Принципът (Win)n
Борис Колев, социален предприемач и инвеститор, за целите да подобри социалната, екологичната, образователната и икономическата среда в България
Г-н Колев, какво е вашето обединяващо разбиране за предприемача, кои са променливите, които го правят успешен?
Смятам, че обединяващото определение за предприемача е човек, който използва създаването на бизнес като инструмент, за да решава чужди проблеми, поемайки личен риск. Всички знаем, че най-успешните предприемачи избират значими проблеми, създават работещи и устойчиви бизнес структури и поемат сериозни рискове. Но от практиката виждаме, че само тези три променливи не са достатъчни в днешно време. Иска се много повече.
Инвестирате и развивате бизнеси с кауза. Какво искате да постигнете?
Още като малък мечтаех, когато порасна, да правя нещо, което да променя света и да прави хората по-щастливи. В гимназията отделях доста време за доброволчество и стажове за различни организации и каузи и постоянно се сблъсквах със социални несправедливости. Всеки път си обещавах, че когато завърша, ще започна да помагам по-сериозно, за да можем да променим всичко. Една от основните ми цели е да подобрим социалната, екологичната, образователната и икономическата среда в България. С времето и опита разбрах, че през успешни бизнес организации и иновативни стартъп проекти промяната може да се постигне много по-мащабно и устойчиво. С растежа на бизнесите ми, и особено с откриването на офиси по света, разбрах, че и много други държави имат сходни социални проблеми с нашите, и започнах да мисля доста по-мащабно. Вече съм сигурен, че съвсем спокойно и от България можем да правим и да постигаме големи неща и да се борим за глобални каузи.
Какви допълнителни качества трябва да има социалният предприемач в сравнение с другите предприемачи?
За да си социален предприемач, трябва много ясно да осъзнаваш обществената си роля като човек, като управленец и като инвеститор. Трябва да си наясно, че всяко твое действие и решение има дългосрочни последствия за другите. Когато проектираш своя бизнес – стратегията, продуктите и услугите, дори маркетинговите послания, си наясно, че тяхното социално въздействие е изключително сериозно. Основната разлика е осъзнаването на моралната отговорност и подредбата на ценностите при социалните предприемачи. Истинските социални предприемачи са такива, защото са наясно, че няма как да живеем добре и бизнесите ни да се развиват, ако общностите, в които работим, пропадат. Именно затова първата мисъл на всеки социален предприемач е как това, което правя, помага устойчиво на обществото и планетата и каква е добавената стойност. А финансовите цели, които също са важни, остават на по-заден план.
В последните години има бум на идеи за развитие на обществото. Как избирате каузите, зад които да застанете?
С времето се научих първо да избирам хората и екипа, а след това гледам каузата. Социалните ни проблеми са изключително много, но искрено мотивираните, всеотдайни и амбициозни хора са малко. Когато се появи добър предприемач или сработен екип с искрено желание, хъс и добродетелни морални ценности – независимо от мащаба на каузата, винаги бих помогнал. Смятам, че ако екипът е правилен, винаги ще се намери начин проектът да е успешен, дори и да трябва идеята да се промени до основи.
Как мерите печалбата от социалното предприемачество?
С растежа, мащаба и подкрепата, но най-вече с въздействието. Ако проектът, който сме захванали, е наистина полезен на обществото, то самї прави така, че бизнесът ти да е успешен и помага на всяка крачка. Когато стартираме проект, който е наистина значим, всеки ден се намират хора, които ни помагат.
НЕ Е ДОСТАТЪЧНО БИЗНЕСЪТ ТИ ДА ИМА СТРАТЕГИЯ ЗА УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ И КОРПОРАТИВНА СОЦИАЛНА ОТГОВОРНОСТ. ТРЯБВА ВСИЧКО ДА Е ПОДЧИНЕНО НА МОРАЛНИТЕ ДОБРОДЕТЕЛИ
Постоянно чуваме: „Проектът ви е страхотен, познавам някой, който може да ви помогне!“. И тук вече идва професионализмът на екипа, който да се възползва от цялата подкрепа и да реализира положителния и устойчив резултат. Мерим въздействието – не колко продажби сме направили и каква е печалбата, а на колко хора сме успели да подобрим живота, пряко или косвено.
WIN WIN е основен принцип в бизнеса, важи ли в социалното предприемачество, или там принципът е друг?
В социалното предприемачество принципът е (Win)n т.е. на N-та степен. Трябва да печелят всички, не само бизнесът и клиентът, но и всички свързани страни, включително природата и обществото. Не е достатъчно бизнесът ти да има стратегия за устойчиво развитие и корпоративна социална отговорност. Трябва основата на продукта, производството, ресурсите, които ползваш, начинът, по който го рекламираш, посланията, с които печелиш клиентите, всичко да е подчинено на моралните добродетели.
Преди около година вие влязохте в Световната бизнес зала на славата, какво е чувството да си сред имена като Хенри Форд и Стив Джобс?
Чувството е доста задължаващо. Едновременно е изключителна чест и удовлетворение, но също така и сериозна тежест, защото очакванията към мен вече са гигантски. Всички тези имена са попаднали там много преди да станат легендите, за които всички знаем и четем. Всички те са постигнали колосални успехи в годините, след като са попаднали в този списък. И като единствения българин в тази класация също бих искал да се докажа не само заради себе си, но и заради патриотичния дух, който нося.
Кой проект ви е донесъл най-голямо удовлетворение?
Не класифицирам проектите по този начин, но има няколко, за които често разказвам с изключителна гордост и сълзи на очи. Първият е българският биотехнологичен стартъп – Nutrigen, в който впрегнахме научния потенциал на генетиката за превенция на общественозначими заболявания и подобряване качеството на живот, и имаме страхотни успехи с нашите клиенти. Вторият проект е социалното мобилно приложение „Дари кръв“, което свързва в реално време доброволни кръводарители с хора в сериозна нужда. Създадохме го благотворително преди няколко години в DigiMark и оттогава е един от най-значимите ми проекти въобще. И на трето място, но не на последно, това е ForumsLeague – Българската футболна лига на интернет форумите, която създадох още в гимназията. Тя и до ден днешен, 17 години по-късно, е най-голямото спортно първенство за любители в страната и продължава да расте.
Коя е следващата ви бизнес цел?
В момента работя под радара по няколко проекта, всеки от които има потенциала до няколко години да стане първият български еднорог (startup unicorn). Много се надявам първият български стартъп с над $1 млрд. оценка да бъде социален бизнес и ще направя всичко по силите си, за да го постигнем.