Мартин Михайлов: Господар на нощта
Артистите казват, че една от най-трудните работи на света е да накараш хората да се забавляват. Но, изглежда, по-трудно е да създадеш и да управляваш успешно места, където хората да се забавляват. Защото това е комбинация от изкуство и бизнес. Мартин Михайлов има талант за нея. През последните почти 20 години този талант го превръща от барман в създател и съсобственик на няколко от най-хитовите заведения в София.
През това лято вечер в градинката край НДК настъпва сериозно раздвижване. Хора от всякаква възраст, включително тийнейджъри и деца, отиват към площадката с големите пързалки близо до статуята с бронзовия лъв от войнишкия паметник. Там е „Кино Кабана“.
След години пауза барът там отваря врати през 2018 г. и отново се превръща в едно от най-приятните заведения в София през горещите летни дни. Зад популярността сега седят Мартин Михайлов, неговият екип и партньори.
„Кино Кабана“ предлага удобни кътове, простор, приятелска атмосфера, богата програма. За август повечето събития са разпродадени още в средата на месеца, а сред участниците са „Тоника СВ“, Ицо Хазарта, Графа, Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“, „Ревю“, Михаела Филева, „Тангра“ и много други.
„Кино Кабана“ се превърна в любимо място благодарение именно на богатата си програма, която разработваме съвместно със Столичната община“, казва 42-годишният управител и съсобственик на бара Мартин Михайлов. Облечен спортно, с бяла тениска и къси панталони, с кола в ръка той се присъединява към екипа на Forbes в къта със сепарета в „Кино Кабана“.
„Имам точно един час, след това трябва да ви оставя“, предупреждава Мартин Михайлов. Програмата му е толкова запълнена, че следващата му свободна дата е след месец. „Нямам свободно време. Общо взето, си живея живота в обектите, проектите и нещата, които развивам професионално, а това са клубна и концертна дейност, промоутърство в България и чужбина. Аз си взимам това, което ми е достатъчно в професионалната ми среда. До голяма степен съм заобиколен с хора, които ми харесват, и мога да кажа, че е доста приятен за живеене балон.“
Освен на „Кино Кабана“ Михайлов е управител и съсобственик на още няколко култови заведения – „Строежа“, „Терминал 1“, B:EAT, Bar Jazzmatazz. Мениджър е и на Kavatsi Beach Festival.
Михайлов обича музиката и нощния живот от тийнейджърските си години през 90-те. Той е от Сливен и до 18 няма дискотека чак до Бургас, която да не е посещавал. „Там се чувствах жив. Средата ми харесваше, защото е по-непринудена, срещаш хора, създаваш контакти“, разказва предприемачът.
По онова време обаче има съвсем други планове за живота си. Завършва банково дело в икономическата гимназия в родния си град и иска да стане архитект. „Харесваше ми, баща ми е художник, брат ми също се занимаваше с визуални изкуства“, обяснява Михайлов.
Решен да преследва тази мечта, започва да се готви сериозно. Записва се на уроци по рисуване в София. Покрай тези пътувания до столицата за първи път посещава „Строежа“ – популярно заведение, което тогава е в Студентския град. Клубът си има собствен характер, прилича на ъндърграунд заведение, а музиката е алтернативна. „Реших да посетя това място, защото бях чул, че се пускат групи, които харесвах – от сорта на сиатълските банди, Pearl Jam, Nirvana, Prodigy. Беше любов от пръв поглед.“
През 1997 г. се явява на изпита във Висшия институт по архитектура и строителство, но тестът по математика го проваля. Михайлов е упорит, решава да изкара казарма и пак да опита да следва архитектура. След уволнението кандидатства, но и този път нещата не се случват. Сменя леко посоката, когато научава, че в Техническия университет се открива специалност, която му се струва перспективна – инженерен дизайн и реклама. „Нямаше математика, а рекламата винаги ми е била интересна“, казва той.
Започва да следва и да ходи в „Строежа“ по-често. Под „по-често“ има предвид всеки ден. Сприятелява се с всички, които работят и посещават клуба. „Бяхме си една общност… от има-няма 1000 – 2000 души“, казва с усмивка той.
„Строежа“ му става толкова любим, че иска да работи там. „Работата беше забавна, исках и да се забавлявам, и да изкарвам някой лев, и да помагам мястото да се развива“, спомня си Михайлов.
Но свободни места в клуба няма. Никой не напуска, защото служителите са доволни. Най-после през 2001 г. се намира едно място за барман. Мартин Михайлов започва с идеята, че ще е временно. На следващата година се налага да покрие един от диджеите. „Замина за Германия и за да му запазим мястото, ми предложиха аз да избирам музиката.“
До този момент младежът е пускал музика единствено любителски. „Докато не застанеш пред 300 – 400 души, не разбираш колко сериозна е тази работа. Защото досега си седял на една маса или на бара и си казвал „абе тия защо не пуснат това и това“. Сега ти отговаряш за настроението на страшно много хора, които колкото и да имат еднакъв вкус, той не е винаги един и същ през денонощието. И ти трябва да намериш начин да ги забавляваш тези хора.“
Въпреки първоначалните страхове, че ще се провали, Михайлов се справя. Продължава и до днес.
ПУСКАМ МУЗИКА ЗА УДОВОЛСТВИЕ, НО СЕ ОКАЗА, ЧЕ СЕ ХАРЕСВА НА МНОГО ХОРА. И КАКТО ПУСКАМ МЕЖДУ ДРУГОТО, ТАКА ГО ПРАВЯ ПОНЕ 10 ПЪТИ В МