Трите революции
Любомир Станиславов, изпълнителен директор на „Аутомотив Клъстер България“, разказва за новата посока на автомобилната индустрия и за възможностите на страната ни след влизането на Next e.GO
Как се развива аутомотив индустрията през последните години? Тя реагира първа на предстояща криза и безспорно изпитваше трудности по време на COVID.
Всичко това е вярно, но в същото време аутомотив индустрията е на прага на три големи революции – масовата електрификация и краят на двигателите с вътрешно горене след 2030 г., навлизането на автомобили роботи, което ще промени градоустройството.
И преоткриването на традиционния автомобилен завод, в който внедряването и използването на киберфизични системи, „Интернет на нещата“ и облачни системи ще превърнат производството в ефективна и печеливша дейност, сравнима с бизнеса с мобилни телефони.
Къде вече се намираме на картата на европейските производители на автомобили след влизането на Next e.GO?
Големите предимства на планирания за производство в Ловеч e.GO Life са изключително намалената като стойност поддръжка, качество и издръжливост на модела. Алуминиевата конструкция може да запази оригиналните си якостни качества за повече от 50 години, което ще доведе до пълно преосмисляне на концепцията за ползване на автомобил и дори до появата на т. нар. Refurbished автомобили. Всъщност най-точно е да се каже, че с проекта Next.e.GO ние се опитваме да покрием и трите световни тенденции, като прескочим няколко стъпала в стандартното еволюционно развитие.
Защо електрификацията не влиза по-убедително у нас?
Липсват инфраструктура, зарядни станции, високи са цените на превозните средства, а няма значителни субсидии при покупка. Субсидията в Германия за покупка на базовия E.GO Life е близо 10 хил. евро при цена на автомобила 20 хил. евро. От друга страна, е.GO Life има разход под 1 лев на 100 км, което го превръща в основен конкурент на градския транспорт в големите градове.
Към какво се стреми автомобилният клъстер и как го постига?
Автомобилният клъстер бе създаден преди девет години с три основни цели, които не са се променили до днес – да привлечем един или няколко OEM производителя на автомобили, като първият вече е факт, да помогнем на колкото се може повече световни автомобилни компании да се установят в България, където да се развиват успешно, и да помогнем на местни компании да стават доставчици от по-горно ниво.
Какво е следващото голямо нещо, което ще се случи в автомобилната индустрия?
Нашите деца да не знаят значението на думата автомобил, а за тях това да бъде просто икона в техния мобилен телефон. Зная, че звучи прекалено смело, но това вече се случва.