Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
22 септември 2021, 12:23

MIAM: Кулинарна комбина

Вероника Шербанова редактор във Forbes

Мои любими теми са здравеопазването, културата и социалното предприемачество.

Сгушени между сивите сгради на ул. „Марин Дринов“ в София, се крие цветното петно MIAM mini market, новото начинание на собствениците на компанията за кетъринг и персонални вечери MIAM Ангел Василев, част от селекцията ни „30 под 30“, и Мирослава Нейчева.

Снимка: Иван Коловос

В магазина се предлагат част от продуктите, добре познати на клиентите на MIAM, в това число емблематичните цветни минибургери с тесто с вариации с черен въглен, цвекло, спанак, с основа от пиле, риба, свинско и вегетарианско кюфте, и мариновани зеленчуци. Наред с това има и салати, сладкиши, домашна лимонада, гранола, подправки, вина и крафт бира.

Василев и Нейчева посрещат екипа на Forbes в добро настроение, макар и доста изморени. „Спим по три часа на нощ“, признава Василев. „Магазинът отваря в 11. Това означава, че през това време трябва да направим всичко, за да дойде тук свежо, защото за обяд започват да идват хора, приготвяме храната всеки ден“, допълва Нейчева.

Наред с многото нови ангажименти около магазина след година затишие започват да валят поръчки за кетъринг за събития – обслужването на такива събития е основната дейност на компанията до миналата година. Ангел Василев и Мирослава Нейчева се запознават в Кулинарна академия HRC. Страстта им към готвенето и храната обаче започва доста преди това. „Аз съм се занимавал само с това цял живот, от малък винаги съм искал да съм в тази сфера, дори не конкретно с готвене, но в сферата на хотелиерството, ресторантьорство – обяснява 30-годишният Василев. – Tова записах да уча, това ми стана начин на живот, сега е нещо повече от мен.“

Пътят до кулинарното изкуство на Мирослава Нейчева (38) е малко по-различен. Завършила физика и математика и преминала през сферата на финансите, маркетинга и рекламата, на 26 години тя осъзнава, че и липсва начин да се изявява творчески. За кратко обмисля да запише магистратура за графичен дизайн в Нов български университет, но се разколебава и вместо това решава да си почине, преди да реши накъде да продължи. Така и остава време да готви, а всички нейни близки и познати и казват колко добре и се получава. „Никой не ме е учил да готвя, но ако ми кажеш сготви това, каквото и да е, знам как се готви.“ Решава, че точно в готвенето е нейният талант, започва да търси курсове и случайно попада на Кулинарна академия HRC, която по това време се намира в Добрич.

Записва академията и започва обучението си. Прекъсва, когато се ражда синът и, а когато се връща, в третия семестър се запознава с Ангел Василев. „Много си паснахме и, общо взето, оттогава сме заедно. Просто много си допаднахме като виждане за храната и за всичко. Можехме да комуникираме на един и същ език“, казва Нейчева.

Постепенно се ражда и идеята за общ бизнес. Василев заминава на практика в САЩ, където работи в ресторант Solbar, с една звезда „Мишлен“, и се потапя в културата на Напа вали. „Напа вали е извор на кулинария. Продуктът е на първо място и това да знаеш как се приготвя всеки е от изключително значение. Животът в самата местност е много обвързан с храна, там няма дори ресторанти за бързо хранене, само органик неща се продават в супермаркетите, няма да видиш човек, който не говори за храна, вино“, разказва той.

Макар и на различни континенти, двамата обсъждат плана за бъдещия си бизнес онлайн. Идеята на Нейчева е да започнат да правят персонални вечери – услуга, непозната по това време в България, при която готвачът обсъжда с клиентите менюто, пазарува, приготвя храната в тяхната кухня, почиства след това и така освобождава домакините от стреса около приготвянето на вечеря за гости например.

Ангел прекарва в Напа вали повече от година, а когато се връща през 2014 г., се чувства преситен от преживяното и дори се замисля да смени попрището. „Много се чудех дали да продължа да се занимавам с храна, защото работата беше много изто­щителна, не си представях по този начин да ми продължи животът, но Мира ме вкара в правия път.“

MIAM СЕ РАЖДА ПРЕЗ ЕСЕНТА НА 2015 Г. С НЯКОЛКО ВЕЧЕРИ ЗА ПОЗНАТИ.

