Как да изградиш доверие
Николай Чернев, мажоритарен собственик, „Мусала Иншурънс Брокер“, за предизвикателствата и успехите в застрахователния бизнес
Каква корпоративна култура сте изградили в „Мусала иншурънс брокер“ и как я развивате?
Слоганът на „Мусала иншурънс брокер“ е „Градим доверие“ и това не е нещо изпразнено от съдържание. Вярваме, че взаимоотношенията вътре в компанията трябва да са основани на този принцип, защото това създава приятна и предвидима среда за работа, много лесна и свободна комуникация, без излишна демонстрация на йерархия.
Всъщност ние в МИБ вярваме, че основен актив на една компания са хората и се стараем да създадем среда за работа, която да ги развива и да ги прави щастливи.
Очевидно сме на прав път, защото при нас проблем с текучеството на персонал е нямало и няма.
Как изградихте толкова голяма клиентска база?
Пак се връщам на доверието, което изграждаме през годините, то се мултиплицира и в доверие между нас и клиентите. Застраховането е такъв бизнес, че срещу нещо платено в началото на договора клиентът очаква да получи обезщетение в трудна ситуация и тук фундаментът на доверието е изключително важен. Голямата клиентска база всъщност се дължи основно на старанието, което полагат всички колеги за реализиране на очакванията на клиентите.
Как измервате успеха на бизнеса си?
Обичайно се приема измерването на успеха на един бизнес с числата в края на определен период. Най-важно обаче за нас е повишаване на компетентността и знанията на хората, които работят при нас. Основният фокус винаги е бил да привличаме хора с потенциал, който да развият в компанията, и които да се впишат в нейната корпоративна култура. Инвестицията в компетентност е основен стълб, върху който се гради компанията и във времето се е доказал, че той е непреходен. Ако трябва да обобщя: успеха го измерваме с компетентността на хората, които работят в МИБ.
Кое е най-голямото предизвикателство, с което сте се сблъсквали в застрахователния бизнес?
Във всеки бизнес, включително и в застраховането, има регулярни предизвикателства, пред които е изправен мениджмънтът. Най-голямото и перманентно предизвикателство, което стои пред нас, е да накарам хората да повярват, че могат: да бъдат успешни, да постигат целите си, да бъдат щастливи на работното си място.
На първо място естествено е желанието, последвано от ежедневно положен труд. Когато чуем от някой служител „Аз мога!“ и го видим реализирано на практика, това е най-голямото удовлетворение за труда ни.