенденции. Това е особено важно в сектора на информационните технологии, където скоростта на промените е в пъти по-висока от други по-традиционни сектори. „Ако дадено обучение се забави с няколко месеца, излизат нови версии на софтуер, нови проекти, нови направления и вече трябва да се учи различно от планираното“, казва изпълнителният директор и основател на компанията за специализирани обучения в технологичната сфера Coursedot Теодор Панайотов (част от селекцията „30 под 30“ на Forbes България за 2016 г.).
Периодът след март 2020 г. е критичен за компанията, но в същото време се появяват нови възможности. Панайотов споделя, че последната година и половина е преминала като лутане в мъгла и ако не са следвали правилните ориентири, е имало голяма опасност да се загубят. „Пандемията обърна целия ни бизнес с краката нагоре и трябваше да действаме бързо, за да не пострада сериозно“, допълва той.
Предприетите от мениджмънта на компанията бързи действия, включват основно трансформация на модела на работа – от физическо присъствие към онлайн обучения. Паралелно с това се подготвя и нов модел на обучения, за който ще се използва и част от финансирането, получено от компанията. В края на юни тази година фондът за рисков капитал Morningside Hill и публичното дружество „Илевън Кепитъл“ АД инвестираха общо 1.65 млн. лв. в Coursedot. „Тази инвестиция показва, че вървим в правилна посока и инвеститорите вярват в потенциала на компанията“, казва Теодор Панайотов. Самата компания пък получава оценка 12.2 млн. лв. след този рунд на инвестиции.
От създаването на фирмата през 2015 г. основният ѝ бизнес е да продава обучители (наричани професионално трейнъри). Това са много сериозно сертифицирани ИТ специалисти, които имат конкретен сертификат да водят обучения по конкретни теми. Coursedot продава такива специалисти на трейнинг компании, лицензирани от Microsoft, Cisco, Google и други да организират обучения за корпоративни клиенти.
До средата на март миналата година този бизнес е с над 80% с физическо присъствие на трейнъри и обучавани. Теодор Панайотов уточнява, че това е сравнително скъпа услуга, която има много висока добавена стойност.
Вечерта на 13 март миналата година той се прибира от Манчестър в България, а три дни по-късно му се налага да откаже близо 80 предварително резервирани и уточнени полета на трейнъри за различни обучения. Това е шок не само за бизнеса на компанията, а и за обслужващата ги агенция за пътувания, защото Coursedot е от най-големите ѝ клиенти.
За един не много малък период целият бизнес на обучения е в безтегловност, припомня Теодор Панайотов. „Истината е, че глобалните разходи за корпоративни обучения през миналата година намаляха много“, казва той. И това се показва от резултатите за края на миналата година в глобален мащаб. Според предварителните прогнози преди пандемията оборотът за дейности по обучение на ИТ специалисти е трябвало да бъде около 150 млрд. долара, докато реалността показва глобален оборот 105 млрд. долара. „Спадът бе основно при нашите клиенти – трейнинг компаниите, които не работеха докато имаше сериозни ограничения“, казва Панайотов. Има период на голяма несигурност, породен от това, че големи корпоративни структури, които са крайни клиенти и плащат за обучения, стопират бюджетите си и изчакват по-добри времена.
Въпреки спада на бизнеса в световен мащаб има и компании, които реализират експлозивен ръст през последната година. Те работят в друго направление на технологичното образование, а именно тези, които предлагат онлайн супермаркети на съдържание. За Теодор Панайотов обаче тази ниша вече е заета и няма смисъл Coursedot да трансформира дейността си в тази посока. „Не е интересно да правим и нова трейнинг компания, като една от всички тези, с които работим, защото нишата също е покрита“, допълва той.
Според него има възможност за бизнес, който да допълва тази ниша. „Този бизнес е свързан с нова роля на трейнъра, която е да помогне на корпоративните клиенти да оформят пътя за развитие на хората в компанията“, казва Панайотов. В платформата на Coursedot към края на юни са регистрирани над 3500 трейнъри, голяма част от които имат нишова експертиза. Тя e много полезна за корпоративни клиенти от специфични сектори като банков сектор или информационната сигурност. Трейнърите могат да помагат на клиентите за следващите им стъпки в развитието на персонала, за съответни технологии, както и за определени теми в специфични проекти.
Едва във второто тримесечие на тази година бизнесът на клиенти за физически обучения частично се възстановява. И то когато има съвпадение трейнърът да е от същия град като клиента. В същото време това тримесечие е най-успешното по отношение на резултати за Coursedot в цялата досегашна история на компанията. „За последния тримесечен период имаме 98 обучения, единици от които са физически“, казва Панайотов.
В новата реалност според него компаниите трудно наемат нови хора и затова търсят начини да надграждат нивото на тези вътре в компаниите. И затова за Coursedot ключовият момент сега е как да се нагласи спрямо тази нова реалност. „Това, което виждаме в момента, е, че всъщност ролята на трейнъра се е променила и той вече не е само човекът, който води по слайдове, а е доверен съветник на хората, които са на обучение“, казва Панайотов. Той ги съветва, оформя съдържанието, добавя теми, понякога маха теми и прави обучението по мярка на клиента.
