Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
1 септември 2021, 9:00

5G не е революция, а еволюция

Vivacom

BRANDVOICE | Партньорска програма

„5G технологията може да бъде внедрена по различни начини – истинското предизвикателство е да се намери правилната комбинация от покритие и капацитет, за да е достъпна за повече клиенти“, казва Андраш Пали, главен технически директор на Vivacom.

Г-н Пали, 5G надпреварата между те­лекомите в България вече активно започна. Според вас, технологиите или пазарът са по-готови да преми­нат към 5G? Или, с други думи, из­граждането на тези мрежи вслед­ствие на реална нужда ли се случва?

В нашия бизнес е задължително тех­нологиите да вървят преди потре­бителите, защото обратното би оз­начавало много по-бавен прогрес. Без изпреварващата сила на технологи­ите не бихме имали нито компютри, нито мобилни телефони, нито което и да е от устройствата, които вчера не сме си и представяли, че ще ни послужат за нещо, а днес не си предста­вяме живота без тях.

Същото важи и за 5G. Често ме питат защо ни е 5G, след като и 4G върши идеална работа; бизнес партньорите ни се чудят защо бързаме, след като от гледна точка за телекомите няма непосредствена полза, напротив – още доста време разходите ще надвишават потенци­алните приходи. Отговорът обаче е много ясен – 5G не е революция, а ево­люция.

Мобилната мрежа от пето поко­ление има три основни предимства спрямо 4G. Първото е скоростта – с 5G потребителите ще имат някол­ко пъти по-бърз мобилен интернет. Второто предимство е ниската ла­тентност, което е много важно за развитието на телемедицината, ав­тономния транспорт, умните гра­дове и т.н. И после идва по-големият капацитет на мрежата.

Технологията от следващо поколение отговаря на нарастващите нужди на следващото поколение потребители. 5G ни позво­лява да имаме около 1000 пъти повече свързани устройства в дадена площ, което е ключово за концепциите за Интернет на нещата и умните гра­дове.

В публичното пространство се вър­тят различни определения за 5G тех­нологиите – споделени, истински, ултра и пр. Какво означават всички те и каква е разликата между тях за крайните клиенти?

Мога да ви отговоря тясно специа­лизирано, но това надали ще бъде от полза за вашите читатели, затова ще опитам да изляза от експертния тон и да обясня нещата на по-разбираем език.

По дефиниция няма такова нещо като „истинско“ или „ултра“ 5G. Това са маркетингови определения, подоб­ни на други суперлативи, които често се използват в рекламата, но не озна­чават нищо конкретно по отношение на спецификациите.

5G технология­та може да бъде внедрена на различ­ни честотни обхвати. По-високите честотни ленти осигуряват по-голям капацитет, а по-ниските – по-добро покритие. Телекомуникационните оператори по света (както и в Бълга­рия) внедряват своите системи въз основа на индивидуални стратегии.

Във Vivacom вярваме в развитието на технологиите и надграждаме иде­ята за равен достъп, поради което постоянно сме фокусирани върху по­следните, най-иновативни и аван­гардни технологии и се гордеем, че ги предоставяме на най-широката ауди­тория в България. Другите телекоми тук работят по същия начин спрямо 4G днес и ще продължат така и кога­то по-ниските честотни ленти (700, 800 MHz) станат достъпни за внедря­ване на 5G.

Има различни особености що се отнася до честотните ленти, които могат да се използват за внедряване на 5G, като истинското предизвика­телство е как всеки от нас, достав­чиците, добавя стойност към тази възможност. Най-бързата честотна лента – 26-28 GHz (висок обхват или mmWave) в момента не се употребява от никой от операторите.

Така че в България тепърва предстои да видим „истинските“ 5G скорости. Средни­ят обхват (C-Band) обаче се счита за добър компромис между капацитет, покритие и скорост за първоначал­но внедряване. Въпреки това, за да се изгради мрежа, която ще осигу­ри отлично 5G изживяване, трябва да се внедри комбинация от често­ти – 1.8, 2.1 и 3.6. Ние правим точно това и съвсем скоро ще сме готови да предоставим несравнимо потре­бителско изживяване. Стратегията, която следваме, е използването на комбинация от C-Band технологии и 5G DSS.

Водещи световни телекоми като Swisscom, Play, Vodafone, Verizon и AT&T също са избрали този подход при внедряването на 5G и това ни нареж­да сред иноваторите в бранша. От ключово значение за нас са качество­то и производителността на мрежи­те ни. Знаем, че клиентите искат да имат покритие и да използват пъл­ния потенциал на мрежата навсякъде, затова целта ни е да постигнем най-доброто покритие и да гарантираме, че отличното потребителско изжи­вяване остава непроменено.

Отрази ли се по някакъв начин панде­мията на процеса на навлизане и раз­витие на 5G в България?

