Google, Amazon и Facebook инвестират милиарди в офиси. Идва ли краят на работата от вкъщи?
Google купува емблематичната сграда Saint John Terminal на площад „Хъдсън“ в Манхатън за 2.1 милиарда долара, съобщи компанията.

Рут Порат, финансов директор на Alphabet и Google, пише: „Google имаше късмета да нарича Ню Йорк свой дом повече от 20 години, през което време ние нараснахме до 12 хил. служители. Жизнеността, креативността и талантът на световна класа в Ню Йорк са това, което държи корените ни тук. Ето защо днес обявяваме, че задълбочаваме ангажимента си към Ню Йорк и възнамеряваме да закупим емблематична сграда в Манхатън за 2.1 милиарда долара, която ще служи като котва на нашия нов кампус на площад „Хъдсън“.
Рут Порат посочи покупката като подобрение на „по -гъвкавия хибриден подход към работата“, който ще улесни служителите „да се съберат лично, за да си сътрудничат и да изградят сплотена общност“.
Финансовият директор добави: „Решението ни да използваме опцията си за закупуване имота допълнително надгражда съществуващите ни планове да инвестираме повече от 250 милиона долара тази година в нашето присъствие в кампуса в Ню Йорк. Това също е важна част от изпълнението на предварително обявените ни ангажименти за расова справедливост, които включват продължаването на нарастването на работната ни сила в различни общности“.
По време на пандемията Google, Twitter, Facebook и други водещи компании призоваха хората си да работят от дома си в обозримо бъдеще. Изглежда отдалечената работа се превърна в стандарт в света след Covid-19, пише авторът на Forbes Джак Кели.
Въпреки това, с последните съобщения относно закупуването, наемането и изграждането на офиси от Facebook, Amazon и Alphabet, не можем да приемем тенденцията „всички ще работят от вкъщи“ като свършена сделка.
Alphabet по-рано обяви, че изгражда мащабен проект за градски град в Маунтин Вю, Калифорния. Технологичният гигант ще изгради комбинация от къщи, магазини на дребно, паркове и места за отдих и корпоративен кампус, обхващащ 40 акра. Визията на Google, наречена „Генерален план на Мидълфийлд Парк“, е актуализирана версия на града на компанията и предлага приблизително 1.33 милиона квадратни метра офис площи, заедно с жилищни сгради, пространство за отдих на открито, търговски сгради, пазаруване на дребно и много други удобства.
Amazon от своя страна се впуска в масивен офис и търговски комплекс със смесена употреба на стойност от 2.5 милиарда долара в Северна Вирджиния, в който биха могли да се настанят около 25 хил служители. Втората централа, след Сиатъл, ще има три 22-етажни офис и търговски сгради. Темата на открито ще включва гори, амфитеатър, пешеходни пътеки, обширен паркинг.
Amazon оспори движението за отдалечена работа, като обяви, че наема корпоративни офис площи в шест големи американски града с планове да привлече над 33 хил. корпоративни и технологични специалисти. За да предпазят залозите си, Amazon и другите технологични компании очакват, че ще има хора, които искат да влизат в офиса от време на време. Изработват се проекти, които да приспособят пространство, където работниците могат да си сътрудничат помежду си. Вътре в офиса ще има зеленина и удобства, като например програма за пребиваване на художници.
Социалният медиен гигант Facebook също нае 2.2 милиона квадратни метра офис площи в Ню Йорк, които биха могли да настанят хиляди служители. Сега в Манхатън има нововъзникващ технологичен център, който включва Apple, Google и редица обещаващи стартиращи компании.
В ход, който предизвиква настоящата тенденция компаниите да разчитат на служители, работещи от вкъщи, Facebook закупи красивата, нова и неизползвана централа на от 400 000 квадратни фута.
Грандиозният комплекс предлага дизайн и функционалност, включващи околната среда и природата с офис пространство, съобразено с начин на живот на открито. Разполага с външни стълбища, мост, вътрешен двор и прозорци, за да могат работниците да видят широко отвореното небе.
Ходът на Google и Amazon е интелигентен хедж. Умните, млади талантливи хора могат да избират да работят само в компании, които изискват хората да са в офиса. За поколение Z и по-младите е социално важно да бъдат около други хора. Те искат социален живот със своите колеги, имат нужда от ментори и да се чувстват част от нещо. Би било обезсърчително за тях да си намерят нова работа в страхотна компания, и само да седят пред компютъра в малък апартамент или в дома на родителите си всеки ден.
Хората, които управляват Google, Amazon и Facebook, гледатъ в перспектива. Те не харчат милиарди долари, за да имат празни сгради. Тези ходове повдигат въпроси за бъдещето на работата. Купуват ли, изграждат и наемат пространство поради причини за растеж и приспособяване към хибридна работа? Възможно ли е хибридната работа да се появи? С отшумяването на пандемията те може да изискат от всички да се върнат в офисите си.