Да доставиш „каквото и да било“ за 30 минути
Базираният в Испания стартъп Glovo, който цели да се превърне в един от лидерите на сегмента за бърза търговия, навлиза шеметно на българския пазар след придобиването на един от основните играчи – foodpanda.

Макар пандемията да оказа пагубен ефект върху редица бизнеси, тя в същото време помогна на други да разцъфнат. Един от най-добрите примери в тази насока са куриерските компании, чиито операции нараснаха рязко благодарение на затварянето на физическите магазини и забраната за посещение на ресторанти. По този начин тенденцията за нарастване на онлайн търговията се ускори многократно, създавайки предпоставки за експоненциален ръст на бизнеса на доставчиците.
„Пандемията не промени нашите очаквания, но ускори миграцията към онлайн поръчки поради удобството и бързината на доставката,“ коментира пред Forbes България Виктор Ръкариу, генерален мениджър за Централна и Източна Европа в Glovo. В допълнение към засиления потребителски интерес, Glovo успява и значително да разшири партньорската си мрежа, тъй като множество ресторанти виждат единственото си спасение по време на кризата в иновативната платформа.
Но, освен ресторантите, много други сегменти се убедиха във важността на онлайн каналите за търговия в настоящите турбулентни времена, които създадоха силно търсене на техните стоки. В същото време, от самото си създаване, Glovo си поставя мисията да достави „каквото и да било“. Именно това ѝ позволява лесно да интегрира различен вид нови партньори, като супермаркети, дрогерии и други, когато възможността се открива. „Пандемията ни помогна да осъзнаем колко много повече можем да допринесем за обществото, след като естествено преместихме фокуса си върху доставката на стоки от първа необходимост за нашите клиенти,“ казва Ръкариу.
Шеметното развитие на компанията привлича силен инвеститорски интерес и през април тя затвори рекорден за Испания финансов рунд от 450 млн. евро. Средствата бяха предназначени за подкрепа на международната експанзия на Glovo, част от която стана и българския пазар.
„Планът на Glovo е да укрепи лидерската си позиция в Централна и Източна Европа след затварянето на нашия Series F финансов рунд тази година,“ казва Ръкариу. „Стратегически, България пасва много добре, както като икономика, така и като география, на нашите планове за ЦИЕ,“ добавя той.
Около месец след затварянето на финансовия рунд, Glovo придоби значителна част от бизнеса на Delivery Hero в ЦИЕ в сделка за 170 млн. евро. Придобитите активи включват foodpanda в България и Румъния, Donesi в Сърбия, Черна гора и Босна и Херцеговина, както и Pauza в Хърватия.
Към онзи момент, Glovo вече оперираше в пет български града. Компанията стартира операции първо в София в началото на март, последвано от навлизане в Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора до края на април.
След придобиването на foodpanda, фокусът падна върху максимално бързото обединяване на операциите на двете платформи в страната, което приключи в началото на септември. Към момента, Glovo вече оперира в 66 населени места в България, партнирайки си с над 2,000 ресторанта, както и няколко вериги супермаркети, дрогерии и други.
Следващите приоритети на местния пазар за компанията са разширяване на партньорската мрежа и оптимизиране на времето за доставка. „Ние непрекъснато се стремим да разширяваме нашите услуги и фокусът ни е удобна, незабавна доставка, защото потребителите не искат да чакат повече от 30 минути, за да получат продукт или поръчка,“ обяснява Ръкариу.
Тези усилия са свързани с експанзията на т. нар. бърза търговия (quick commerce), която представлява следващото поколение електронна търговия, поставящо голям фокус върху скоростта на доставката. Тя води началото си от еволюцията на потребителските нагласи спрямо незабавното получаване на поръчаните стоки, чиято важност нараства значително във все по-забързаното ни ежедневие. Незабавната доставка „премахва нуждата от това потребителите да планират части от деня си или да управляват времето си по такъв начин, че да са свободни да получат доставката, чийто час се определя от доставчика,“ казва Ръкариу.