В крак с иновациите
Д-р Константинос Пагидас, собственик на дерматологични клиники Derma-Act, за иновативния подход в бизнеса
Д-р Пагидас, защо решихте да създадете собствени дерматологични клиники?
Защото никой не ме наемаше. Като чужденец бях много изолиран от знанието и от възможностите за развитие. Реших, че за да имам допир до тях, трябва да създам свой собствен път. В медицината срещата с реалния живот идва на по-късен етап в живота, когато вече си над 30, и много често хваща новите специалисти неподготвени.
Когато учиш продължително поне 10 години и си свикнал със своето ежедневие, идва моментът, когато трябва сам да се бориш за доброто на пациента. Но през годините досега си учил само как да си добър лекар, а не добър бизнесмен, и за новите колеги това много често е реален шок.
Моите планове са да създадем пространство за младите лекари, в което ще имат възможност да се развиват още от самото начало. Но няма да се ограничим само до дерматология и естетиката, а ще обхванем и други специалности.
Освен на отличен екип от специалисти залагате и на гост лекари от чужбина. Защо избрахте този подход?
Медицината във всяка една държава е капсулирана до определен момент, защото алгоритъмът на лечение се повтаря много често и това води до застой в мисленето на самите лекари. А това убива амбицията им за развитие. Според мен не съществува добър лекар без глад за научаване на нещо ново.
Нужно е постоянно любопитство и търсене на нови знания. Също така в България има много пациенти, които пътуват често или живеят в чужбина. Има състояния и проблеми, които може и да не са типични за българската топография, но ние трябва да сме запознати с възможно най-много диагнози на световно ниво. Вярвам в екипа на Derma-Act, но вярвам повече в развитието им и извън границите на България.
С какви трудности се сблъсквате в работата си на българския пазар и как се справяте с тях?
Предполагам, че тук очаквате да споделя бизнес проблеми. Всяка държава има своите плюсове и минуси от гледна точка на бизнес. Например в Гърция много сериозен проблем е бюрокрацията, а в България – негативната безработица. Най-голямото предизвикателство пред Derma-Act е колко много красиви и информирани жени има тук.
Това означава, че трябва да сме винаги в крак с технологията, за да отговорим на техните очаквания. Радвам се, че се намирам в тази страна, и съм благодарен за предизвикателствата, които тя ми дава. Те ме правят по-добър в това, което правя. Чувствам, че ако изпусна една крачка, ще остана километри назад. Това ми дава постоянна сила и мотивация да ставам по-добър от вчера.
В Derma-Act предлагате и безплатни прегледи. Защо е важно за вас повече пациенти да получат професионални съвети за грижа за кожата?
Това беше политика, която доста налагахме в началото, защото вярваме, че превенцията е по-важна от лечението. Мисля, че COVID вече ни научи на това и го намирам за може би единствения позитив от него.
Поради огромната нужда от лекари в България хората не вярваха особено в българските специалисти и смятаха, че е по-добре в чужбина. Но аз съм учил с тези специалисти и съм се уверил колко добри хора и лекари са всъщност. Имаше нужда да се направи една стъпка към хората, за да се уверят и те в това. В момента не таксуваме прегледи на бебета и малки деца до две–три години и ги приемаме почти моментално, защото знаем, че притеснението на самия родител надминава таксата за консултация.
На каква иновативна апаратура заложихте, за да изпъкнете пред конкурентите на пазара?
Лесният отговор на този въпрос е: на всички, за да сме по-сигурни. По-комплексният е анатомията на кожата, различните ѝ нива, много проучвания и четене, за да открием правилната комбинация от лазерни процедури, които след това да комбинираме с инжекционни.
Тези комплексни знания са причината в нашите клиники да имаме профилирани групи от лекари, които в зависимост от проблема могат да реагират в различни ситуации при различни хора. Затова и обмяната на информация между лекарите в нашия екип е ключова. Гордеем се с отлични резултати, за които чакаме правилен момент да представим на международни дерматологични конференции.