Блокчейн пионери
Рано ли е да се говори за пълно възприемане и разбиране на блокчейн технологията от страна на големите бизнеси и правителствата?
От страна на традиционния бизнес, възприемането на блокчейн върви с добри темпове от 2017 г. натам. Първоначалният скептицизъм у компаниите беше заменен от притеснение, че ще изпуснат тенденцията и ще бъдат изпреварени. Това, което се случи обаче беше, че тогава компаниите виждаха голям разход, а приложения на технологията още не бяха изкристализирали. Сега виждаме една повратна точка, където тези приложения започват да изплуват на повърхността и цялата екосистема отново да намира сцепление.
Що се касае до държавите, от 2017 г. насам те правят плавен преход към това да започнат да възприемат криптото в някаква степен. От една страна, държавите правят стъпки към дигитални валути – ЕС работи върху дигиталното евро, Китай разработва дигитален юан и т.н. От друга страна, виждаме и опити за използване на технология, не само на платежната част.
Ще ни разкажете ли малко повече за проектите, по които LimeChain работи към момента?
Ние разделяме бизнесите на два условни сегмента – компании, при които блокчейн стои в центъра на техния бизнес модел и такива, при които технологията просто допринася за подобряване на техните операции. В началото имаше превес първата група, след което имахме плавно разрастване и на втората. През последната година наблюдаваме силен ръст при тези компании, при които блокчейн е в основата, докато при другите ръста е плавен, но бавен.
Като категории, по-голямата част от проектите ни са в т. нар. децентрализирани финанси (DeFi). Имаме и интересни проекти в по-традиционни браншове като производство, един такъв пример е Arxum. При тях говорим за софтуер за планиране на ресурсите, при който са внесени блокчейн елементи, които допринасят за проследяване на поръчките, следене на партиди, качество и множество други елементи спомагащи проследимостта. Друг проект, по който работим, е Hedera Hashgraph – DLT мрежа, която използва иновативен метод за съхраняване на информация и постигане на консенсус. С други наши партньори имаме проекти за системи за проследяване на ДДС през различни юрисдикции, например.
Колко важен е екипът за осъществяването на подобен род иновативни проекти?
За нас екипът и талантът ни са всичко. Правейки това, което правим, нашата работа не е свързана с инвестиции в оборудване, а в намирането и изграждането на правилния талант. Поради това, че работим с все още екзотична технология, още от първите дни на компанията се наложи сами да „тренираме“ екипа ни. Затова и много естествено се зароди инициативата да организираме програма за обучение за блокчейн технологисти.
Първата стъпка в тази посока беше през 2018 година, когато направихме съвместна инициатива между Telerik Academy & LimeAcademy (нашият обучителен бранд) под името “Ethereum developers Master Class”. Първият ни опит беше изключително успешен, като една част от студентите сега продължават да се развиват в рамките на LimeChain.
С академията целим не само да намерим правилния за нас талант рано в тяхното развитие, но също и да допринесем за развитието на световната екосистема. Програмата е изцяло практически насочена, като всеки един от студентите има личен ментор, който е част от екипа на Lime. Това позволявам да споделим опита ни и знанията натрупани през годините и да подготвим талант, готов да запретне ръкави и е част от изграждането на бъдещето.
Кои са отличителните характеристики на LimeChain?
Две неща най-вече отличават LimeChain – екипът и know-how.
От ден едно сме водени от целта да създадем култура на кооперативност и знание, където събираме талант, воден от любовта към ученето, експериментирането и технологиите. Правим всичко възможно този талант да има предпоставките да се развива напред чрез създаване на подходящи инициативи и работим в посока хората да работят успешно заедно и да се чувстват комфортно в компанията на останалите.
От друга страна нещо, което ни отличава е, че ние сме част от блокчейн екосистемата от нейните ранни дни, което ни даде уникален достъп до знание, познанства и възможността да натрупаме изключително ценен опит, подпомагайки развитието на едни от най-успешните проекти сега.
Как се отрази пандемията на блокчейн пазара и на LimeChain в частност?
В статия за The Economist Уилиям Гибсън казва: „Бъдещето е вече тук, просто не е равно разпределено“. Това е особено валидно, когато говорим за технология. Пандемията ускори дигитализацията, като докато едни компании се бореха с премахването на хартията и бизнесът им да е в облака, други вече бяха много по-напред в своето развитие и експериментираха с технологии като блокчейн, изкуствен интелект и др.
По време на пандемията успешно увеличихме екипа си почти двойно, водени от бурния ръст на блокчейн екосистемата и разрастването на нашите партньори. Към днешна дата виждаме все още силна корелация между криптовалутите и интереса към стартирането на нови блокчейн продукти, но през последните години тази връзка все повече отслабва.
Какви са плановете Ви за развитието на компанията в краткосрочен и дългосрочен план?
При самото стартиране на LimeChain положихме няколко основни направления, в които искаме да се развиваме, като с времето те еволюират в по-конкретни неща. Първата стъпка беше да положим основите на един устойчив бизнес модел, който генерира бизнес повтаряемо. Занапред основните ни предизвикателства ще са свързани със структурирането и устойчивото разрастване. Следваща стъпка е устойчивото изграждане на талант с LimeAcademy. Също работим усилено и в насока разработване на собствени продукти, като очакваме да се похвалим с един такъв в близките няколко месеца. Работим активно и по проекти, които са малко странични от основния ни фокус, но са доста стратегически важни, като съвместния ни проект с Progressive Lawyers – LimeLegal.
Какви са очакванията Ви за развитието на блокчейн технологиите?
Много е трудно да се прогнозира бъдещето, но има някои тенденции, които се очертават. Очакваме експлозивно развитие при блокчейн проектите като интересен сегмент, който да се наблюдава е Defi. При традиционните бизнеси, възприемането на блочкейн ще е плавно. Банковият и инвестиционният сектор вероятно ще са най-бързи при възприемането, но се виждат интересни динамики и в логистичния сектор. Блочкейн прилича много на интернет в това, че добавената стойност за всеки един расте експоненциално с броя на участниците в екосистемата – колкото повече бизнеси започнат да използват блокчейн, толкова по-ценна технологията ще става и за останалите участници в екосистемата и толкова повече синергии ще има.