Мост между традициите и настоящето
Ръководените от Младен Цолов компании се развиват динамично, съчетавайки семейните ценности с новите бизнес реалности
Младен Цолов е роден във Враца. Завършва с отличие ПМГ „Акад. Иван Ценов“ и е инженер по селскостопански машини от Висшето техническо училище в Русе. По-късно придобива и званието магистър по маркетинг от УНСС, както и агрономство в Аграрен университет Пловдив. Първият му бизнес е с агроаптеки, а скоро след това започва да предлага и продукти за растителна защита, семена и торове в региона. Създава фирмата „Генерал Агрохимикали“ ООД, която е представител и дистрибутор на най-големите мултинационални компании в бизнеса с ПРЗ. Той е и един от сериозните земеделски производители в региона на Враца, а от няколко години присъства и на винената карта на България с проекта Ponte Dio. Младен Цолов е председател на Национална Фондация „Тодор Рачински“. Фондацията подпомага развитието на научните изследвания в областта на селекцията и семепроизводството на български сортове пшеница.
Малко хора извън големите концерни се занимават с растителна защита. Какво ви привлече в тази сфера?
Моят баща е агроном и цял живот е работил в областта на растителната защита. Той ми даде първите уроци и аз също реших да се насоча към сектора на земеделието. Повлиян от неговите идеи, развих бизнеса с продукти за растителна защита, торове и семена. Това не е много познат бизнес, но е доста интересен и чрез него ние помагаме на земеделските производители да бъдат по-успешни. С наша помощ те могат да изберат най-подходящите за техните полета семена, торове и продукти за растителна защита. Тази консултация е изключително важна за постигането на по-високи добиви.
Как се развива българското земеделие и къде е мястото на вашата компания в този сектор?
В последните години българското земеделие и особено зърнопроизводството се развиват много добре, дори отлично. С помощта на съвременната наука резултатите, които постигат българските земеделски производители, се увеличиха почти двойно. Културата на земеделие в момента е на много високо ниво благодарение на усилията, които се полагат от всички страни.
Нашата компания „Генерал Агрохимикали“ е бързо развиващата се. Имаме клонове в няколко области, като целта е да увеличим техния брой. Нашият изпълнителен директор Жана Цолова, както и агрономите ни са изключително компетентни и следят за всички новости в областта на растителната защита. Ние сме представители на много от мултинационалните компании в сектора и успяваме заедно да задоволим нуждите на земеделските производители в регионите. Съвременното земеделие е немислимо без растителна защита. В портфолиото на нашия холдинг има и компании, които се занимават със зърнопроизводство. За нас е радостно, че от площите, с които разполагаме, успяваме да произведем най-доброто.
Освен това подпомагаме и развитието на земеделието чрез ръководената от мен фондация. В края на 2020 г. планирахме провеждането на благотворителен бал на фондацията, на който да бъдат връчени награди в различни категории, а набраните средства да се използват за стипендии на двама отлични студенти по агрономство. За съжаление, събитието бе отложено поради ограниченията, свързани ковид кризата.
В последните 15 години две големи кризи оказаха влияние върху бизнеса в целия свят. Какво е отражението им върху вашата дейност?
Мога да кажа, че земеделският бизнес и нашата компания, която обслужва земеделците, почти не бяхме засегнати от кризата преди десет години, както и от сегашната. Това се дължи на факта, че производството на земеделска продукция е нужно във всеки момент и без него не може. Затова смятам, че ние и нашите клиенти не сме засегнати от точно тези кризи и няма сериозни сътресения за по-голямата част от земеделците.
Последната стопанска година (2019 – 2020) за много от земеделските производители е успешна, но все пак има и засегнати от сушата. Ние сме много зависими от атмосферните условия и затова е възможно да се получи криза при част от производителите, както се случи през тази година в Източна България.
Кои са водещите ценности във вашата бизнес философия?
Нашият бизнес е семеен и затова със съпругата ми Жана Цолова се стремим да увлечем нашите наследници в това, което правим. В България унаследяването е голям проблем – много често родителите развиват бизнес, но наследниците не искат или не могат да го продължат. А това за нашата страна е много важно, защото земеделието е традиционен български бизнес. Трудолюбие, честност, отговорност, благотворителност, уважение към семейството и към бизнес партньорите – това са едни от основните ценности, които ние споделяме и те определят нашия бизнес успех. За да има успех и устойчиво развитие, всички членове на едно семейство трябва да гледат в една посока и да работят усърдно за неговото постигане.
Моята съпруга Жана Цолова допреди няколко години беше заета в друга бизнес сфера, но в момента е изпълнителен директор на търговската ни компанията. Дъщеря ми Рени завърши агрономство и вече също е заета в семейния бизнес и благодарение на нейното огромно желание разширихме дейността си. Развиваме се динамично и вече имаме представителства във Видин, Монтана, Плевен, Враца и в София. Постоянно разширяваме географията на бизнеса си. Моето лично мнение е, че семейните компании трябва да бъдат гръбнакът на българската икономика, както е в страни като Германия и Италия.
Имали ли сте различно виждане с останалите членове на семейството по отношение на бизнес решенията за развитието на компанията?
Досега не е имало драматично различни гледни точки. Доскоро аз се занимавах почти с всичко в семейния бизнес, но вече има разпределени отговорности. Реших, че е по-добре всеки член от семейството да работи в определен сектор, да отговаря за него и да бъде по-самостоятелен в своята гледна точка за бизнеса. По този начин в различните сфери на нашия семеен бизнес вече освен мен и съпругата ми са заети дъщеря ми, зет ми и племенникът ми.
Как решихте да се насочите към винопроизводството?
Винопроизводството е една страст, нещо, което винаги съм искал да направя, и сега му дойде времето. Намерихме подходящи парцели в град Мизия и използвахме тази възможност. Дунавският тероар е много подходящ за бели сортове и затова засадихме лозя, които вече са четиригодишни, а от две години произвеждаме вино. В момента масивът ни е около 215 декара. Там на южен склон отглеждаме сортовете врачански мискет, ризлинг, шардоне и траминер. Имаме и втори масив от 115 декара до село Славотин, където са засадени лозя от сортовете мускат отонел и врачански мискет. Първото вино от този масив очакваме през 2021 г. Засега сме се съсредоточили върху белите сортове, защото смятаме, че те имат по-голям потенциал в нашия район, разположен между трите реки – Дунав, Скът и Огоста.
Нарекохме нашия винен проект Ponte Dio на едноименната природна забележителност Божия мост, но вложихме в името и много повече, защото той ни вдъхновява с вкуса си и искаме да създадем един мост между вчера и днес, между човешкото и божественото. Нашият проект все още се развива, но го правим с огромно желание и хъс, а вече се харесва и на любителите на виното. Амбицията ни е да популяризираме нашия северозападен сорт врачански мискет, засега на територията на страната, а в бъдеще и в чужбина.
Как се приемат вашите вина от ценителите на виното?
Смятам, че се приемат много добре. Ние вече участвахме с първите ни вина на изложения като DiVino Taste, Врачанския панаир, в изложението Агра на Пловдивския панаир. Получихме отлични оценки от организаторите и от публиката. Амбицията ни е вината с марката Ponte Dio да популяризират традиционните български сортове, както това правят френските вина.
Какво според вас е бъдещето на българското вино?
Бъдещето на българското вино е голямо. България е страна, в която виното е на почит. Още от времето на траките ние се славим с нашето вино. В последните години бяха създадени много винарни в нашата страна и това е предпоставка секторът да се развива във възходяща посока. Смятам, че традиционните български сортове са тези, които ще изведат българското вино на полагащото му се място.