Новата посока на офисите в София
Времената на икономическа и социална нестабилност винаги са били част от човешката история и последните година и половина под влиянието на коронавирус кризата не са изключение от правилото. За много кратко време установеният ред в бизнес света от който сме част беше нарушен и предизвика голяма част от организациите да действат в посока минимизиране щетите от пандемията и намиране на устойчив начин на работа.
В контекста на офис пазара, тези усилия намериха израз в установяването на хибридния модел на работа като дългосрочен модел, комбиниращ ползите както от дистанционната работа, така и от традиционната работа от офиса, същевременно давайки шанс на компаниите да оползотворят пространството си по-ефективно.
Ако преди пандемията плановете за увеличение в работната сила бяха пряко изразени в наемането на допълнителни офис площи, с които да се фасилитира този ръст, пост-пандемично гъвкавостта на модерния офис и в частност въвеждането на hot desk политика, използването на ротационен и напълно дистанционен принцип на работа позволява на компаниите да запазят или дори в някои случаи да намалят площта, която заемат, като същевременно следват плановете си за експанзия без това да създава оперативни проблеми.
От друга страна организации, които твърдо разчитат на работата от офиса и имат планове за растеж в следващите няколко години, наемат по-големи офиси още преди да са увеличили работния си капацитет, запазвайки буферно пространство за в бъдеще.
„На този етап наблюдаваме известно забавяне в усвояването на нововъведение в експлоатация модерни офис площи в София в резултат на пандемията и изразената несигурност сред наемателите и очакваме нивата на свободните офис площи да се задържат сравнително високи до края на годината“. Такава прогноза направиха за Forbes от MBL, компания, специализирана в предоставянето на консултантски и брокерски услуги в областта на бизнес имотите.
Обемът на съществуващи офис площи в столицата достигна 2.340 млн. кв.м., след като около 91 хил. кв.м. клас А площи бяха въведени в експлоатация през последното тримесечие, отбелязвайки трикратен ръст в сравнение с проектите, взели разрешително за ползване през първите три месеца на 2021. Голяма част от новозавършените сгради се намират по Цариградско Шосе, булевард Г.М. Димитров, в района на Бизнес Парк София и квартал Хладилника. Площите в процес на активно строителство са близо 234 хил. кв.м, като 95 хил. кв.м. от тях се очаква да бъдат завършени до края на годината, показва анализ на MBL.
Свободните клас А и клас Б офис помещения са се увеличили с около 83 хил. кв.м. през второто тримесечие в следствие на значителния обем нови сгради на пазара. В резултат, делът на свободните площи нараства до 15.3% от 11.2% през първото тримесечие, отбелязвайки най-високата точка за този показател от 2015 насам.
Обемът на клас А и клас Б площи, които активно се предлагат на пазара, както в съществуващи, така и в сгради в процес на изграждане достигна 557 хил. кв.м. за второто тримесечие на годината, отбелязвайки лек ръст в сравнение с предишното тримесечие. 83% от тези площи се намират в периферните райони, като са разпределени основно между Цариградско шосе и квартал Хладилника.
Пазарът на офис площи отбеляза скромна втора четвърт по отношение на нетното усвояване- около 3.300 кв.м., сравнено със сходни обеми за същия период през 2020 – 1.100 кв.м.
През последните три месеца бяха сключени сделки за 28 кв.м., сравнено с 22 кв.м. за първото тримесечие и респективно 15 кв.м. за второто тримесечие на 2020.
„Напрежението върху наемните нива както за клас А, така и за клас Б офис проекти се очаква да се задържи в следствие на големия обем модерни площи в предлагане. Очакваме сградите на атрактивни локации, където е съсредоточено търсенето да задържат сравнително по-високи офертни нива, докато проекти във второстепенни райони ще поемат по-голям натиск“, прогнозират от MBL.
ТРАНСФОРМАЦИЯ НА РАБОТНИЯ ПРОЦЕС
В период, в който начина, по който работният процес бива извършван в световен мащаб претърпява трансформация, напълно естествено е тези промени да бъдат отразени и върху функцията на офис пространствата като такива и тяхното място в структурата на всяка организация.
Ако допреди пандемията офиса беше възприеман като място, в което служителите извършват голяма част от обема работа всеки ден, то след пандемията и масовото въвеждане на работа от дистанция той придобива по-скоро облик на една пресечна точка на други функции на бизнеса, които биха били трудно постижими, ако се извършват дигитално.
В проучване сред 100 водещи компании, проведено от MBL, 62% от организациите споделят, че предпочитат да провеждат процесите по подбор и обучение на персонала от офиса, 51% от анкетираните виждат офиса като споделено място за социализация, колаборация и обмен на идеи, а близо половината (46%) провеждат срещите си с клиенти в традиционна среда, вместо онлайн.