Със сигурност няма сектор в иконо­миката, който да не беше засегнат по един или друг начин от глобалната пандемия, като телекомите и в част­ност 5G мрежите не са изключение. Случилото се забави, например, тръж­ната процедура за радиочестотния спектър в обхват 3.6 GHz, в който оперира тази технология. Наддава­нето в крайна сметка се проведе чак през април тази година, като Vivacom спечели лиценз за честотна лента 3700–3800 MHz, а официалното реше­ние беше издадено през май.

В СЪЩОТО ВРЕМЕ ЗДРАВНАТА КРИЗА СТАНА И ИСТИНСКИ КАТАЛИЗАТОР ЗА ДИ­ГИТАЛНА ТРАНСФОРМАЦИЯ – БУКВАЛНО ЗА ДНИ ТРЯБВАШЕ ДА СЕ АДАПТИРАМЕ И ДА ЗАПОЧНЕМ ДА ОБЩУВАМЕ, ДА РАБОТИМ, ДА УЧИМ И ДА СЕ ЗАБАВЛЯВАМЕ ДИСТАН­ЦИОННО

В този момент главната роля се падна на нас, телекомите. Да про­дължим да сме свързани, да предотвратим рухването на икономиката, да успеем да изпълняваме работните си задачи и да осигурим на децата дос­тъп до образование: отговорността за всичко това легна основно върху доставчиците на телекомуникацион­ни услуги.

Ние – и тук визирам и трите телекома – за щастие, бяхме подгот­вени да посрещнем това предизви­кателство, и то по-най-добрия въз­можен начин, но този период ясно ни показа защо 5G технологията е необ­ходима и има смисъл; не някога, а днес. Защото 5G на първо място означава сигурност – гаранция, че при какви­то и да било обстоятелства можем да разчитаме на постоянно висо­ко качество на свързаност. Затова и Vivacom стана първият оператор в България, който стартира търговска 5G мрежа.

Стъпвайки върху отлично развитата ни оптична мрежа с добре подбрани места за базови станции, успяхме да започнем изцяло софтуер­но – на основа на честотите, които използваме за 4G, като ги комбинирах­ме с най-модерната съществуваща технология, която дава възможност двете поколения – 4G и 5G – динамич­но да споделят едни и същи честоти в зависимост от потреблението към момента.

Това осигури нужните капа­цитет и скорост на нашите клиенти в централните градски части на всич­ките 27 областни града в страната, където потреблението е най-високо. Успяхме навреме да предложим на на­шите потребители и партньори хи­бридно решение, чрез което те могат да получат необходимия най-висок стандарт на услуги.

Заедно с това, въпреки пандемията, не спряхме да инвестираме и да работим усилено, всеки ден, за да надграждаме и разви­ем архитектурата на C-Band мрежата на 3600 МHz, както и да обогатяваме портфолиото от съвместими с мре­жата устройства.

Именно защото мобилните техно­логии са толкова съществена част от ежедневието на всички нас, нека дадем отговор на въпроса каква е разликата, която 5G дава за крайни­те клиенти, и кога ще я усетят те?

Както вече споменах, крайните по­требители няма да усетят разликата по някакъв революционен начин, става дума за естествено развитие – 5G многократно увеличава капацитета на мрежите, което гарантира посто­янно качествена връзка, независи­мо от натовареността на мрежата. Може би за тях най-видими ще са пол­зите от този капацитет на публични места, където се събират много хора едновременно – концерти, спортни събития, както и съвсем ново изживя­ване при мобилния гейминг.

Също така 5G e задължителна инфраструктура на концепцията за умните градове, която поставя истинско предизвика­телство пред мрежите с нараства­щия брой устройства, изискващи свързаност.

ТОЧНО ТУК ИМАМЕ ДРАС­ТИЧНА РАЗЛИКА – 5G НИ ПОЗВОЛЯВА ДА АДРЕСИРАМЕ ОКОЛО 1000 ПЪТИ ПОВЕЧЕ ЕДНОВРЕМЕННО СВЪРЗАНИ УСТРОЙСТВА НА ЕДИНИЦА ПЛОЩ

Вече сме свиде­тели как на много места пилотно се въвежда умно сметосъбиране, парки­ране, системи за сигурност, енерго­потребление, образование, земеделие; и вече виждаме ползите от тях. Ние си партнираме с повечето общини, много от институциите и различни компании, с които заедно разработва­ме иновативни проекти с конкретни резултати както за бизнеса, така и за обществото.

По-ниското времезакъснение (ла­тентност) при осъществяването на връзката от своя страна отваря врата за автоматизацията на редица производства, масовото въвеждане на автономни роботи и машини, вкл. автомобили, развитието на изкуст­вен интелект и приложения.

5G е и пътят към ускоряването на дигитализацията на публичния сектор, тъй като мрежата от пето поколе­ние дава решения, които опростяват преминаването към цифрови процеси чрез интегрирана инфраструктура, приложения, функции за сигурност и администрация.