Следват и такива за клиенти, които не позна­ват – първата такава вечеря е за Виктория Терзийска от „Мастило“. „Веднага се видя, че сме различни, преди пет – шест години средата беше много по-различна. Нямаше много готвачи и рес­торанти, които да експериментират с нови рецепти, продукти и това ни открои“, посочва Мирослава Нейчева.

Наред с персоналните вечери организират и pop-up ресторанти – събития на интерес­ни локации, на които готвачите създават временен ресторант, за да демонстрират храната си без риск от фалит. Първото събира 20 – 30 души, следващото двойно повече (60 – 70) и така нататък, докато посетителите стават стотици.

Появяват се и първите покани да осигу­рят кетъринга за големи събития. Едно от първите е за 400 души. „Трябваха ни поне 20 – 30 души персонал, приятели, роднини, всички се включиха, за да го направим, и наистина беше суперуспешно. Ние си повяр­вахме, че можем“, казва Нейчева.

В началото се справят с помощ от при­ятели, които им предоставят за ползване кухня в ресторант, което им спестява пър­воначална голяма инвестиция.

Още в самото начало ги отличава подхо­дът им – приготвят сами цялата храна за кетъринга, като се грижат тя да е инте­ресна и цветна и никога не използват полу­фабрикати. Доверяват се само на качест­вени, изпитани продукти, като се стараят да подкрепят малките производители.

Благодарение на помощта, която полу­чават от близки и приятели, успяват да отложат инвестицията в собствена кухня до 2017 г. (в размер на 30 хил. лева), когато са натрупали вече и собствен капитал. От­тогава инвестират постоянно в оборудва­не и разрастване на екипа, който се състои вече от 10 души.

Снимка: Иван Коловос

2019 г. е суперуспешна за MIAM. Всеки месец отбелязват над 100% ръст на при­ходите в сравнение с предишния. Фирмата „София пърсънъл шеф“ завършва годината с 428 хил. лева приходи и 40 хил. лева печалба. В края на годината инвестират в кухня, оборудване, коли. Влагат 80 хил. лв. До фев­руари на 2020 г. графикът им е запълнен със събития за цялата година, някои от които много големи.

Пандемията идва като шамар. „Беше голям шок, когато започнаха да звънят да отказват събития“, спомня си Мирослава Нейчева. Ситуацията е непозната, но пър­воначално и двамата се надяват, че всичко бързо ще се върне към предишния ритъм, че поне събитията, планирани за лятото, ще се проведат. „Когато започнаха да от­казват и тях и като отказаха някои много големи събития, ни стана ясно, че тази го­дина няма да е като 2019 г.“, допълва Ангел Василев. С надеждата, че всичко скоро от­ново ще потръгне, в началото си казват, че могат да използват това време за почивка и за нови идеи за развитие на бизнеса.

„Починахме си точно 12 часа“, казва с ус­мивка Василев. Причината е, че започват да валят поръчки за доставка. Налага им се бързо да се адаптират. С предстоящите празници Великден и Гергьовден поръчките се увеличават. През лятото се връщат и част от събитията, но въпреки това спа­дът след успешната 2019 г. е голям. За­вършват 2020 г. със 240 хил. лева приходи.

Все пак и двамата са категорични, че през миналата година са научили много. „Човек трябва да се адаптира. Доста ко­леги в бранша се адаптираха, всеки започна да прави нещо друго.

СМЯНАТА НА ФИЛОСО­ФИЯТА В ГЛАВАТА НА ВСЕКИ ОТ НАС ПОКАЗА, ЧЕ ТРЯБВА ДА НАПРАВИМ ТАКА, ЧЕ БИЗНЕСЪТ НИ ДА Е ПО-СИГУРЕН,

да не лежим само на едно нещо, така че брандът, фирмата да може да функционира, дори едното да изчезне или да се забави, защото винаги има върхове и спадове“, смята Ангел Василев.

