Без компромис в качеството
Доц. д-р Росен Михайлов, собственик на лаборатории Рамус, за конкуренцията, високото качество и бъдещите планове
Лаборатория „Рамус“ съществува от 20 години. Разкажете за създаването ѝ и за развитието през годините.
Лабораторията е създадена на 11 септември 2001 г. Започнахме с персонал от двама души, а сега вече е от над 1000. През тези 20 години успяхме да се превърнем в най-голямата частна лаборатория в България.
Имаме 30 лаборатории, а местата, които служат за пробонабиране, са над 500.
През лабораториите ни всеки ден минават над 5000 души, в някои дни са по 8000. „Рамус“ е и първата българска лаборатория с обекти извън страната.
В началото на 2019 г. отворихме лаборатория в Скопие. Започнахме от нулата, а в момента сме на трето място по големина в Северна Македония.
През какви трудности сте преминали за тези 20 години? Как се справихте с тях?
Едни от най-големите препятствия по пътя ни са били множеството проверки, на които сме подлагани през годините. За тези 20 години имаме над 10 хил. проверки от различни институции. Никога не са установявани някакви сериозни нередности. Справяме се благодарение на нашия упорит труд и на високото ниво, което поддържаме във всички лаборатории.
Как успявате да изпреварите конкурентите си на пазара?
Характерното за нас е, че пробите се изследват още същия ден. Случва се да работим 24 часа в денонощието. Благодарение на чудесната мрежа на лаборатории „Рамус“ в страната пациентите могат да посетят най-близкия до тях обект, а ние ще вземем пробите, ще ги транспортираме и обработим, за да си получат бързо резултатите.
За транспортирането използваме наша куриерска фирма, което ни позволява да сме много гъвкави. Смятам, че ние въведохме и домашните посещения за вземане на проби – докато някои от конкурентите ни въведоха тази услуга по време на пандемията, ние имаме такава от 10 години. И никога не правим компромис с качеството.
Как успявате да постигнете високо качество?
Добрата апаратура е от огромно значение. Лаборатория „Рамус“ притежава най-модерния масспректрометър, който е предназначен за намиране на малки количества лекарства. Това е важно да се проследява при извършването на клинични проучвания. Освен това с него могат да се правят хормонални профили и изследвания за витамини, някои от които в момента не се правят в България. Разполагаме с последно поколение апарати за изследване на микроелементи като олово, кадмий и други.
Това са изключително важни тестове за заетите в промишлеността, свързани с обработване на тези метали, и различни производства. Имаме и секвенатор, който закупихме по време на COVID-19 пандемията. С него се изследват новите вариации на вирусите, но могат да се правят и генетични изследвания на плода по време на бременност – неинвазивен, много по-щадящ метод в сравнение с амниоцитозата.
Екипът е не по-малко важен, а желанието на служителите за работа си проличава най-много в критични ситуации, каквато беше тази с корона кризата. На фона на страха и несигурността в началото на пандемията имаше много колеги, които се обадиха, за да работят като част от нашия екип, защото виждат, че има нужда от тях.
Пандемията изстреля „Рамус“ нагоре. Разкажете за промените през последната година.
През изминалата година се превърнахме във водещата в България лаборатория за PCR тестове. „Рамус“ беше първата лаборатория, която започна да прави такива тестове, а в началото на пандемията и единствената, в която пациентите можеха да си правят свободно изследването. Имаме 12 PCR устройства за анализи – колкото и късно да дойде проба, тя се обработва същия ден или в ранните часове на следващия.
Така помогнахме данни за разпространението на вируса от цялата страна да бъдат вписвани в регистъра. Ние бяхме и първите, които започнаха да работят с електронни направления. Наложи се сериозна пренастройка на софтуера, за много кратко време извадихме електронни подписи за 200 души и ги обучихме как да работят с новата система. Но аз не считам този период за изстрелване. Ние винаги сме вършили работата си по възможно най-добрия начин.
Какви са плановете ви за развитие на „Рамус“?
До есента планираме да отворим още лаборатории в Северна Македония. Отправяме поглед и към Турция. От две години имаме няколко медицински центъра в София, имаме и многопрофилна болница в Габрово.
Направихме и дом за възрастни хора в Габрово, който е на ниво 4-звезден хотел. Планираме да закупим и машина за унищожаване на биологични отпадъци, което ще ни помогне да сме по-независими.