Международни ана­лизи, като този на Световния ико­номически форум, показват, че 5G щe пoдoбpи зacичaнeтo нa дeфeкти в пpoизвoдcтвoтo c дo 90% чpeз ceн­зopи и UН кaмepи в peaлнo вpeмe. За­едно с това се оптимизират много рутинни дейности, което изцяло про­меня работодателската политика и дава възможност за по-пълноценно­то използване на човешкия ресурс. 5G има и своята роля при зеления преход като способства за значително нама­ляване на екологичния отпечатък на компаниите, докато същевременно увеличават производителността си.

Какви са другите посоки, в които на­сочвате ресурси и инвестиции?

Нашата основна цел като компания е да гарантираме най-доброто кли­ентско изживяване и да бъдем лоялен партньор на бизнеса, затова основ­ната ни цел е постоянно да защита­ваме позицията си на предпочитан доставчик, който предлага най-висо­ко качество както на мобилни, така и на фиксирани услуги.

В края на 2020 г. лансирахме нашата 10-гигабито­ва мрежа, която може да осигури оп­тична интернет връзка със скорост до 10 пъти по-висока от предишното поколение мрежа. Започнахме с покри­тие на 115 хил. домакинства в София, Варна, Бургас и Стара Загора и по­стоянно разширяваме обхвата, като до края на тази година планираме да можем да осигурим достъп на над 300 хил. домакинства в цялата стра­на.

Важно е да се подчертае, че тази 10-гигабитова мрежа не е самоцел, аидва и с цял набор от иновативни ус­луги, които да предоставят различнои качествено изживяване на клиенти­те ни.

С какви услуги може да се обединява 10-гигабитовата ви мрежа?

Най-впечатляващата и интересназа потребителите вероятно е ино­вативната платформа EON, коятонеслучайно наричаме „нова ера в те­левизията и интернета“. Ако започ­нем от вида на устройството и надистанционното, които са с наградаза дизайн – те наистина дават пре­миум изживяване на вид и докосване.

Следва самата технология – вътреш­на разработка на United Cloud – тяпревръща всеки телевизор в smartтелевизор от ново поколение. Под­държа 4K HDR Dolby Digital звук, оси­гурява достъп до интернет, YouTube, както и до пет хиляди приложения на Android, които включват други стрийминг услуги, социални мрежи, браузъри, игри.

С този приемник те­левизорът може да се превърне и в гейминг конзола. Много модели те­левизори могат да получат достъп до платформата и съдържанието на EON чрез приложението EON Smart TV –те са изброени на нашия сайт.

Платформата е достъпна на всякоустройство, което решим да използ­ваме – телевизор, таблет, лаптоп или телефон – и по всяко време, с общ интерфейс. Може да поддър­жа до пет потребителски профила, със съответните предпочитания и параметри. Съдържанието включ­ва над 200 канала с архив до седем дни назад във времето и видеотека с над 15 000 заглавия на български език, която се обогатява постоянно.

Може да звучи странно, казано от техниче­ски директор, но лично за мен едно от големите предимства на EON е удобството и леснотата, с които може да се настройва и използва. Вяр­вам, че точно това е смисълът на мо­дерните технологии – да разширяват света ни, да бъдат лесни за използва­не и да ни дават повече свобода.

Кралицата на екрана Експлозия от предприемачи след COVID

Свързани статии

Умни градове за по-добър живот

BrandVoice, Бизнес

Умни градове за по-добър живот

Потребителските нагласи за гледане на телевизия се променят

BrandVoice, Бизнес

Потребителските нагласи за гледане на телевизия се променят

EON – най-бързо развиващата се услуга на Vivacom

Бизнес, От извора

EON – най-бързо развиващата се услуга на Vivacom

Интернет и телевизионна революция от Vivacom

Бизнес

Интернет и телевизионна революция от Vivacom

Vivacom ще придобие Нетуоркс-България ЕООД

Бизнес

Vivacom ще придобие Нетуоркс-България ЕООД

Стремим се към сигурна и стабилна работна среда

BrandVoice, Бизнес

Стремим се към сигурна и стабилна работна среда

Реклама

Избрано

отпреди 3 дни

Спортал Медия Груп: Империя в спорта

отпреди 3 дни

Най-добрите градове за живеене в света

отпреди 4 дни

Убийството на хартиения дневник

отпреди 4 дни

Как армия от 700 доброволци изгради безвъзмездно дарителската платформа „Подкрепи.БГ“

отпреди 5 дни

Как машиностроителният завод РАИС си проправя път през кризата

9 август 2022, 12:00

Какъв е изходът от “исках, но нямах желание”?

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Innovation Forum & Awards 2022
  • Награди
  • Участници
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
  • Специални награди
  • Условия
  • Категории
  • Жури
  • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени