Еволюция на аутсорсинга
Андрей Бъчваров, генерален мениджър на Anthill.one, разказва за различния подход за създаване на екипи и създаването на таланти
Anthill.one събира външни за компаниите екипи, които не просто работят по определен проект, а често създадат и нов продукт. Как те се сработват с основните екипи, има ли случаи да останат дългосрочно?
Anthill е специализирана в създаването на продуктови софтуерни екипи, което е еволюция на типичния аутсорсинг модел за софтуерни услуги. В тясно сътрудничество с компанията ни за подбор на кадри BICA Services ние развиваме доказани традиции в аутсорсинга и създаването на продуктови решения, работим в Германия, България и Украйна.
Anthill е особено облагодетелствана от богатия опит на успешните български продуктови компании, както и от безпрецедентното масово завръщане на доказани специалисти в България. И най-вече от осъзнаваната връзка между инвестициите в образование, техническите умения и вярата в базови споделени ценности.
Защо решихте да се насочите точно към IT индустрията, тя е известна с едни от най-предизвикателните проекти в подбора и задържането на хора?
В наши дни няма индустрия, която да е встрани от дигиталната трансформация, често инвестициите в цифровизация са въпрос на оцеляване както на отделни компании, така и на цели отрасли и дори на държави. Това създава невероятни предизвикателства, свързани с намирането, привличането и задържането на истински талант. Основната причина за успеха и ускоряващия се ръст на Anthill е, че ние не гледаме на колегите като на персонал. И знаем, че талантът нито се краде, нито се наема.
Талантът се създава! Необходимо е силно и мотивирано ядро от много опитни професионалисти, които имат рефлекса не само добре да разбират и решават дигиталните нужди на клиента, но и да могат да предават опита си в създадена силна и здравословна екосистема от училища, университети, академии и продуктови компании.
Осъзнават ли българските компании, че в наши дни R&D екипът става ключов за компанията, за да остане тя адекватна в динамичната бизнес среда?
Възможността за създаване на крайни продукти и решения добавя колосална стойност, надвишаваща в пъти възможните резултати от типичния аутсорсинг модел, при който компаниите просто продават времето на хората си, разчитайки на по-ниски заплати. През последната година и половина дигиталната трансформация се превърна от донякъде хипстърски инструмент за глобален растеж на определени корпорации в жизнено необходимо средство за елементарно оцеляване дори и на класически естествени монополисти.
До скоро те нямаха особен интерес да инвестират в компетенции, управление на дигитални решения, да не говорим за привличане и задържане на талант. Успехът на продуктови български компании като „Телерик“, навлизането на истински R&D отдели на чужди корпорации и иновативни чужди стартъпи създадоха мощно наследство от до скоро нови за България роли. Това са продуктови мениджъри, глобални иноватори и истински стартъп създатели. Те освен самочувствието и мисленето имат и практическия опит да създадат цялостни решения за глобални проблеми.
Хора с какви качества търсите във временните екипи, кой ги ръководи, какво се случва, ако не се справят със задачите?
Един креативен екип, за да работи добре, трябва хората в него да са обединени около базови ценности. Ние търсим наистина добри специалисти, като по-различното при нас е, че мотивираме опитните специалисти да създават таланти в тясно взаимодействие с училища, школи, академии и университети. Търсим хора, които с желание предлагат решения, готови са да отделят от времето си да създават хакатони, да търсят нова информация. И най-вече непрекъснато да подобряват себе си както в професионален план, така и в личен.
Какво е успех за вас?
Успех за нас е да създадем наследство, което не просто да продължи това, което правим, а да се възползва от наученото и да гради нещо принципиално ново. Така са екипите, които създаваме – в някакъв момент те еволюират до принципно нови висоти, извън стандартния аутсорсинг. Успех за нас е да генерираме толкова приходи от нещо, с което се гордеем, че да си позволим да отделяме средства, усилия и най-вече желание да запалим нови последователи. Те от своя страна да създават екосистема от технически професионалисти, които имат времето и желанието да учат млади специалисти, включително деца. Успех за нас е да създаваме добавена стойност, истински произведена в България.