Как да подходим към иновациите системно и визионерски
От Кристина Петрова, launchlabs Sofia
Често за иновативна се счита компания, която системно изкарва нови продукти или услуги на пазара. Ако обаче изтеглим обектива и погледнем по-голямата картина, ще видим, че иновациите не се изчерпват с това. Иновациите, свързани с нови бизнес модели, процеси и подобрения в обслужването, са по дефиниция „невидими”. Същевременно са също толкова ключови, колкото видимите. В този смисъл новите продукти и услуги са де факто само краен резултат от нещо по-мащабно.
Първото издание на Forbes Innovation Forum, който Forbes организира заедно с международното студио за бизнес редизайн launchlabs Sofia, е точният повод да стартираме разговора за иновациите в бизнеса. Защото те започват много преди видимите резултати и не се случват с магическа пръчка. Иновациите са функция нa предварително заложена структура и системи, които да прокарват път и да не пречат на процеса.
Съответно в съвременния свят иновациите следва да са холистичен процес, който започва отвътре навън в компаниите. Холистичността е комбинация от подходи за решаване на предизвикателствата в компанията според нуждите на бизнеса. Тя прави иновациите визионерски и помага за системния подход за доставяне на стойност.
Холистичността означава и да подчиним под мисията за иновативност различните аспекти в организацията: процеси, нагласи, структура, стратегия, начин на мислене и културата.
Част от практиките, които спомагат за въвеждането на холистични иновации, са съвременни дизайн и гъвкави дисциплини като дизайн мислене, дизайн на услуги, креативно лидерство, гъвкави екипи и работна среда. Тези практики на свой ред трябва да бъдат вплетени в портфолио от целенасочени дейности за редизайн в компанията.
От една страна, в портфолиото за редизайн са обучителните програми, които имат за цел промяна на нагласите и въвеждане на нови подходи на работа. Първоначално тези програми са насочени към изграждането на пилотни екипи и иновативни ядра.
Те следва да имат мандат и инструменти да работят в итерации без задължителни одобрения от висшия мениджмънт на всяка стъпка, да правят нестандартни форми на проучвания, да изготвят умни прототипи и да ги тестват в изолирана, но реална потребителска среда.
Впоследствие тези подходи следва да бъдат скалирани към повече ключови екипи в компанията, а успехите, научените уроци и ползите от новия начин на работа – постепенно комуникирани в цялата компания с цел цялостна промяна на нагласите.
От друга страна, дейностите, свързани с редизайн в компанията, са насочени към промяна на процеса на стратегическо планиране. Тук са важни няколко аспекта – на първо място, разширяване на потока от информация и идеи, който захранва стратегическия процес.
Освен класическите презентации с прогнози, очакван ръст на пазара и интересни технологични трендове стратегическият процес трябва да бъде захранен с нови форми на рисърч, включително и нови начини за синтез и визуализиране на рисърча, който персонифицира потребителите и показва взаимовръзката между хората и бранда, т.нар непрогнозна информация.
Тук е важно и лидерският екип да има умения да фасилитира стратегически спринтове – интерактивен и по-ефективен процес на стратегиране, в които участват по-широк кръг хора. Това води не само до по-иновативни стратегии за развитие и иновации, но и до по-лесното им разбиране и реализиране след това.
На трето място в портфолиото от дейностите за редизайн са проекти, които адресират директно стратегическите приоритети. Това могат да бъдат спринтове за лансиране на нови продукти или за дигитализиране на съществуващи услуги или такива, които са ориентирани към вътрешни подобрения.
Много често вътрешните подобрения не се разглеждат като част от стратегията или са закачени като притурка към нея, но в контекста на холистичните иновации, спринтове за въвеждане на нова система за оценка на екипи или обединяване на компанията около бранд ценностите са толкова важни, колкото и пускането на нов продукт на пазара.
Важно е лидерите да разберат, че една компания не може да се смята за иновативна, ако не разбира нуждата от това да чува мнението на потребителите и служителите си, и не работи едновременно и системно за малките подобрения и големите иновации.
Тези дейности водят след себе си поредица от последващи и паралелни стъпки, за които няма точен блупринт. Но безспорно много вътрешни процеси, особено тези, свързани с продуктови разработки и маркетинг, ще трябва да бъдат преразгледани.
Ще трябва да се преосмисли и начинът на управление в компанията и много лидери ще преминат през етап на излизане от зоната си на комфорт. Ще трябва да се преосмислят офис пространствата и дигиталните системи, които се използват за онлайн интеракция между служители и с клиенти. Важно е този процес да не се маркира като поредната тежка и тромава бизнес трансформация, от която всички се измориха, а като редизайн, който е част от ДНК-то на компанията.
Този път е по-трудният, но със сигурност и по-устойчивият. Нелек, некъс и съвсем умишлен процес на бизнес редизайн. Редизайн, в който бизнесът променя нагласите, начините на работа и средата в организацията. Редизайн, който води до по-гъвкави, човешки ориентирани и естествено иновативни компании. Съвсем логично това са тези компании, които са крачка напред пред останалите, успяват да се адаптират към променящите се нужди на потребителите, служителите и света и са подготвени за бъдещето.
Тези компании и хората в тях не са недостижими – те често използват общоизвестни подходи, които прилагат по алтернативен начин. Те не са и безгрешни – почти винаги плановете им се различават от реалността.
Точно това са хората, които в първото – а и във всички предстоящи издания на Forbes Innovation Forum – ще споделят своите истории, грешки и успехи. Вярваме, че те трябва да се разказват.
FORBES INNOVATION FORUM
На Forbes Innovation Forum ще покажем истинските истории от кухнята на холистичните иновации в две категории – „Алтернативни подходи” и „Планове срещу реалност”. Ще чуем действителни случки от лидерите на най-иновативните компании, които успяват да иновират успешно във и от България. Ако искате и вие да сте част от дискусиите в кухнята на българските иновации, участвайте във Forbes Innovation Forum на 5 октомври 2021 г. в Sofia Event Centre.