Експлозия от предприемачи след COVID
Автор: Манеет Анужа
В песъчливото сиво бетонно фоайе на Firebrand Collective – място, където работят много жени, в индустриалния квартал West Bottoms на Канзас сити, Джаки Нгуен прави латета, украсени с кардамон и тропическия плод личи. Рисунка на грамадна драконова глава покрива предната стена на нейното мобилно кафене Cafe Cà Phê. То е боядисано в яркожълто и червено – цветовете на знамето на Южен Виетнам, в комбинация с яркосиньо, символизиращо френското влияние върху националната кухня в страната. „Разбира се, ние сме в Канзас сити – отбелязва 32-годишната Нгуен. – Това са също така цветовете на майстор-готвачите и на кралските особи.“
Cafe Cà Phê сервира ледено кафе Hella Good Lattes и Saigon на около 200 клиенти на ден. Месечните приходи са приблизително 30 хил. долара. „Това беше лудо, невероятно преживяване – разказва Нгуен, която за първи път се занимава с предприемачество. – Единственият бизнес, който познавах преди това, беше шоубизнесът.“
Преди малко повече от година Нгуен работеше като актриса в мюзикъли в продължение на близо две десетилетия. Преди пандемията тя печелеше по 90 хил. долара годишно от гастролиращата продукция „Мис Сайгон“. На 15 март 2020 г. имаше участие във Форт Майърс, Флорида. На следващия ден светлините на Бродуей угаснаха. „Нямах къща, кола или някакви значителни спестявания“, спомня си Нгуен. Тогава тя се мести от Лонг Айлънд сити, Куинс, в Канзас сити, като инвестира 10 хил. долара от оскъдните си спестявания и още 13 хил. долара, взети от Kickstarter (това ѝ помага да си осигури 4000 последователи в Instagram). Нгуен никога вече няма да се върне в Бродуей. „Като актриса кариерата ми винаги зависеше от някой друг – отбелязва тя. – Сега сама избирам всичко и трябва да внимавам какво избирам.“
Нгуен е един от четирите милиона души, които подхранват безпрецедентния бум на предприемачи в САЩ. Стимулирани от безработица, каквато не е виждана от разгара на Голямата депресия през миналия век, постоянно променящите се места на живеене и работа, достъпа до свеж капитал, осигурен от финансовите технологии и твърдото желание за успех, американците смело залагат сами на себе си и с безпрецедентно темпо разкриват нови фирми.
Всяка рецесия ражда множество стартиращи компании. Както се казва, нуждата е майката на изобретателността. Но този път е различно. Последиците от породената от COVID рецесия за дребния бизнес в САЩ бяха също толкова поразителни като мащаб и бързина, колкото и самата рецесия.
През 2020 г. над 4.3 млн. души регистрираха нови бизнес начинания, сочат данните на Бюрото за преброяване на населението в САЩ. Това е с близо 840 хил., или 25%, повече в сравнение с 2019 г. Разликата е внушителна спрямо 2008 г., когато кризата на кредитните пазари доведе до спад в новите заявления с 8%.
„Това ви кара да спрете и да се замислите – коментира Джон Летиери, съосновател и главен изпълнителен директор на Икономическата иновационна група. – Малцина от нас очакваха подобно развитие на кризата.“
Нараства и броят на стартиращите фирми, които има вероятност да наемат служители. Наречени от данъчните власти „силно предразположени компании“, потенциалните създатели на работни места са се увеличили с 15% през 2020 г. „По време на Голямата рецесия през 2008 г. броят на компаниите, които разкриват нови работни места, намаля с близо 230 хил. спрямо нивото от предходната година – отбелязва Летиери. – По време на COVID кризата те се увеличиха с повече от 200 хил. Това е огледално изображение на ситуацията от 2008 г.“
Най-значителен ръст на компаниите, генериращи нови работни места, се наблюдава далеч от скъпите зони по крайбрежието на САЩ. Начело на бума са районите, разположени дълбоко в южните щати. Трицифрен ръст се регистрира в Джорджия, Мисисипи, Алабама и Луизиана. За да насочи общественото внимание към настъпващото ново и разнообразно поколение от предприемачи, Forbes започва класацията „Следващите 1000“. Читателите могат да номинират за нея създатели на дребни компании с финансиране и приходи под 10 млн. долара, които са разпръснати из цяла Америка. Подобни компании, осигуряващи заетост на над 30 млн. американци, са движещата сила на икономиката в момента.
Първоначалният ръст се запазва и през 2021 г. През февруари са регистрирани близо 430 хил. нови фирми, което е увеличение с 40% в сравнение с февруари 2020 г. – последния месец, преди пандемията да замрази световната икономика. Сега, когато светът се връща към обичайния ритъм на бизнеса, мнозина от създателите на нови компании като Нгуен не поглеждат вече назад.
Месец след затварянето на цялата страна 22 млн. работни места просто се изпариха. Безработицата достигна 15% – втория най-висок процент от 100 години насам, задминат единствено през Голямата депресия. Най-силно засегнати бяха процъфтяващите индустрии, които разчитат на личното изживяване като ресторанти, търговия на дребно, пътувания, филмова индустрия, спорт и събития на живо. Близо 40% от всички загубени работни места бяха в туризма и хотелиерството, сочи проучване на Американската асоциация по пътуванията. До средата на април 2020 г. ресторантьорството и търговията на дребно загубиха приблизително по 2.5 млн. работни места. Онези късметлии, които успяха да запазят работата си, се озоваваха в една привидно безкрайна реалност на работа от разстояние и виртуално ходене училище.
След като пандемията прекрати кариерата ѝ на сватбен фотограф, Джейд Адамс се хвърли в хобито си да колекционира стайни растения и събра над 200 екзотични вида като редки алоказии и филодендрони Розова принцеса. Когато растителността превзе апартамента ѝ, тя започна да продава растенията във Facebook. През юли цената на едно младо растение достигна 15 хил. долара в Ноксвил, Тенеси. През октомври миналата година 23-годишната Адамс заложи всичките си спестявания от 20 хил. долара в разкриването на местен магазин, наречен Oglewood Avenue. Само за няколко дни тя възвърна вложенията си. „Пазарът на стайни изживя бум по време на пандемията – казва тя. – Повечето хора си остават у дома и се опитват да пренесат природата вкъщи.“
Като сватбен фотограф Адамс е изкарвала около 48 хил. долара годишно. От октомври 2020 г. приходите ѝ достигнаха 265 хил. долара. Тя използва Instagram, за да споделя снимки на своите растения и дава съвети в градинарството на 15 хил. последователи. През януари беше домакин на Houseplants 101 в предаването Handmade на канала HGTV с 630 хил. абонати в YouTube. Брачният фотограф няма скоро да застане зад камерата. „Печеля твърде много пари, за да се откажа – казва Адамс. – Това е.”
Ако икономическата гилотина на COVID породи нуждата милиони американци да започнат бизнес, технологиите предоставиха инструментите това да се случи. Широко разпространените видеокомуникации, социални медии, електронна търговия, облаци с бази данни и уебсайтове тип „направи си сам“ позволяват на всеки евтино и лесно да стартира компания от собственото си мазе.
„Интернет икономиката стана широко разпространена и тясно вплетена във всеки аспект от нашето стопанство. Днес имате възможност да правите неща от разстояние, които не биха били възможни преди десет години“, казва Летиери от EIG.
Shopify, софтуерната компания на стойност 150 млрд. долара (пазарна капитализация), която позволява на дребния бизнес да продава онлайн, отчете ръст на новите търговски обекти през 2020 г. с близо 80%. Гигантът в цифровите разплащания Pay-Pal регистрира увеличение на сметките за същия период с 40%. Според проучване на Salesforce внушителните 70% от новите стартиращи компании са или технологични, или дигитални още от първия ден на създаването им. Междувременно мнозина онлайн кредитори предоставят повече възможности за заемане на пари в брой на широк кръг собственици на стартъпи. През 2020 г. през платформата за кредитиране на бизнеса Lendio бяха предоставени над 100 хил. заема за дребния бизнес, които не са по правителствената програма за подпомагане на засегнатите от коронавируса. Това е увеличение с 500% спрямо предходната година.