Въпреки че нямат много време за нови идеи, през декември решават да отво­рят магазин, в който да продават свои продукти. Идеята хрумва една вечер на Мирослава Нейчева. „Чувствахме такава липса, кетъринг храната е много специфич­на, трябва да е устойчива, да издържа на смяна на температури, трябва да остане цяла по време на път – има много ограни­чения“, казва тя.

Затова решават да пакетират свои про­дукти, за да могат повече хора да ги опи­тат, без да е нужно да присъстват на съ­битие. Увереност в успеха на начинанието им дават обратната връзка от клиенти и запитванията за различни продукти.

Наемат помещение на ул. „Марин Дри­нов“ в София в началото на тази година и веднага започва подготовката за отва­рянето на магазина – доста бавен процес, свързан с разрешителни, подготовка на опаковането, етикетирането и т.н. Вла­гат 60 хил. лева за ремонт и оборудване. В същото време през пролетта се връщат и събитията, което допълнително ги забавя. Налага се да отложат с два месеца отва­рянето на магазина. Самите те, зажадне­ли за тези събития, които почти липсваха през 2020 г., поемат новите поръчки, докато осъзнават, че ако продължат по този начин, няма да успеят изобщо да отворят магазина.

„Буквално се хванахме и за два дни направихме всички тестове за храна, бяхме суперизморени, защото влизахме от събитие в събитие, и нямахме абсолютно никакво време да седнем и да работим, дори да знаем какво ще предлагаме. Знаехме, че имаме няколко основни продукта като гранола, горещ шоколад, подправки, минибургерите, десерти, салати, вакуумирани готвени меса. Аз бях избрала и няколко продукта на други брандове“, обяснява Нейчева.

MIAM mini market отваря на 16 юни и животът на двамата навлиза в нова луда фаза. Докато се опитват да разберат ритъма на магазина, поръчките за кетъринг не спират. За да се справят, решават да се фокусират върху магазина и да отказват събития, които са свързани с обслужване.

Въпреки че са отворили магазина си едва преди месец и нямат време за сън заради многото ангажименти, и двамата вече чертаят идеи за бъдещо развитие на MIAM. „Планираме продуктите ни да бъдат по-лесно достъпни и на други локации, със сигурност трябва да се случи, но не знам дали ще успеем да го финализираме за тази година, първо трябва да изчистим магазина като концепция“, обяснява Ангел Василев. Нейчева пък допълва, че и се иска да развият най-разпознаваемия си продукт – минибургерите, като отделен бизнес. „Това е доста мащабен проект, за който може би няма да сме достатъчни само ние, за да го вземем като решение“, признава тя.

И докато Василев вижда възможност за това само извън България, според Нейчева място за него ще има и на нашия пазар. Това, че са на различни мнения, не ги стряска. „С Мира имаме различна гледна точка за нещата, понякога на 180 градуса, но това ни помага да се развиваме, да развиваме бранда като цяло. Караме се, но никой не се кара с другия за влошаване на качеството“, казва Василев.

Осем прогнози за преброяването Google, Amazon и Facebook инвестират милиарди в офиси. Идва ли краят на работата от вкъщи?

Свързани статии

Успехът зад провала

30 под 30, Бизнес

Успехът зад провала

Арт мисия

Без категория

Арт мисия

Какво остава от бирата?

30 под 30

Какво остава от бирата?

Супергерой с куфарче в ръка

30 под 30, Бизнес, Водещи новини

Супергерой с куфарче в ръка

Капитализиран опит

30 под 30, Бизнес

Капитализиран опит

Мечта в биоразградима опаковка

30 под 30, Бизнес, Водещи новини

Мечта в биоразградима опаковка

Реклама

Избрано

отпреди 2 дни

Империя в спорта

1 август 2022, 17:23

Flexport: Тежки очаквания

1 август 2022, 10:47

Дезинфлация?

30 юли 2022, 8:10

Хаосът по летищата събуди бизнеса с обезщетения за забавени и отменени полети

29 юли 2022, 18:49

Stripe и новата финансова нормалност

29 юли 2022, 13:02

Бизнесът неизбежно ще вдигне заплатите – с много!

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Innovation Forum & Awards 2022
  • Награди
  • Участници
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
  • Специални награди
  • Условия
  • Категории
  • Жури
  • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени