Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
16 септември 2021, 14:19

Двигател на растежа

Румен Соколов редактор във Forbes

Отразявам банковия и небанковия финансов сектор в България

Всяка новина за създаване на фонд за инвестиции води след себе си очаквания кои компании ще бъдат селектирани и подпомогнати от този фонд. А когато такъв фонд се създава в България, това и е повод за радост, че има способни хора, които имат смелостта да пристъпят към такова начинание. Подобно е начинанието на компанията BlackPeak Capital, която през юни стартира втория си фонд за дялови инвестиции BlackPeak Southeast Europe Growth Equity Fund с първоначален капитал 68.5 млн. евро. „Не е лесно да се създаде регионален фонд, защото Югоизточна Европа е малко встрани от инвеститорите, особено глобалните инвеститори“, казва по този повод Росен Иванов, управляващ съдружник в BlackPeak Capital.

Росен Иванов (вляво) и Ивайло Господинов искат да отворят широко вратата за инвестиции в компании от България и региона.
Снимка: Елена Ненкова

Той уточнява, че процесът по създаването на новия фонд е започнал преди година и половина, като крайната цел е да се наберат 120 млн. евро. Според Иванов трудността при набирането на средства идва от това, че регионът все още не е привлекателен за големите инвеститори, които сред бившите социалистически страни се интересуват основно от Полша. От друга страна, това е свободна ниша, защо все още няма толкова много регионални фондове, а качествените компании, в които може да се инвестира, се увеличават.

Стратегията на фонда е да се инвестира във водещи регионални компании, които имат позиции в някаква ниша на глобално или регионално ниво. Освен България фондът включва в дейността си Румъния, Сърбия, Хърватия и Словения. Росен Иванов обяснява, че за да бъде по-фокусиран фондът, сред държавите за инвестиции не са включени Босна и Херцеговина, Северна Македония и Албания. „Освен това и излизанията от инвестиция от компании в тези държави са по-трудни“, уточнява той.

В основата на екипа на новия фонд са Росен Иванов, Ивайло Господинов, Кирил Иванов и Ангел Стефанов, които създават BlackPeak Capital през 2014 г. и вече имат опит с първия си фонд BlackPeak Fund I. Към тях се присъединяват Никлас Пихлер като управляващ партньор, Дориан Маковей, който ще бъде инвестиционен директор, и Силвия Гансер-Потс като съветник на борда на директорите. Според Иванов новите членове на екипа носят допълнителна стойност със своя богат опит в различни сфери на инвестициите.

„Всички ще отговарят заедно за всички пазари, но Никлас ще има малко повече отговорност към Западните Балкани, защото има изключително богат опит в региона“, допълва Росен Иванов. Пихлер познава и България като инвеститор в „Девин“, „Телелинк“ и други компании. Предвидено е за румънския пазар да отговаря Дориан Маковей, който има над 20-годишен инвестиционен опит, а между 2010 и 2020 г. ръководи базираната във Виена компания за дялови инвестиции EMSA Capital. Силвия Гансер-Потс е базирана в Лондон и дълги години е работила в ЕБВР като отговарящ за Югоизточна Европа.

Този екип е успял да спечели доверието на големи инвеститори като Европейския инвестиционен фонд чрез програмите JEREMIE и COSME, Европейската банка за възстановяване и развитие (EBRD), Международната финансова корпорация. Инвеститори в BlackPeak Southeast Europe Growth Equity Fund са и един румънски пенсионен фонд и два словенски пенсионни фонда. „Надявам се, че скоро законодателните пречки ще бъдат изчистени и ще има възможност и българските пенсионни фондове да могат да се включват в подобни инициативи“, казва Росен Иванов. Новият фонд ще има офиси в София, Букурещ, Любляна и Виена.

Стратегията на фонда включва инвестиции в компании от секторите ИТ, бизнес услуги, здравеопазване, потребителски стоки и перспективни нишови производства. Няма да има инвестиции в бизнеси, които зависят много от политически решения, държавни поръчки, регулации. Фондът няма да придобива дялове в компании с предмет на дейност първично селско сто­панство и животновъдство, защото тези сектори са подпомагани от Европейския съюз по различни програми. Не се предвиж­дат средства и за компании от циклични сектори, такива с евтина работна ръка, както и в недвижими имоти.

Предвижда се инвестицията в отделна компания да бъде между 5 и 10 млн. евро. „В този сегмент като размер на вложени сред­ства не оперират много регионални фондо­ве и затова управляваният от BlackPeak има шанс да намери няколко много добри компании“, казва управляващият съдружник Ивайло Господинов. За пример фондовете за рисков капитал инвестират под 1 млн. евро или от 1 до 3 млн. евро, големите фондове – над 10 млн. евро, а в диапазона от 5 до 10 млн. евро няма много фондове.

Цел на фонда са 10 – 13 компании в напреднал етап на развитие, с доказан бизнес модел и доказан растеж от над 20 – 30 про­цента. Компании, които имат амбицията да продължат бързия си растеж на базата на допълнителни инвестиции в иновации, увеличаване на капацитета или придобива­ния на конкуренти. Екипът на фонда про­учва компании, които са глобални или реги­онални лидери, успели да създадат продукт на база иновации, който е конкурентен на глобално ниво. Анализират се и компании, доказали се в собствената си държава, на които да се помогне да се разширят регио­нално. Потенциални обекти на инвестиция са и компании, които имат потенциал да станат водещи или поне в топ 3 на собст­вената си държава, защото според Ивайло Господинов те са по-интересни за бъдещи купувачи.

В момента се работи по първите две инвестиции на фонда – едната в Бълга­рия, а другата в Румъния. „Едновременно се набират средства и се правят анализи по пазари, а списъкът от компании, които екипът разглежда, е над 150“, уточнява Ивайло Господинов. Според него регионът е много интересен откъм предприемачи и има компании с много добри идеи, които се развиват добре и заслужават да бъдат подпомогнати.

И двамата са на мнение, че фондове като този, който управляват, имат голям икономически ефект, защото чрез инова­тивните експортно ориентирани малки и средни предприятия подпомагат икономи­ката на страната. „Парите на фонда са мултипликатор, защото ангажират и други пари, не само от коинвеститори, а и от банки“, казва Ивайло Господинов. И дава за пример първия фонд на BlackPeak Capital, който с инвестирани 30 млн. евро успява да привлече допълнителни над 100 млн. евро дялов и дългов капитал.

Създаденият през 2014 г. Blackpeak Fund I инвестира в 12 български основно екс­портно ориентирани фирми с конкурентно предимство на глобално ниво. Сред тях са Walltopia, International Power Supply, Software Group, Bulpros и други. Фондът е излязъл от инвестициите в Bulpros, Resalta, Pulsio и частично от Walltopia, а целта е до 2024 г. да се излезе и от другите инвестиции. Има и загубена инвестиция – в туропера­тора „Астрал холидейс“ заради фалита на „Томас Кук“.

Икономическият ефект от този първи фонд включва и над 2000 работни места в инвестираните компании и пет нови пред­приятия. Това допринася за регионалното развитие на страната, защото новите предприятия са открити в места с по-ви­сока безработица, извън столицата, което също е важен аспект. „Инвестираният от фонда ресурс се разпределя в различни ком­пании и сектори, дава възможност за раз­витие, дава хоризонт, развира продукти и корпоративна политика“, допълва Господи­нов. Ръстът на приходите на компаниите от портфолиото на BlackPeak Fund I преди ковид кризата е 30% годишно, при кризата малко се забавя на годишна база, но отново има ръст.

Опитът от първия фонд, който ще бъде приложен и при новия, е, че ще се помага на компаниите да растат освен органично и неорганично – чрез придобивания. „Обикно­вено цел за придобиване са подходящи ком­пании в Западна Европа или САЩ, които добавят стойност и помагат за по-бърз растеж на компаниите от портфолиото на фонда“, уточнява Росен Иванов. Друг ас­пект от помощта на екипа на фонда е да се подготвят компаниите за следващ рунд на финансиране. „Често нуждата от следващо финансиране идва много бързо след първото и затова трябва да се работи внимателно с компаниите. В някои случаи мениджмън­тът на компании, които бързат да растат, прави грешки и затова трябва да бъде съ­ветван“, допълва Ивайло Господинов.