„Развитието на новите технологии премахна бариерата за влизане в бизнеса – казва ръководителят по продажбите и маркетинга на Shopify Лорен Паделфорд. – За нула време можете да създадете компания и да започнете да продавате на световния пазар.“
Технологиите позволяват на хората да работят отвсякъде. През юни 2020 г. жителят на Тампа Мат Редлър основава софтуерната компания Panther, за да помогне на бизнеса да наема програмисти и дизайнери от цял свят. Преди пандемията 23-годишният Редлър е използвал програмисти от чужбина, за да създаде уебсайт за наемане на частни кулинарни шефове. COVID уби апетита за тази услуга и Редлър бързо се пренасочи. Той заложи, че ръстът в работата от разстояние ще доведе до търсене на евтина чуждестранна работна ръка. „Компаниите, които се възползват от глобалните ресурси от таланти, ще бъдат далеч по-добре позиционирани да изпъкнат през следващото десетилетие“, прогнозира той.
Макар да са по-евтини от американските, чуждестранните служители идват с множество главоболия, касаещи заплати и изисквания за съответствие. Panther осигурява на американските компании достъп до технически работници в 160 страни. Нейният софтуер извършва проверки на кандидатите, проучва изискванията и помага на фирмите да спазват местните трудови и данъчни закони. Наскоро Редлър получи 4.2 млн. долара от Soma Capital, Adapt VC и ангели инвеститори, включително от милиардера, основател на Shutterstock, Джон Орингер, който е и клиент на фирмата. „Талантите са навсякъде, но не и възможностите“, казва той.
Изолацията, наложена заради COVID, доказа, че повечето служители могат да бъдат еднакво продуктивни и без наличието на централен офис. Затова милиони служители никога повече няма да се завърнат в офисите. Проучване на Harvard Business School от месец март установи, че над 25% от служителите в офиса се надяват да продължат да работят от разстояние.
През 2018 г. Майша Бърт създаде компанията си Workchew, която намери място в първата класация на Forbes „Следващите 1000“. Целта на Бърт беше да превръща споделените пространства в хотелите, баровете и ресторантите в споделени работни пространства през дневните часове, когато те често не се използват активно. Идеята осенила 46-годишната Бърт, докато работила като държавен консултант. „Останах да работя от вкъщи – разказва тя. – Имах нужда от нещо между кафене и WeWork, което беше твърде скъпо.“
Преди пандемията бизнесът на Бърт бил насочен към отделните служители, но сега тя се стреми към сключване на сделки с цели компании, тъй като работодателите се опитват да намалят офис площите, а служителите се уморяват да работят от кухни и преустроени дрешници. „Променяме представите си за обществените работни пространства – как те изглеждат, какви разходи генерират и какво усещане създават – казва Бърт. – Ние активираме и осигуряваме на нашите партньори приходи от недостатъчно използваните им пространства.“
През март тази година Бърт получи финансиране в размер на 2,5 млн. долара от Harlem Capital Partners, Techstars Ventures, съоснователя на Etsy Крис Маг и съоснователя на Kabbage Катрин Петралиа. Снабдена с пари в ръцете си, Бърт сега разширява бизнеса на Workchew в 17 нови града, включително в Ню Йорк, Детройт, Сиатъл и Сан Франциско. „Продължаваме напред, заредени догоре“, отбелязва Бърт.
И не само тя. Милиони американци изоставят предишната си кариера, за да започнат нов бизнес. Това е лъчът надежда в опустошителната и трагична криза, породена от COVID. Трийсетте години на миналия век, които бяха белязани от Голямата депресия, ни дадоха телевизията, търговските авиокомпании и климатиците. Също както Франклин Делано Рузвелт създаде системата за социално осигуряване и гарантираните от федералното правителство банкови депозити, президентът Байдън предлага мащабно разрастване на федералните правителствени програми. Титани като Microsoft, Genentech, Vanguard и Home Depot се родиха от стагфлацията от 70-те години. Макар рецесията от 2008 г. да покоси финансовия сектор и пазара на жилища, тя създаде също така компании като Instagram, Uber, Airbnb, WhatsApp и Slack.
