Plan A се доказа в Германия и сега планира същото за България
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
В началото на месеца социалният предприемач Любомила Йорданова бе отличена като една от 50-те най-успешни жените в технологичните среди на Германия. Признанието за талантливата българка, която ускорява прехода към устойчива икономика, дойде от медийната група Handelsblatt. Чрез базирания в Берлин стартъп Plan A Йорданова помага на компаниите да изчислят влиянието си върху околната среда и да съставят план за действие.
Зелените теми стават все по-важни за обществото и последното доказателство за това е доклада на ООН за климатичните промени. Според генералния секретар на организацията Антониу Гутериш данните показват „червен код за човечеството“. За решаването на този проблем е нужна и намесата на бизнеса. За съжаление, невинаги той е подготвен. Тук идва и мисията на Plan А да подготви компаниите.
ЗА ДА СЕ СЛУЧИ ТОВА ПО-БЪРЗО В БЪЛГАРИЯ, СТАРТЪПЪТ ЩЕ СКЛЮЧИ ПЪРВОТО СИ СТРАТЕГИЧЕСКО ПАРТНЬОРСТВО НА ПАЗАРА
От септември зелената платформа ще помaгa на различни организации да измерят и намалят въглеродния си отпечатък. Очаква се в този период Любомила Йорданова, която е основател и изпълнителен директор на Plan A, да назначи първия човек на пълен работен ден от България. Най-вероятно той ще е локиран в София, но ще участва в проекти от цяла Европа.
Йорданова признава, че решението да се „обърне към българските си корени“ точно сега не е случайно. „На много компании ще им се наложи бързо да навлязат в устойчивата икономика. От следващата година влизат нови регулации по „Зелената сделка“ на Европейския съюз и закона за таксономията. Бизнесите в публичния и финансовия сектор, както и тези, които са получавали европейско финансиране, ще бъдат задължени да събират данни за въглеродния си отпечатък и да се отчитат пред институциите. Тази тема обаче не е добре разпозната в България“, казва Йорданова.
Еталон за зелени политики
Тя вижда, че като цяло на Балканите устойчивото развитие все още не се насърчава. Затова първоначално ролята на Plan А ще бъде да обясни темата и да създаде разбиране за нея сред бизнеса. Любомила Йорданова е убедена в потенциала на България. Малката площ, увеличаващите се еко селища, запазената и богатата природа създават благоприятна среда. Те я карат да вярва, че „България може да стане еталон за преминаване към зелен живот“. Нужни са обаче повече активисти. В опазването на околната среда няма значение от коя сфера идват те. Достатъчно е да вярват в каузата.
Например преди да създаде софтуерната компания Plan А през 2017 г., Любомила Йорданова е работила за финансови стартъпи.
ДВЕ ПЪТУВАНИЯ ОБАЧЕ ПРОМЕНЯТ ЖИВОТА Ѝ
В Мароко и Индия тя вижда колко разрушително може да бъде безхаберието на хората към природата. „Бях потресена колко са променени тези места от мръсотия, от липса на грижа. Беше видимо, че хората имат много голяма роля в този процес и това ме накара да започна да се информирам“, казва Йорданова, която е част от випуск 2019 в селекцията ни „30 под 30“.
Последната среща на екипа ни с нея беше в началото на 2020 г. Тогава в Plan А работеха 7 човека, година по-късно те са 50. Работят за далечни географски точки като Япония. Скоро отварят два нови офиса в столиците на най-развитите си пазари след Германия – Франция и Англия. Повечето им клиенти са големи корпорации предимно в банковата и автомобилната индустрия.
Разрастването на стартъпа става възможно заради инвестициите за 3 млн. евро, които набира през миналата година от японската банка Softbank, френския фонд Demeter и германския – Coparion. Всяка организация идва с нови клиенти за Plan А. Така стартъпът стъпва на японския пазар. Там няма подобно решение и бизнесът за първи път опитва такава платформа. Забелязва се, че интересът към компанията на Йорданова не произхожда от регулаторни изисквания, а от желанието на хората да допринесат за решаването на един общочовешки проблем – замърсяването на планетата.
„ТОЧНО ЗАЩОТО ПРОБЛЕМЪТ Е ГЛОБАЛЕН, АКО ТРЪГНЕМ ДА СЕ СПРАВЯМЕ С НЕГО ПО ЕДИНИЧНО, ТOВА ЩЕ НИ ДЕМОТИВИРА.“
„Имаме различен подход към потребителите. Тези, които вече имат опит, правят по-сложни неща, прохождащите – учат повече и прилагат стъпка по стъпка“, казва Йорданова.
Преди и сега
Този подход на самоинициатива работи добре преди пандемията и Softbank подписва с Plan А още в началото на миналата година. Тогава европейските икономики още не бяха ударени от здравната криза. Няколко месеца по-късно те залагат на възстановяване чрез устойчиво развитие. Новите политики и идващите с тях изисквания превръщат стартъпа на Йорданова от „нещо, което е хубаво да използваш, в платформа, без която няма как да продължиш бизнеса си“.
Пример за такава промяна на пазара е Директивата за отчитане на корпоративната устойчивост. Тя влиза в сила от 2023 г. и обхваща 75% от компаниите в ЕС. Това са всички стопански организации с над 250 служители и/или над 40 млн. евро оборот и/или 20 млн. евро общи активи. Всички бизнеси, които се включват, ще калкулират въглеродния си отпечатък и ще изпращат данните до специален отдел на Европейската комисия.
Когато тя се обявява през лятото на миналата година, това предизвиква неразбиране и паника на пазара. И тук ролята на Plan A е да обясни случващото се на достъпен език. Затова Любомила Йорданова рядко отклонява покани да бъде лектор на публични събития.
„В първите месеци на COVID-19 съм имала седмици с по 10 презентации. Дори сега понякога стигам до 7-8 участия. Не го правя само за да рекламирам Plan A. Не. Влагам много усилия за всяка аудитория и разказвам за генезиса на промените в климата и как можем да допринесем към решаването му.“ Заради това приема поканата да се включи в кариерния кошер на „Тук-Там“ на 9 септември в София
Междувременно Йорданова води преговори с Demeter и Coparion, като през декември миналата година Plan A получава финансиране от тях. Подобно на всяка технологична компании повечето от тези средства отиват в развиването на софтуера. Останалия капитал им помага да привлекат хора с много опит от автомобилната индустрия, технологиите и продажбите.
ШУМЪТ ОКОЛО РАБОТАТА НА PLAN А СТИГА ДО ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ
ЕК кани Любомила Йорданова да говори на SXSW Conference & Festivals през март 2021 г. В събитието участват и ръководителите на отделите по устойчиво развитие на Google, Microsoft, SAP. Скоро след това ЕК търси Plan A, за да използва софтуера на стартъпа и да следи нивата на въглеродния си отпечатък. Същото правят BMW, Vinci и Societe Generale.
Тези сделки затвърждават Западна Европа като основен пазар за Plan A. Въпреки това новото партньорство в България може да се окаже ключово за разрастването на стартъпа. Възможно е следващото голямо отличие да дойде от София, където са корените на Любомила Йорданова.