Отвъд лимитите на пазара
Алекс Ковачев, основател на интериорно студио IDEA, разказва за мисията да създава интериори за щастлив живот
През 2019 г. сте номиниран за дизайнер на десетилетието в световен мащаб от Международните награди за архитектура и дизайн. Как стигнахте до висшата лига?
У мен винаги е имало една детска наивност, че мога да направя нещата по-добре от това, което се предлага на пазара. С тази мисия студиото ни започна да се занимава с интериори.
Първо правихме малки проекти, последваха по-големи, след това направихме няколко заведения, които станаха популярни, а след това още няколко заведения вече в Европа.
Общото е моето желание да направим най-добрия ресторант или апартамент, без да се съобразяваме с поставените лимити. Така от стъпалата в един момент се качихме на бързия ескалатор.
Как развихте кариерата и таланта си?
Когато започнах, нямаше фирма, която да ми даде свободата да правя нещата, както в IDEA сега. Кариера и талант се развиват с желание за работа, което не познава почивни дни и часовник. С правилен екип, на който дължа много. С вярата на клиентите. Но и с вяра в себе си. Че можеш повече. Хората сами си поставяме границите. А може и с „натисни газта“.
С какво привлякохте креативни архитекти в екипа?
Винаги съм искал IDEA да е място, пълно с талантливи хора с обща цел. Хора, които могат да бъдат честни един с друг, както и с клиентите ни. До известна степен сме го постигнали. Нямаме правила, всеки сам следи работата си и е отговорен за проектите и клиентите си. Това прави атмосферата много лека и приятна.
Как успяхте да обхванете толкова широк периметър за луксозни интериорни решения – за ексклузивни домове, емблематични ресторанти, барове и хотели до яхти и самолети?
Целта ни не беше да правим луксозни къщи, хотели и яхти, а винаги да правим най-добрия проект, на който сме способни. Това желание е видимо в проектите и ни води широк периметър клиенти с мащабни и луксозни проекти.
Как пробихте на международна сцена? Ваши проекти са с награди от престижни международни конкурси като German Design Awards 2020 и London Club Awards.
Зад всяка история за успех седи и доза късмет. Когато ни се усмихне, сме готови да го хванем. Първо идва низ от малки победи: да спечелиш клиента с нещо творческо, което вадиш от най-дълбоките и закътани ъгли на душата си, да прескочиш всички технологични препятствия, за да може да се проектира което е в главата ти. Да направиш приемлив бюджет. Да се пребориш с всички изпълнители, които ти казват „това не може да стане“. Да го направиш в срок. Едва тогава идва време да го покажеш. Ако имаш късмет, някое жури може да те покани да участваш във форум. Ако влезеш в топ 5 номинирани проекта, има 20 – 30% шанс да спечелиш.
С какво печелите клиенти за ексклузивни проекти на частните им домове в София, Лондон, Берлин, Москва, Лос Анджелис?
Понякога е препоръка от клиент, но понякога виждат наш проект в медия, социалните ни медии или на форум за награди. Същото важи и за клиентите ни от България, но те имат възможността да видят работата ни на живо, могат да обиколят изпълнени проекти или такива в процес на работа и да добият по-добра представа за работата на IDEA.
Казвате, че мисията ви е да създавате интериори за щастлив живот. Какви са предизвикателствата?
Първото предизвикателство е да разберем какво иска клиентът. Следва да направим проекта, който той вижда в мечтите си, но също така да му предложим това, което той още не знае, че иска. След това трябва старателно да осмислим функцията и начина на живот на клиентите ни в обстановката, която правим за тях. Това, което не можете да видите на снимките и не може да се пипне, е усещането за дом и за принадлежност в този дом.
ЧЕСТО КЛИЕНТИ КАЗВАТ, ЧЕ СЕ ЧУВСТВАТ ВСЕ ЕДНО ЦЯЛ ЖИВОТ СА БИЛИ В НОВИЯ СИ ДОМ И НЕ ЗНАЯТ ЗАЩО
Може би защото всичко е на мястото си, може би защото сме помислили за всякакви детайли – от мястото за ключове до вида на възглавницата. Има една магия, за която само те могат да разкажат.
Каква е вашата философия на лукса?
Той е различен за всеки. Някои държат на скъпи маркови мебели, други на голяма площ, трети предпочитат да живеят в пряка връзка с природата. Няма бранд или интериорно решение, което да се определи като луксозно от всички клиенти. Пандемията ми помогна да формулирам моята концепция за лукса генерално. Луксът е дори когато трябва да седиш заключен вкъщи, да не ти се излиза!