Вечните градинари от село Росен
Лесно е да пропуснете отбивката за Biotiful. Разположена край малкия живописен път към бургаското село Росен, фермата съвсем естествено се слива със зеления пейзаж наоколо. Когато влизаме през дървената ѝ врата, термометърът показва 38 градуса и дори природата е притихнала под обедната жега.
Силвия Узунова ни въвежда в стопанството, простиращо се на седем декара земя, и бързо ни ориентира в обстановката – езерото, семейното бунгало, детската зона и най-главното – градината със зеленчуци, билки и подправки. Всяка седмица нейните плодовити лехи пълнят кошниците на клиентите на Biotiful със свежи продукти, отглеждани по правилата на пермакултурата, известна у нас и като „вечно земеделие“.
„Цялата концепция – и в организацията на градината, и в бизнес модела, и в начина ни на живот, се базира на пермакултурата“, заявява Узунова. На първо четене това е форма за устойчиво и щадящо природата земеделие, което практикува едновременното отглеждане на много култури на едно и също място. Зад него обаче стои философия за качествените взаимовръзки между елементите в една екосистема, популяризирана от австралиеца Бил Молисън през 70-те. Тя има свой етичен кодекс и 12 принципа, един от които ни учи, че всеки ресурс трябва да се използва икономично и максимално функционално, за да се разгърне потенциалът му.
„Стъпвайки на него, съвсем естествено се оформи и бизнес моделът ни, чиято цел беше да използва ресурса земя във възможно най-много направления“, казва Узунова. Едното е производството на разнообразни продукти, а другото е извършването на услуги като обучителни програми за деца и възрастни, групови образователни посещения за ученици и туристи и детски рождени дни, посветени на идеята за по-семпъл и близък до природата начин на живот.
Всеки детайл в пермакултурната мозайка на Biotiful има своето място. Например културите се отглеждат на групи, разпределени спрямо това колко благотворно или не взаимодействат помежду си. „Във фермата сме разгърнали голям процент от потенциала на пермакултурата – езерото привлича земноводни, влечуги и т.н., цъфтящите растения играят ролята на контрол върху вредителите и примамват пчелите, кокошките копаят, наторяват и обезпаразитяват почвата“, изброява Силвия Узунова.
За да функционира Biotiful с минимална човешка намеса, ключов момент е проектирането.
ПЕРМАКУЛТУРНИЯТ ДИЗАЙН ТРЯБВА ДА Е СЪЗДАДЕН ТАКА В НАЧАЛОТО, ЧЕ ДА СЕ ДОВЕРИШ, ЧЕ СИСТЕМАТА ЩЕ ЗАРАБОТИ САМА
Дизайнът на фермата е направен от Димитър Узунов. Когато преди шест години със съпругата му се запалват по идеята, вече имат зад гърба си натрупан опит. И двамата са лесовъди, а Узунов се занимава професионално с озеленяване и поддръжка на зелени площи от 15 години.
За да навлезе по-дълбоко в новото начинание, той минава през сертифициран курс при австралиеца Джеф Лоутън, един от най-големите съвременни пермакултурни дизайнери. Междувременно семейството наема срещу символична сума двора на изоставената поликлиника в село Атия, за да разработи демоверсия на проекта си и да тества дали хората в района се нуждаят от подобно място и продукти. След като бързо се прочуват сред феновете на здравословния живот в Бургас, Узунови започват да се оглеждат за по-голямо място и го откриват край с. Росен. За първоначалната инвестиция за покупката на имота и изграждането на Biotiful фермерите получават подкрепа от приятели и ползват ресурс от фирмата на Узунов, под чиято шапка оперира стопанството до лятото на 2020 г.
Фермата не е стигналa до последното ниво, в което може да работи без човешкия фактор, но това не пречи на Узунови да се справят добре. Популярността на Biotiful се увеличава всяка година, а ръстът на приходите ѝ позволява да се финансира и да се развива. Фермерите биха могли да превърнат Biotiful в машина за пари. Локацията привлича като магнит. Пандемията изостря интереса към природосъобразния начин на живот и вниманието към стпанството драстично се вдига след всеки локдаун.
„Ако целта ни беше увеличаващата се печалба, това щеше да изисква непрекъснато да повишаваме количеството продукция, да достигаме до повече хора, да разширяваме дейностите си, да отговаряме на търсенето на друг тип преживявания на хората“, казва Узунова. Вместо това със съпруга ѝ премахват доходоносните седмични детски програми и ги свеждат до едно събитие на ден. „Дори не сме сложили табела, водеща към нас, също с цел да се намали човекопотокът“, уточнява Силвия. Най-голямото предизвикателство е да обяснява какво представлява фермата им.
Голяма част от работата на Узунова е посветена точно на това. Тя създава образователни материали, курсове и обучения. В перспективата, която фермерите чертаят, просветната дейност ще остане водеща. Възможно е стопанството да се разшири и да се добавят животни. Но надеждата на Узунови е непроменена: „Мечтаем за времето, в което повечето посетители, вместо да питат за кафе, ще се интересуват от градината. Вместо да искат да наемат пространството за събиране с приятели, ще ни търсят, за да им помогнем в създаването на собствено стопанство. Искаме да вдъхновим една друга култура на създаване, ценене, пазене, грижа и мисъл за бъдещето, а не на разхищение и забавление.“