Милиардер по случайност
В заседателната зала на 13-ия етаж в центъра на Сан Франциско атмосферата е напрегната. Вече е ноември 2015 г., а създадената преди две години от седмина учени от Бъркли софтуерна компания Databricks все още не е започнала да генерира приходи, макар за нея да говорят всички.
Снимка: Тимъти Арчибалд за Forbes
Директорите отново обсъждат една неприятна тема. Вече пет месеца компанията се опитва да намери средства, но инвеститорите на рисков капитал са предпазливи на фона на нищожните ѝ продажби. Като не вижда друга възможност, партньорът от NEA Пит Сонсини, който е и инвеститор в Databricks, вдига ръка, за да спаси компанията чрез финансова инжекция в размер на 30 млн. долара.
Следващата точка в дневния ред е да се избере нов шеф. Основателят на компанията и изпълнителен директор Йон Стойка се съгласява да напусне поста и да се върне към преподавателската си дейност в University of California. Целта е да се наеме опитен мениджър от Силициевата долина, както направи на два пъти основният конкурент на Databricks – Snowflake, преди да реализира през септември 2020 г. изключително успешна за софтуерна компания първична публична емисия на акции за 33 млрд. долара. Вместо това по настояване на Стойка и на другите съоснователи директорския пост поема Али Годси – друг от съоснователите на Databricks, който тогава работи като вицепрезидент по инженерните въпроси.
„Част от членовете на борда на директорите недоумяваха. „Какъв е смисълът да заменим един директор съосновател, който е учен, с друг учен“ – спомня си Бен Хороуиц. Той е първият инвеститор на рисков капитал, който подкрепя компанията, но още от самото начало се отнася скептично към идеята тя да се ръководи от учен, който няма никакъв опит в управлението на компании. Постига се обаче компромис – Годси ще управлява компанията за една година на изпитателен срок.
Според признанието на самия Хороуиц 42-годишният Годси – гологлав и винаги прилежно избръснат – се оказва най-добрият изпълнителен директор в портфейла от стотина компании, в които инвестира фондът Andreessen Horowitz.
Самата Databricks вече е напът да се превърне в най-успешното вложение на фонда в областта на програмното обезпечение, след като неотдавна стартъпът получи пазарна оценка в размер на 28 млрд. долара – 110 пъти повече, отколкото когато Годси поема управлението. В момента Databricks има над 5000 клиента, а според оценки на Forbes приходите ѝ през 2021 г. ще надвишат 275 млн. долара. Софтуерната фирма е една от 50-те най-обещаващи компании в областта на изкуствения интелект, включени в класацията на Forbes AI50.
Тя заема и пета позиция в миналогодишната класация на стоте най-големи облачни компании Cloud 100. В момента Databricks се готви за първична публична емисия на акции, която вероятно ще бъде най-успешната за софтуерна фирма. Благодарение на управлението на Годси в света се появиха поне трима милиардери – самият той, 56-годишният Стойка и 36-годишният главен инженер на Databricks Матей Захариа. Според Forbes всички те притежават дялове в компанията между 5% и 6% на стойност 1.4 млрд. долара или дори повече.
ХОРОУИЦ СЕ ОТНАСЯЛ СКЕПТИЧНО КЪМ ИДЕЯТА DATABRICKS ДА СЕ РЪКОВОДИ ОТ УЧЕН БЕЗ ОПИТ В УПРАВЛЕНИЕТО НА ФИРМИ. НО ГОДСИ СТАВА НАЙ-ДОБРИЯТ ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА КОМПАНИЯ ОТ ПОРТФЕЙЛА НА ANDREESSEN HOROWITZ.
Това постижение е смайващо, като се има предвид, че мнозина от първоначалните основатели на Databricks, включително и самият Годси, са до такава степен посветени на академичната си кариера, че въобще не са възнамерявали да създават компания или да взимат пари за своята технология, която представлява най-добрата по рода си програма за предсказване на бъдещето на име Spark.
Но когато започват да предлагат продукта на потенциалните си клиенти като инструмент с отворен код, им се отговаря, че технологията „не е готова да бъде предложена на бизнеса“. Databricks трябвало да се комерсиализира.
„Ние бяхме просто група хипита от Бъркли и искахме само да променим света – разказва Годси. – Казахме им: „Вземете софтуера безплатно.“ Те ни отговориха: „Не, искаме да ви дадем 1 млн. долара.“
Технологията на Databricks използва изкуствен интелект, за да комбинира хранилища за структурирани данни, каквито се използват за анализи, с по-евтини хранилища за необработени данни, или „езера от данни“ (data lakes), за да създадат „езерен дом от данни“ (lakehouse). При това положение потребителите въвеждат своите данни, а изкуственият интелект прави прогнози.
Например производителят на земеделско оборудване John Deere инсталира сензори в тракторите си, които да измерват показатели като ниво на температурата на бензина и часове употреба. Databricks използва тези сурови данни, за да предскаже кога един трактор ще се счупи. Компаниите от електронната търговия използват софтуера, за да преценят кога да направят промени на уебсайтовете си, за да увеличат продажбите. Софтуерът се използва и за откриване на злонамерени участници на фондовите борси или в социалните мрежи.
излезе на борсата. Според Сонсини тя е напът да реализира близо 1 млрд. долара приходи през 2022 г. Годси смята, че дори 100 млрд. долара са достижима цел, а може дори да се окажат и консервативна прогноза.
Всичко опира до прости изчисления: програмите на основата на ИИ за корпоративна употреба вече представляват пазар с продажби за трилион долара и той вероятно ще продължи да се разраства. Ако лидерът в категорията успее да завладее 10% дял, става дума за приходи в размер на „много, много стотици милиарди“.
Четири години след началото на иранско-иракската война (1980 – 1988 г.) аятолах Хомейни усилва репресиите срещу политическите си опоненти в опит да стабилизира управлението си. Висшата класа, част от която е и семейството на Годси, се оказва жертва на революцията. То е принудено да изостави спестяванията и имуществото си и да избяга в Швеция – първата държава, която им дава визи. Годината е 1984 г. и за петгодишния Али Годси, чиито спомени от родината му са какофония от бомбардировки и сирени, това е началото на странстване, което продължава десетилетия.
Първоначално семейството му живее в евтини студентски общежития, но само за по няколко месеца, преди собственикът да установи, че вместо студенти в едностайното жилище се помещава цяло семейство.
Понякога им се налага да понасят обиди от сорта на svartskalle (черни глави в буквален превод), както в Швеция са наричани тъмнокожите имигранти. Местейки се от един район на Стокхолм в друг, Годси и по-малката му сестра непрекъснато сменят училища и си намират нови приятели. Той смята, че разнообразието от контакти в ранното му детство е оформило сегашните му социални умения.
Инженерният талант на Али се проявява отрано. Родителите му не могат да си позволят нови подаръци на децата си. Затова те намират за сина си един евтин използван домашен компютър с касети Commodore 64, на който може да се зареждат видеоигри, но касетите не могат да се използват, защото компютърът бил непоправимо счупен и затова цената му била толкова ниска. Любопитният четвъртокласник обаче започва да чете инструкции и скоро се научава да програмира свои игри. „Бях от онези гийкове, напълно потопени в игрите“, спомня си Годси с усмивка.
Увлечението му продължава и по време на обучението в Mid Sweden University в тихия промишлен град Сундсвал, където Годси остава една допълнителна година, за да получи магистърска степен по компютърно инженерство и бизнес администрация. Тогава получава място в Кралския технологичен институт – шведския еквивалент на MIT или Калифорнийския университет, където през 2006 г. става доктор по информатика.
През 2009 г. 30-годишният Годси пристига в САЩ като научен работник по покана на Калифорнийския университет в Бъркли. Тогава за първи път вижда на живо Силициевата долина.
Въпреки спукването на дотком балона девет години по-рано и продължаващата финансова криза иновациите са в подем. Изминали са едва пет години от създаването на Facebook и компанията все още не е пуснала акции на борсата, Airbnb и Uber са едва на една година, а няколко новосъздадени компании се хвалят, че техните технологии се справят по-добре от хората при изпълнението на някои задачи.
ОКАЗВАШЕ СЕ, ЧЕ АКО ИЗПОЛЗВАТЕ АЛГОРИТМИТЕ НА НЕВРОННИТЕ МРЕЖИ ОТ 70-ТЕ ГОДИНИ НА МИНАЛИЯ ВЕК, НО ВЛОЖИТЕ МНОГО ПОВЕЧЕ ДАННИ И ПО-МОДЕРЕН ХАРДУЕР, МОЖЕ ДА ПОСТИГНЕТЕ СВРЪХЧОВЕШКИ РЕЗУЛТАТИ.
За разлика от мнозина родени в чужбина бъдещи предприемачи Годси успява да остане в Америка благодарение на поредица от визи, издавани на чужденци с „изключителни способности“.
В Бъркли той започва да работи заедно с 24-годишния тогава студент Матей Захариа по изграждане на софтуер за обработка на данни, наричан Spark. Двамата партньори искат да повторят онова, което големите технологични компании правят с невронните мрежи, но без сложния интерфейс.
„Нашата група беше една от първите, които се опитаха да опростят работата с големи масиви от данни и да ги направят удобни за ползване от хора, за които основните интереси в живота не са свързани със софтуерното инженерство“, казва Захариа.
Оказва се, че Spark е добър продукт, дори много добър. През 2014 г. програмата поставя световен рекорд за бързина на сортиране на данни, а Захариа печели награда за най-добра дисертация по информатика. В желанието си да предоставят на компаниите възможност да използват тяхната програма, Годси и Захариа я оставят с отворен код, но скоро разбират, че тя не предизвиква интерес сред бизнеса.
След поредица от срещи, организирани в евтини индийски ресторанти в началото на 2012 г., седмина учени се споразумяват да създадат компанията Databricks. Източник на предприемаческа идея са двамата ръководители на дипломната работа на Захариа – родените в Румъния Скот Шенкер и Йон Стойка, които са и уважавани учени.
Те имат нужния мениджърски опит. Стойка е бил мениджър в стартъпа за видеострийминг Conviva, а Шенкер е първият изпълнителен директор на технологичната компания Nicira, която през 2012 г. е купена от VMware за близо 1.3 млрд. долара.
Всички се споразумяват, че Стойка ще е изпълнителен директор на новата компания, а Захариа – главен инженер. Шенкер, който влиза в директорския борд, урежда първоначалната среща между Бен Хороуиц – един от ранните инвеститори в Nicira, и учените в Databricks, които замалко не се отказват от тази възможност.
„Помислихме и решихме, че няма да взимаме парите му, защото той не е учен – спомня си Годси. – Възнамерявахме да си осигурим групово финансиране и да съберем евентуално няколкостотин хиляди долара, след което да се заловим с програмиране за около година и да видим какво ще се получи.“
В един летен ден в новия им офис в кампуса на Калифорнийския университет основателите на Databricks седят в празната стая и разсъждават от каква сума могат и от каква не могат да се откажат. Хороуиц закъснява с час за срещата. „Трафикът е ужасен в Бъркли – казва той, влизайки в залата, преди да премине директно към въпроса: Няма да преговарям с вас, момчета. Просто ще ви направя оферта, която вие или ще приемете, или ще отхвърлите.“ Офертата е 14 млн. долара капитал, която осигурява оценка на компанията почти 50 млн. долара. Сумата се оказва прекалено висока, за да се откажат от нея.
„Подобни идеи имат срок на годност – обяснява Хороуиц. – За повечето хора груповото финансиране е вярно решение, но не и за тези момчета.“
Следващия петък следобед групата от компютърни маниаци, на възраст тогава между 24 и 48 години, отново се събира в офиса. Но този път един от тях натиска бутона F5, за да обнови уебстраницата, показваща баланса по банковата сметка на Databricks. „В един момент някой възкликна: „14 нула-нула-нула-нула-нула-нула“ – спомня си Годси. – Бяхме смаяни. Та аз печелех по 58 хил. или 57 хил. долара годишно. Това бяха ужасно много пари.“
Стойка бързо привлича втори инвеститор в Databricks. Това е завършилият Калифорнийския университет партньор в NEA Пит Сонсини, когото Стойка познава от работата си в Conviva. Фирмата на Сонсини е била най-голям инвеститор в Conviva. През 2014 г. тя инвестира в Databricks, чиито приходи клонят към нула, само заради очаквания потенциал. („Аз планирах да ръководя първия кръг на финансиране, но Хороуиц ми го отмъкна изпод носа“, споделя Сонсини.) Втората инвестиция, която е 33 млн. долара, увеличава оценката на Databricks до 250 млн. долара 13 месеца след нейното създаване.
„През 2015 г. популярността на Spark бързо нарасна и програмата се превърна в един от най-горещите продукти на пазара“, разказва Годси. В очакване на бърз растеж Databricks премества централата си от скромния офис в Бъркли на 13-ия етаж в един небостъргач във финансовия център на Сан Франциско. Екипът не се притеснява от фаталното число 13. „Взехме го на ниска цена, вероятно поради тази причина и си казахме „страхотно е“, спомня си Годси. Нещастието обаче настъпва няколко месеца по-късно.
„Твърде късно излязохме на пазара“, казва Хороуиц. Големите риби като Amazon Web Services и Cloudera вече са започнали да заобикалят Databricks и да внедряват Spark в своите продукти. „Всичките ни конкуренти разказваха колко им харесва Spark, но ние нямахме почти никакви доходи“, продължава Годси.
Поемайки ръководството на компанията през януари 2016 г., той незабавно въвежда три мерки. Първо, подсилва екипа по продажби с хора, които умеят да преговарят с ИТ директорите на компаниите. Второ, кани в ръководството на Databricks мениджъри, които и преди са заемали ръководни позиции. Трето, регистрира правата върху някои елементи от софтуера, така че все да има какво да се продава. По онова време софтуерът е изцяло с отворен код. „Нямахме нищо специално и уникално, защото [другите компании] разполагаха с целия Spark безплатно“, казва той.
Година под управлението на Годси Databricks изцяло се променя и в нея се появяват ветерани от технологичния сектор, които са помагали за успешното излизане на пазара на клиенти като AppDynamics и Alteryx. Годси предлага на предишните мениджъри да останат в компанията, при положение че са съгласни да се подчиняват на своите заместници. „Ако са достатъчно умни, ще загърбят егото си“, казва той. Само двама от седем напускат.
Новата платформа на Databricks се оказва популярна, защото по-добре ускорява работата на Spark от нейните имитации. „Другите трудно разбираха как функционира Spark. И тъй като основателите ѝ са и създатели на Databricks, те разработваха и внедряваха нови функционалности дълго преди появата им на пазара.
ИГРИТЕ, КОИТО СЛУЖИТЕЛИТЕ НА DATABRICKS ИГРАЯТ ВЕДНЪЖ ГОДИШНО ОТ ТИПА „НЕБЕТО РУХВА ВЪРХУ ГЛАВАТА ТИ“, ИМАТ ЗА ЦЕЛ ДА СЪЗДАДАТ ДЕТАЙЛНИ ПЛАНОВЕ ЗА ДЕЙСТВИЕ, В СЛУЧАЙ ЧЕ ПАЗАРЪТ ПРЕСЪХНЕ ИЛИ ИКОНОМИЧЕСКИЯТ РАСТЕЖ СЕ ЗАБАВИ
Продажбите започват бързо да нарастват, достигайки 12 млн. долара през 2016 г. „Успехът през първата година е толкова впечатляващ, че става очевидно, че Али трябва да остане на поста главен изпълнителен директор“, казва Хороуиц.
След като е възвърнал доверието си в компанията, инвеститорът изпраща на директора на Microsoft Сатиа Надела препоръка, заявявайки, че Databricks е в авангарда на революцията на изкуствения интелект и обработката на масиви от данни. Надела отговаря незабавно. „Той сложи на копие топ мениджърите на Microsoft и те незабавно поискаха да установят тясно партньорство с нас“, разказва Годси, който преди това години се е опитвал безуспешно да установи контакт с ръководството на Microsoft.
Двете компании си сътрудничат в интегрирането на Databricks в облачната услуга на Microsoft – Azure, чиито продажби през 2020 г. възлизат на 59.5 млрд. долара. Продуктът на Microsoft вече се представя пред потенциалните клиенти като Azure Databricks. През 2019 г. софтуерният гигант, също става инвеститор в компанията на Годси.
Самият Годси уверява, че няма никаква мистерия в работата на Databricks – в алгоритъма просто се въвеждат огромни масиви от данни, така че изкуственият интелект да се обучи да ги анализира и да прави прогнози. „Няма тайна рецепта, за която никой да не знае.“
На конкурентите, които са започнали по-късно, често им се налага да догонват Databricks я в обработката на данните, я в инструментите, използващи ИИ. „Като учени ние разсъждавахме по-глобално: „Какво ще се случи в бъдеще?“ Беше почти като научна фантастика“, казва Годси.
Междувременно Databricks разширява бизнеса си и отвъд Spark. През 2018 г. компанията пуска своя инструмент за управление на проектите в областта на машинното обучение MLflow, а година по-късно обявява създаването на технологията Delta Lake, която превръща съществуващите „езера от данни“ в „къщи от данни“, така че да не се налага компаниите всеки път да започват отначало трупането на данните. И двата продукта се оказват хитове. Spark е само 5% от основанията клиентите да използват Databricks, казва Годси.
„Всички останали разработчици на отворен код, продължават да се занимават с продукта, с който са стартирали. Databricks обаче вече е далеч отвъд Spark“, отбелязва Хороуиц, чиято инвестиция в компанията му помогна да се изкачи до 38-мо място в класацията „Мидас“ на Forbes на водещите инвеститори в технологиите. Ако се предположи, че фондът Andreessen Horowitz е запазил целия си дял в Databricks, първоначалната му инвестиция от 14 млн. долара вече би възлизала на 8.9 млрд. долара.
През февруари 2021 г. Databricks набра 1 млрд. долара, за да заздрави позицията си на един от най-скъпите стартъпи в света. Новите вложения осигуриха на компанията внушителни ресурси да се бори, за да сключи договори с най-големите компании. Основният ѝ конкурент е Snowflake – доставчик на пространство за съхраняване на данни, с когото Databricks си е сътрудничела преди три години и който неотдавна излезе на борсата. В наши дни 70% от потребителите на Databricks са клиенти и на Snowflake според анализатора на технологичния Пайпър Сандлър от Brent Bracelin. Напрежението между двата конкурента обаче расте.
„Snowflake очевидно е невероятна компания и има страхотни позиции, но се ръководи от професионален директор – отбелязва Хороуиц. – Колко дълго ще остане той там? Вероятно не много.“ С екип от създатели, които са изцяло ангажирани в работата по продукта, никой няма да изпревари Databricks, убеден е инвеститорът.
„Всички добри системни решения, които [Databricks] възприеха през последните три или четири години, в Snowflake са внедрени още преди осем години“, парира старшият вицепрезидент по разработването на продукти в Snowflake Кристиан Клайнерман. Той обаче признава, че следващата цел на Snowflake е да създаде център, където потребителите да могат да предоставят своите данни на инструменти с изкуствен интелект и там те да бъдат обработвани по „много сходни“ начини като тези на Databricks.
Във всички случаи Snowflake е един от четиримата основни конкуренти според Годси. Другите са трите гиганта в облачните технологии – Amazon, Microsoft и Google. Положението е деликатно, защото и трите са инвеститори в Databricks.
Годси осъзнава каква опасност за бизнеса представляват големите технологични гиганти и новите играчи. „Повечето хора, които ме познават, ще ви кажат, че аз съм най-параноичният директор, който те някога са срещали“, признава той. „За мен това е естествено, защото съм израснал във военно време. Ако като дете сте виждали как на улицата умират хора, знаете, че всичко може да се промени във всеки момент.“ Един път годишно Годси подлага служителите си на тренировки от типа „небето рухва върху теб“, създавайки подробни планове как да се реагира, ако пазарът пресъхне или икономическият ръст се забави.
В периода на COVID-19 тези стрес-тестове помогнаха на Databricks да се справи с изключителната турбулентност на пазара, когато пандемията наложи само за няколко месеца да бъде извършена дигитална трансформация, която би продължила години. В момента компанията отваря офиси и изгражда армия от технически специалисти и мениджъри по продажбите по цял свят.
В района на Францисканския залив обаче вниманието на Годси е заето с нещо далеч по-спешно – рака на бъбреците на неговия син. След посещение в спешното отделение Годси размишлява върху настоящето.
Технологиите и анализът на данните вече са се развили до такава степен, че са позволили на Годси и съпругата му да установят генетичната предразположеност на сина им към тумора още преди той да се прояви. Databricks помага на фармацевтичните компании чрез изкуствения интелект да ускорят откриването на нови лекарства. „Ако това се беше случило преди 10 или 15 години, той щеше да умре.
Щяхме да открием рака едва когато започне да повръща и туморът вече е засегнал цялото му тяло – споделя Годси. – Ето как технологиите помагат.“