Американско слънце
В завода на Shoals Technologies в Портланд, щата Тенеси, стремежът на Дийн Солон към простота започва с цветово кодиране на ризите на служителите, вдъхновено от сериала „Улица Сезам“. „Логото на SunPower е жълто, така че това е Голямото пиле. First Solar е червено като Елмо. А тези, които работят за Blattner Energy – голяма компания за монтиране на слънчеви панели, са сини като Бисквитеното чудовище – обяснява Солон. – Имаме и Граф, в пурпурно. Това са хората, които отговарят за контрола.“

Служителите на Shoals работят в четири завода в Тенеси и Алабама и произвеждат вътрешността на големите соларни инсталации. Те изработват комплекти от кабели, обединяващи кутии, външни предпазители – всички тези елементи, които не изглеждат секси и чието производство всеки вярва, че от години е преместено в Китай.
В действителност повечето от конкурентите на Солон наистина са китайски компании като GCL System Integration и Wuxi Sun King. Произведените в Китай компоненти са по-евтини, но Солон има едно голямо предимство – неговата продукция е по-безопасна, по-надеждна и се монтира по-лесно. Това означава, че компаниите са готови да платят 5% до 10% повече за нея, защото са убедени, че разходите за монтирането и поддръжката ще бъдат по-ниски. През 2020 г. компанията реализира печалба 34 млн. долара при продажби 176 млн. долара. След първичното публично предлагане през януари 2021 г. богатството на 57-годишния Солон беше оценено на 2.2 млрд. долара благодарение на неговите 40% дял в компанията.
За да задържи възможно най-малка надценката от това, че елементите се произвеждат в САЩ, Солон е опростил максимално процеса. Монитори върху машините показват на работниците как да свършат всяка работа. Времето, отделяно за всеки елемент, се измерва в човекосекунди. Това е светът на „кучето на Павлов“, казва Солон. В него работниците са обучени сами да се коригират – когато червената лампичка на тяхната станция започне да мига, показвайки, че изостават, те разполагат с 15 минути да завършат процеса, преди лампичката да започне да мига още по-бързо и да пристигне екипът по „поддръжката“. „Ако при този процес се допусне неточност, срамът е за нас – ние сме го проектирали грешно и не сме взели достатъчно мерки, за да не допускате вие грешки“, обяснява Солон.
Мениджърите в завода седят върху платформа тип мецанин, разположена над пода. Те рядко се намесват в производството. Екипите се стремят сами да решават проблемите, защото, ако един човек се забави, този до него остава без части. „Не крещите на никого. Оставяте ги сами да се контролират. Не е нужно да ги притискаме за още десетина секунди. Ако зелената лампичка свети, значи всичко е наред и ние правим пари“, казва Солон.
В продължение на десетилетия той два пъти в годината посещава заедно със семейството си развлекателните паркове на Disney World, където всеки път се вдъхновява от отличния синхрон между дейностите в тях. „На повърхността всичко изглежда спокойно, щастливо и безметежно, но под нея стотици хора се трудят, за да се случи магията.“ При едно от последните си пътувания до Орландо той отива до соларна централа, собственост на Origis Energy. В слънчеви дни тази инсталация, разположена на 100 хектара, произвежда по 60 мегавата – достатъчно за задоволяване на около една четвърт от нуждите на Вълшебното кралство от електричество.
Лесната за употреба продукция на Shoals елиминира необходимостта от поддържане на екип от скъпоплатени електротехници, които да поставят кабелите и да ги свързват на ръка. „Ние не искаме да превръщаме площадките на нашите клиенти в изпитателни полета“, казва Солон, посочвайки тестова стена, където той извършва изпитания на прототипите в продължение на 40 дни и нощи на горещина, на студ и при 100% влажност на въздуха.
Солон е автор на 30 одобрени или очакващи одобрение патента. Той с гордост отбелязва, че не проявява интерес към счетоводството и попълването на документи за пред Комисията по фондовите борси и ценните книжа, и преди 15 месеца прехвърля оперативното управление на компанията на дългогодишния технологичен директор Джейсън Уайтъкър. Солон остава в борда на директорите и се съсредоточава върху разработването на нови продукти. Президентът на Shoals Брад Форд е и старши съветник на Oaktree Capital, която през 2017 г. купи от Солон над половината от дяловете в компанията, а при неотдавнашната емисия акции вложи още 2 млрд. долара.
Солон се докосва до бизнеса още на осем години. Тогава той разнася кутията с инструменти на баща си, който ремонтира климатици и хладилници. На 16 има собствена клиентела и собствен камион. Учи за инженер в Пърдю, но не се дипломира. Напуска стажа си в Inland Steel, когато отказват да му признаят направени от него нововъведения. В края на 80-те години проектира и продава автомобилни части за компания, джойнт венчър на General Electric и Bosch, но напуска, когато шефовете му се възмутили, че печели повече от тях.
През 2003 г. Солон получава обаждане от First Solar, която се нуждае от няколко кабела и кутии, за да свърже соларните си панели. Скоро Cypress Semiconductor заявява същата поръчка за поделението си SunPower.
Соларната революция все още е в ранния си етап. През 2020 г. производството на слънчева енергия в САЩ нарасна с 25% до 130 гигаватчаса, но възобновяемите енергоизточници засега осигуряват едва 12.5% от доставяната в страната електроенергия.
За човек, обсебен от процесите, е успокоително, че Солон е загрижен за човешкия елемент. Аниматрониката може да е забавна в тематичния парк, но не и в заводите на Shoals. „Страхотно е, че един робот може да работи 24 часа 7 дни в седмицата, но той не се прибира вкъщи при семейството си и не сяда да се нахрани в края на деня“, казва Солон.