До момента продуктът на Coursedot „Инструктор хъб“ е бил насочен към персоната на трейнъра – как да направят така, че на него да му е интересно, да влезе в платформата и да се запише в нея. Сега целта на Coursedot е да започне да контактува директно с корпоративните клиенти.
„На клиента се казва „имаме връзка с всички компании, от които може да си купи обучения, но имаме връзка с още 300 трейнъри извън тези компании“, казва Панайотов. Има много корпоративни клиенти, на които стандартното обучение не им върши работа, а им трябва нещо специализирано според специфичните нужди на съответния бизнес.“
В момента този нов продукт на Coursedot се тества и е в процес на валидация от клиентите във всички ключови пазари в Европа. Най-големият пазар за технологични обучения са САЩ с над 60%, вторият е Европа. В Европа има четири ключови пазара – Великобритания, Нидерландия, северноевропейските страни и немски говорещият пазар. До края на тази година продуктът трябва да е готов и компанията ще се фокусира върху растежа. „Успех за нас ще бъде да имаме устойчив растеж поне на един от ключовите пазари“, казва Теодор Панайотов.
Част от новото финансиране ще се използва за налагане на този нов продукт. „При трейнърите търсенето е много голямо, особено по специфични теми“, казва той. И за да смогне на това търсене, се предвижда да се увеличи екипът на Coursedot, който в момента е от осем души. Средствата ще се използват, за да направят клиентската валидация на новия продукт, както и да увеличат клиентите си на ключови пазари. Освен това компанията не изоставя и досегашния си бизнес, като той ще бъде оптимизиран. След този рунд на финансиране ще има възможност да се подобрят условията, които имат с всички трейнъри в базата. „Целта ни е устойчив растеж през следващата и по-следващата година, ние трябва да растем заедно с пазара и клиентите ни“, казва още Теодор Панайотов.
Започналата през миналата година пандемия и трансформирането на бизнеса повлияват на резултатите на компанията. Приходите от продажби спадат до около 1.8 млн. лв. за 2020 в сравнение с почти 2.5 млн. лв. за предходната 2019 г. В същото време през миналата година маржовете се увеличават, защото отпадат някои разходи като пътуванията, които са най-голямото перо. Въпреки силното последно тримесечие, все още не може да се предвиди какви ще бъдат резултатите за тази година, но според Панайотов ще бъдат на нивата на 2019 г.
Теодор Панайотов (на 34 години) е завършил компютърни системи в Технологичното училище „Електронни системи“ към Техническия университет в София. Още докато учи, придобива най-базовия сертификат на Cisco, а в продължение на няколко години след това успява да вземе всички сертификати на тази компания. Така на 20-годишна възраст той е най-младият експерт на най-високо ниво и става професионален трейнър, който работи с корпоративни клиенти.
В продължение на три години (от 2010 до 2013 г.) той отговаря за бизнес развитието за Централна Европа и частично за Близкия изток на една от най-големите компании за обучение, Fast Lane. „По това време ми се събираха по 200 – 250 хиляди километра на година“, спомня си Панайотов. През 2013 г. след второто си кандидатстване успява да влезе в тримесечна програма на Singularity University в Калифорния, основана от Питър Диамандис и Рей Курцвейл. Обучението се провежда в база на НАСА в Силициевата долина и там той изучава бизнес модели и експоненциално развиващи се технологии, които кореспондират със закона на Мур. „В групата бяхме 80 души от 37 държави, всички с общ поглед за бъдещето на технологиите“, казва Панайотов.
За ужас на съпругата (няколко месеца преди това се е родило второто им дете от общо три в момента) и родителите му след завръщането от университета той напуска добре платената си работа във Fast Lane. Още преди това заедно с приятели е създал малка агенция, която продава трейнъри от време на време. Без никакъв специален софтуер, само списък на електронна таблица, в който се записват задачите. Това обаче е първата верификация на идеята за бъдещата компания.
През 2015 г. е стартирана и Coursedot, а в края на същата година идва и първото финансиране от фонда „Илевън“. Средства в компанията като ангел инвеститори влагат и двама от основателите на „Телерик“, Васил Терзиев и Светозар Георгиев. За Теодор Панайотов участието на двамата носи големи ползи на компанията не само заради тяхната инвестиция, а и заради ангажираността им като ментори. „Това са хора, от които може да получиш наистина честен съвет, те няколко пъти са ме спасявали от грешки“, споделя той.
Теодор Панайотов от няколко години се спасява от стреса чрез бразилско жиу-жицу. Той не вярва във философията за баланса между работата и живота и смята, че по-скоро трябва да има интеграция на работата в живота на човека. Споделя, че „цялата компания е изградена върху тази фирмена култура“, и дава за пример как от известно време нямат дори офис, а само той използва споделено пространство при нужда. Другият пример е, че през цялото лято работещите в компанията ще бъдат заедно на сърф, като през това време ще работят.