Той споделя, че в новите компании, в които ще инвестират с втория фонд, ще наложат да има и пътна карта за развитие. Това са плановете и инициативите, които са заложени, кога да се изпълнят във времето, кой застава зад различните проекти. „Това гарантира, че правилните решения могат да се осъществят“, допълва Господинов.

Росен Иванов споделя, че чрез инвести­циите си искат да зададат и нова тенден­ция на екосистемата в региона и това е ESG – Environmental, social, and governance (Екологичното, социалното и корпоратив­ното управление). Новата тематика е еко­логичната и тя задава две насоки. Едната е как, когато се инвестира в компании, да се изключват сектори, които замърсяват, как се прави екологичен дю дилижънс и как се коригират замърсявания. Другата е как да декарбонизират компаниите и да стиг­нат до нулеви емисии. „Така и стойността на компаниите се вдига след време, защо­то самите купувачи ще искат да приложат техния опит“, казва Росен Иванов. Ивайло Господинов допълва, че стойността на една компания се вдига и от начина на управле­ние, обучението на персонала, уважението и мултикултурализма.

49-годишният Ивайло Господинов навли­за в света на корпоративните финанси през 1996 г., след завършването на Университета в Портсмут и началото на работата му за Arthur Andersen, където остава пет години. Следващата му стъпка е работа на мeни­джърска позиция в Ernst & Young, където одитира едни от най-големите български компании. За една година е във „Форем кън­сълтинг“, където се занимава със сливания и придобивания. След това получава покана за няколко интервюта във Виена и в ре­зултат на това се присъединява към „Рай­файзен инвестмънт“, като оглавява екипа за България. „Тези години ми дадоха голямо знание, опит и тласък в инвестиционното банкиране, сливания и придобивания“, разказ­ва Ивайло Господинов.

Росен Иванов завършва Американския университет в Благоевград през 2000 г. и три дни след завършването вече е в Буку­рещ, където започва работа за Procter & Gamble. Една година се занимава с финансо­ви анализи в региона и това развива инте­реса му към привличане на инвестиции. След това отива по програма на ЕБВР в Лондон за две години, където трупа опит в различ­ни отдели. Следва магистратура в Harvard Business School. „Там имах нещо като хоби – посещавах много конференции и там се опитвах да разговарям с изпълнителни ди­ректори на фондове и да им обяснявам да дойдат да инвестират в България“, спомня си Росен Иванов. И за да институционализи­ра тази си дейност, той създава първата си компания – „Бългериан инвестмънт адвай­зъри“, с идеята да помага на всички, които са решили да инвестират в страната ни.

Той казва за себе си, че винаги е искал да се върне в България, и след двегодишен престой в McKinsey в Ню Йорк през 2007 г. се връща и основава Entrea Capital като независима бутикова компания в областта на инвестиционното банкиране. Към компа­нията през 2013 г. се присъединява и Ивайло Господинов, а следваща година основават BlackPeak Capital, за да управляват ресурс, предоставен от ЕИФ.

Извън инвестициите и двамата подкре­пят съвременно българско изкуство, а по­следната им инициатива е подкрепата на самостоятелна изложба на художничката Ивелина Момчева през юли. „Смятаме, че България е недооценена не само като инвес­тиции, но и като изкуство“, казва 46-годиш­ният Росен Иванов.

Непознатата инвестиционна алтернатива Вселената на Zen

Свързани статии

euShipments

Без категория

BlackPeak Capital инвестира до 7.5 млн. евро в euShipments.com

Реклама

Избрано

отпреди 13 часа

Визията на новаторите в здравеопазването

отпреди 19 часа

Измервай умно, потребявай разумно

отпреди 4 дни

Бизнесът не е само шоколад

отпреди 5 дни

NFT от ново поколение

18 май 2022, 9:46

Forbes търси Мениджър продажби на събития

17 май 2022, 9:19

Не ми показвай тази реклама

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени