Удар за половин милион лева повече в сметката за ток
В началото на август заводът на „Прогрес” в Стара Загора спира работа за няколко дни, както и повечето предприятия в металургията, химическата и циментовата индустрия в страната. Причината е в „кошмарно високата“ цена на електроенергията за бизнеса в България, която е най-скъпата в целия Европейски съюз, и която надхвърли в някои пикови часове рекордните 400 лв. на мегаватчас, което е над два пъти и половина над цената за същия период на предходната година. Това принуди някои бизнеси да затворят производствата си, а хиляди бяха освободени в принудителен отпуск. Загубите са огромни.

„Може да видите цената в Германия, че е два пъти по-ниска от нашата – 57 евро на мегаватчас, а в България е 102 евро“, казва Славин Янакиев, изпълнителният директор. От 24 години е в завода за отливки за машиностроенето и от 18 години го управлява, но за пръв път изпада в подобна ситуация. Екстремно високите цени на електроенергията гонят най-висока стойност в историята на „Българска независима енергийна борса“.
Разликата в сметката за електроенергия е „500 хил. лв. повече при същото потребление предишния месец“. Янакиев не може да я компенсира с никакво намаление на заплатите. Той свива работата на 50% и продължава да плаща пълни заплати на 500 работници. Постоянно е сред тях, а те го питат: „Какво става шефе. Ще ни бъде ли?“ Вече не се чувстват уверени, както преди, че ще получават добро възнаграждение и нямат сигурността, че това ще става навреме. Усещат заплаха, за която не се знаят защо се случва. „Аз не мога да им обясня, защото не мога да обясня на себе си защо се случва. Само знам, че не е случайно“, казва той. Според него трябва да се разчепка „Българската независима енергийна борса“ и да се намери причината за тези пикове в цените при наличие на достатъчно електроенергия.
Годишно „Прогрес” произвежда 11 хил. тона отливки за широко приложение в машиностроенето и доставя продукти за над 20 световни компании, сред които Bosch Rexroth, Danfoss, Casappa и Interpump. Износът е 70% от производство за 40 млн. лв. годишно.
От няколко седмици Славин Янакиев ежедневно води разговори с клиентите. Обяснява им, че електроенергията е поскъпнала и не може да продава на същите цени. Отговарят му лаконично: „При нас такова нещо няма.“ Обясняват му, че в Западна Европа енергоемките предприятия имат възможност да сключват годишни договори с производители или търговци на електроенергия. Имат възможност и комфорт да не участват на борсата, да си планират разходите и да си гарантират цена.
Той ги уверява, че „Прогрес” ще изпълни договорите навреме, дори ако пак трябва заводът да спира в големите пикове на цените заради огромните загуби. Гледа на проблема с нагласата, че това ще отмине. Много години Славин Янакиев се бори за доверието на клиентите и не иска да го загуби за един месец. Предприятието има 107-годишна история и той се гордее с това.
Поне веднъж годишно големите компании изпращат хора в Стара Загора за направят проверка на заводската система за управление, и всеки път проверки показват високото качество на продуктите. „Прогрес” е единствената фирма в Европа, която изработва отливка за хидравличен разпределител от чугун със специални физико-механични характеристики. Допреди няколко години е внасян от Америка, но българската компания усвоява ноу-хауто и сега изнася продукция за Франция, Италия, Германия и Турция. Славин Янакиев постоянно модернизира техниката, за да бъде в крак с новите тенденции и да отговаря на най-високите стандарти. Това дава възможността продукцията да е конкурентна на световния пазар.
Цената на електроенергията е определящ фактор за конкурентоспособноста на индустрията, „но сега дори не става въпрос за конкурентност, а за откровено жестоки загуби“. „Прогрес“ обслужва 70% от българското машиностроене и той вижда риск да спрат и заводите на клиентите. Ефектът може да е лавинообразен.
Янакиев държи пред себе си таблицата с цените на електроенергията през годините и казва, че не за пръв път повдига въпроса за високата цена на тока: „От 2015 г. борсата води война срещу нас. Буквално ни унищожава.“
В завода са свикнали да преодоляват стоически трудностите. Миналата пролет производството спира заради нарушената логистика предизвикана от пандемията. Готовата продукция не може да бъде транспортирана до клиентите. На фона на спрения износ за Италия първите няколко месеца от пандемията се справят успешно с ковид кризата – само с 15% спад в приходите за 2020 г. Преодоляват срива на поръчките и точно когато всичко тръгва, получават нов удар от високата цена на тока.
„България не е богата на суровини, имаше енергетика. Сега и нея е няма. Не знаем как ще продължим“, казва Янакиев. В такава ситуация не може да разчита на никого. Смята, че може да се наложи да се инвестира в източници на производство на електроенергия, „което не е наша работа да се справяме на парче“. Той през цялото си управление насочва инвестиции в енергоефективни мощности за топене на метал, защото знае, че цените на електроенергията са предизвикателство за предприятията и може да направят оцеляването им трудно, но сега това е факт.