Пандемията от COVID-19 вече даде началото над 4 млн. нови предприятия. За техните основатели няма връщане назад. „Бихме могли да видим съживяване на обществото и на стопанството, точно както буботещата икономика от 20-те години на миналия век последва Първата световна война и грипа от 1918 г.“, казва Дан Уан, доцент по бизнес в Колумбийския университет. „Не е трудно да предположим, че от тези нови начинания ще настъпи експлозия от нови идеи.“
Следващите 1000, Сменили своя курс след пандемията
Тези пет компании от новата ни класация „Следващите 1000“ на предприемачите в САЩ, които имат под 10 млн. долара постъпления или финансиране, но безграничен хъс за бизнес, бързо се пренастройват и кроят креативни планове как да се позиционират, за да постигнат успех в света след пандемията.
СЕВЕРОЗАПАД
Кристин Маркъс • 50 г.
Alchemista • Бостън
Когато COVID затвори офисите, доставчикът на кетеринг за компании Маркъс загуби всичките си клиенти, с изключение на един – производителя на ваксини Moderna. За да достигне до нови клиенти, възпитаничката на Масачузетския технологичен институт разработи шкафове, в които температурата се контролира. В тях се продават салати и сандвичи на Alchemista на места, където се спазват изискванията за социална дистанция. Тя отдава под наем високотехнологичните си вендинг машини, които се зареждат всеки ден, на управители или собственици на сгради за 5 хил. долара на месец. Очаква се продажбите на компанията ѝ да достигнат 8 млн. долара през 2021 г.
ЮГОЗАПАД
Денис Кейл • 50 г.
Zirtue • Далас
Този предприемач опровергава правилото, че приятелите и парите не бива да се смесват. През 2018 г. ветеранът от военноморските сили създаде Zirtue, която ви позволява да заемете средства от вашите собствени приятели. Софтуерът на компанията се занимава със сроковете, лихвите, заемите и изплащането им. Бизнесът се удвои по време на пандемията, като Zirtue вече урежда заеми между приятели на стойност около 10 млн. долара. Google, Morgan Stanley Northwestern Mutual неотдавна инвестираха 2.5 млн. долара в стартъпа на Кейл.
ЗАПАД
Натали Уолтън • 36 г.
Expectful • Сан Франциско
Броят на бременните се понижи по време на пандемията, но стресът върху младите майки се увеличи. Затова Уолтън трансформира приложението си за медитация за бременни – Expectful, в уелнес компания за жени, които скоро са станали майки или очакват бебета. Самата Уолтън е бивш служител на Google и Airbnb. Тя предлага наръчници за справяне със стреса и родителството, организира групи за виртуална подкрепа и дистанционни курсове по йога. Приходите от абонамент се очаква да достигнат 2 млн. долара през 2021 г. През януари тя получи над 4 млн. долара инвестиции, включително от Harlem Capital и Scout Fund на
Sequoia.
СРЕДЕН ЗАПАД
Райън Мейтъл • 35 г.
Rivet Work • Детройт
Софтуерната компания на Мейтъл Rivet Work свързва офисите с отдалечените работни места, организирайки дигитално работното време на работниците, доставките и графиците. Нарасналата ефективност благодарение на Rivet Work позволява на строителните компании да се справят с бума в жилищното строителство по време на пандемията. Създаден през 2020 г., стартъпът, който все още се намира в ранен етап на развитие, си партнира с местни строителни компании в Мичиган и неотдавна привлече 600 хил. долара, за да финансира разрастването си.
ЮГОИЗТОК
Джейсън Д. Роуз • 33 г.
Skyler • Орландо
Доказвайки, че технологиите позволяват да се създаде компания от всяка точка на света, Роуз изгради хонконгската си марка за матраци от комфортния си дом в Орландо. Той основа Skyler през 2017 г., използвайки Shopify, за да продава легла, пригодени за пазара на Хонконг, тоест с по-твърд матрак, пълен с охлаждащ гел, който е подходящ за влажните и топли лета там. След като антиправителствените протести през 2019 г. и последвалата ги пандемия понижиха наемите, Роуз най-сетне отвори магазин на Skyler и го напълни със служители, загубили работните си места. Той обаче продължава да живее във Флорида.