Нов локдаун? Не, благодаря
В средата на август президентът свика Консултативен съвет за национална сигурност с основна тема пандемията от COVID–19. В края на август правителството удължи „извънредната обстановка“, а парламентът започна ускорено да обсъжда актуализация на бюджета с цел да се финансират антикризисни мерки при следваща вълна на коронавируса. Синдикати и работодатели настояват да се осигурят пари за компенсиране на затворени бизнеси. Партиите се надпреварват да обещават пари и компенсации за затворените.
Въобще по всичко изглежда, че вървим към нов локдаун. Това е целият смисъл на компенсациите – дават се пари на затворени бизнеси, за да се компенсират за затварянето им. Разбира се, това само по себе си е справедливо – ако държавата ти забрани да работиш, трябва да те компенсира. Въпросът е нужно ли е за пореден път да се затварят бизнеси и да се въвежда локдаун?
През 2020 г. нямаше ваксини и затварянето беше единственият начин да се ограничи пандемията. В началото на 2021 г. ваксини вече имаше, но доставките се забавиха и затова частичен локдаун беше оправдан. Но сега вече не е така. В момента имаме предостатъчно ваксини. По данни към 10 август България вече е получила близо 5 милиона ваксини и получава стотици хиляди дози всяка седмица. Реално наличните ваксини и идващите доставки позволяват всеки да се ваксинира и да се защити от вируса. Вече имаме толкова много ваксини, че дори започваме да ги даряваме/продаваме в чужбина.
Ваксините определено са много по-добър и по-ефективен метод за защита от коронавируса в сравнение с локдаун. Огромни са преките и непреките разходи и особено дългосрочните негативни ефекти от затварянето (включително дългото затваряне на университети и училища). Дори не споменавам психологически и други ефекти, които започват да излизат в изследванията. Логично е при наличие на ваксини вече да не се посяга към тежки решения като локдаун. Всеки, който иска, може да се ваксинира и да се защити.
Има един-единствен проблем – темпът на ваксинация в България е бавен и в момента ваксинирани са малко над 21% от пълнолетните в България (средно в Европа е 75%). При най-застрашените степента на ваксинация е по-висока – особено при хората между 70 и 80 години, където над 30% са ваксинирани. Ако добавим и тези, които са прекарали вируса, може би около 30 – 40% от пълнолетните имат имунитет. Но все пак мнозинството от хората не са защитени и е възможно отново болниците да се препълнят, съответно здравната система няма да може да изпълнява други важни функции (планови операции и т.н.). Този проблем би се решил, когато бъде одобрено лекарство за коронавирус, но засега все още такова няма.
Но и това не е аргумент да се посяга към инструмента локдаун. Това е по-скоро аргумент да се ускори ваксинацията на най-застрашените групи – съдейки от статистиката за смъртността от коронавирус, това са най-възрастните хора плюс групи с придружаващи заболявания (сърдечни заболявания, диабет, високо кръвно и т.н.). Има професионалисти, които знаят как да се организира таргетирана кампания – вероятно могат да се включат не само медиите, но и личните лекари и лекуващите лекари на застрашените групи и т.н. Това струва пари, но невъобразимо по-малко, отколкото един локдаун.
Друга опция, която всички знаем, но вече никой не споменава, е да се внесе руската ваксина. За някои групи от по-възрастните хора руската ваксина е предпочитана и наличието ѝ може да ги убеди да се ваксинират. Като последно средство, което вече се използва в някои страни – може директно да се отпусне финансов бонус на всеки пенсионер, който се ваксинира (да кажем 500 лева). Това също е скъпо, но отново е много по-евтино от локдаун и харчене на бюджетни средства за компенсации. Във всеки случай при наличие на ваксини има достатъчно опции, чрез които да се избегне локдаун.