Siteground: Инвестиция в хората
Когато Дима Петева отива на първото си сериозно интервю за работа през 2004 г., тя е студентка във втори курс по международни отношения и дипломация в Юридическия факултет на Софийския университет. От обявата на SiteGround разбира, че търсят човек за връзки с клиенти. Винаги си е представяла, че ще работи за технологична компания, а в офиса, разположен в два съседни апартамента, попада на млади хора, отдадени на идеята да създадат качествена уеб хостинг услуга.

Снимка: Елена Ненкова
Приятелската атмосфера витае във въздуха, което сваля напрежението ѝ. Тя получава работата, а с това и покана за обяд в квартално бистро. Целият екип от 15 души се храни там заедно всеки ден. На масата до нея сяда Иво Ценов, един от основателите, и започва разпалено да ѝ говори, че иска в компанията да работят хора, които никога няма да изпитат желание да си тръгнат. Звучи ѝ нереално: „Не мисля, че човек започва работа с идеята, че цял живот ще остане на това място.“
Шестнадесет години по-късно Дима Петева още е там – вече като бранд директор в SiteGround, а компанията е сред водещите доставчици на хостинг и софтуер услуги в света, с над 70 млн. евро приходи годишно. Иво Ценов и бизнес партньорът му Тенко Николов, двамата приятели от общежитията на Американския университет в Благоевград, градят работно място, където служителите да се чувстват щастливи всеки ден. „Едно е да водиш 15 души на обяд всеки ден и съвсем друго, когато имаш 600 служители, пръснати в офиси в София, Пловдив, Стара Загора и Мадрид, а те пак да го правят“, казва Петева.
Всяка сутрин хората от нощната смяна, които обслужват клиентите в другия край на земното кълбо, закусват заедно с дневната смяна, дошла с фирмения шатъл от метростанцията на Бизнес парка. На обед всички хапват заедно в ресторанта. Не защото храната е безплатна, а защото „много обичат да споделят кой какво прави в работата и в живота“.
Малко компании биха си позволили разход за безплатен обяд и закуска за служителите, но Тенко Николов, който е главен изпълнителен директор, твърди, че инвестицията се изплаща, „като видя радостта в очите на хората“.
В много от изказванията си Николов подчертава, че „ако служителите се чувстват добре, ще карат клиентите да се чувстват добре и бизнесът ще просперира“. На тази база изгражда желязна стратегия срещу конкурентите – докато технологичните гиганти залагат най-вече на маркетинга, той извежда напред качествената уеб хостинг услуга и доброто обслужване.
Локацията България обаче се оказва проблем. Компанията поддържа 2.6 млн. домейна на сървъри в няколко дейта центъра в Европа, Азия, Америка и Австралия. Но ако за конкурентите не е проблем да отидат на лична среща с клиенти в САЩ, то от София това е много по-трудно. Клиентите са доволни от услугата, обаче „не познават никого“. „Компанията нямаше лица. Трябваше да работим доста по-здраво от останалите, за да сме конкурентни на техния пазар“, обяснява Петева.
Тя подчертава, че в основата на успеха са заложени грижата към клиентите, екипа, заобикалящата среда и обществото. Това задържа ценните хора в компанията и привлича най-добрите. SiteGround е сред най-желаните места за работа с общо 13 отличия от Career Show, ToTheTop International и Forbes Business Awards 2021. Миналата година в отдела по „Човешки ресурси“ постъпват хиляди молби на кандидати за работа, но оферта получават 1.7%. „Тук се работи адски много и стандартите са високи“, казва директорът на отдела Виктор Фачев.
През 2019 г. 50 души разработват иновативен контролен панел, с който клиентите ще могат по-лесно да създават и да управляват уебсайтовете си. Работата е изтощителна и сложна. Малко хостинг компании използват собствен интерфейс контролен панел. Повечето слагат логото си на готови продукти. В SiteGround обаче държат да имат свой, изграден от нула, за да могат лесно да правят промени, които да улесняват клиентите. В най-критичния момент на пускането се работи денонощно. Само силната мотивация и екипният дух държат хората будни, докато се уверят, че системата работи. „Манталитетът тук е, че всичко зависи от нас“, казва Петева. Дори и начинът, по който протичат фирмените събития.
Веднъж по време на тимбилдинг всички отдели получават задача да измислят перфектния формат за сплотяване на екипа. Най-много гласове събира предложението за фестивал на открито с работилници по интереси, водени от хора в компанията. Оттогава всяка година всички заедно издигат фестивален град на голи поляни в планината или на морето, със собствена сцена и множество тенти.
През 2015 г. Тенко Николов монтира камера в кухнята на стария офис на SiteGround, за да записва строежа на новата сграда отсреща. Още преди да има проект за новия фирмен дом, той пуска анкета сред служителите с въпроси как си представят идеалния офис. Всички казват, че харесват отворените пространства, но заявяват и че имат нужда от уединение в шумоизолирани пространства за срещи и/или творческа дейност.
Иво Ценов и Тенко Николов вземат под внимание всички нужди на служителите и всячески се опитват да улеснят живота им. Добавят станции за захранване на електрически автомобили, велосипеди за общо ползване, детски кътове с аниматори. Дори се отказват от идеята да отдават площи под наем в сградата, защото може да „развали фирмената култура“. „Много е вълнуващо да виждаш как някой е помислил за теб, да се чувстваш добре, да имаш гледка към Витоша“, казва Петева.
Новата сграда на Siteground отваря врати през 2019 г. Миналата пролет обаче целият офис преминава на дистанционна работа още преди да бъде обявено извънредното положение. Тревожните сигнали от офисите в Испания и Италия идват много по-рано и в София реагират.
На третата седмица един от мениджърите започва да се притеснява да не изпадне в депресия някой колега. Вземат се мерки с уелнес програми, сесии за превенция на емоционални сривове, уъркшопове, забавни онлайн игри. „Трябваше да се адаптираме. Тъкмо бяхме отворили ресторанта и вместо да освободим екипа, решихме да се готви храна за всички служители и семействата им – близо 800 души. В локдауна нашите коли разнасяха пакетите до определени пунктове, където хората можеха да се видят и да поговорят на живо“, казва Петева.
Заедно с обгрижването на екипа през миналата година от Siteground насочват повече средства от обикновено в общественополезни дейности. „Понеже няма да имаме толкова много разходи по офиса и фестивалите, ще инвестираме в общественополезни дейности, за да може един ден отново да се събираме заедно“, казва Иво Ценов пред екипа.
В началото на пандемията SiteGround предоставя безплатен хостинг за над 100 сайта с дейност, насочена към борбата с COVID-19. Подновява безплатно договорите на над 10 хил. клиенти от най-засегнатите райони. Екипите, които владеят 3D принт технологията, се включват доброволно в изработката на 4 хил. предпазни шлема за медицински работници.
SiteGround е сред компаниите, дарили най-много средства в помощ на лечебни заведения в страната и чужбина – 545 хил. лв. Като се вижда, че големите болници имат и други източници на дарения, служителите качват във вътрешната платформа за споделяне свои предложения за подпомагане на медицински институции в цяла България, за които знаят, че се нуждаят от помощ.
Поначало всеки служител в компанията има право да даде безплатен хостинг на НПО и социален проект по своя преценка. Най-често в обсега са дейности, свързани с образование, здравословен живот, човешки права, интеграция и Зелени Балкани.

„Най-красивото е, че повечето социални инициативи идват от колеги и ръководството ги подкрепя“, казва Петева. Когато служител, любител на зимните спортове, предприема самостоятелна акция за събиране на средства за RECCO детектори, които локализират затрупани от лавини хора, компанията подкрепя Планинската спасителна служба – Български червен кръст, със 7500 евро.
В годините SiteGround подкрепя множество други общественополезни каузи, които отговарят на характера на компанията и стимулират хората да се грижат за средата си. Това не остава незабелязано – компанията получи наградата за обществена отговорност във Forbes Business Awards 2021.
Причините журито да отличи SiteGround са много. Освен вече споменатите миналия март например 200 хил. евро отиват в сметката на сайта dev.bg, който спомага да се изгради онлайн общество на работещите в сферата на информационните технологии. Част от средствата отиват в платформата за намиране на работа HireHeroes.bg, която е посредник между IT компаниите и специалистите, които си търсят работа.
Гладът за таланти скоро няма да се засити, а Иво Ценов и Тенко Николов заявяват, че няма да спрат да инвестират в работна среда. Пандемията засилва желанието на служителите да прекарват време заедно. През юли офисът се пълни на 60%. Всеки има свобода да работи откъдето поиска, но повечето са щастливи да прекарват по два-три дни в седмицата с колегите.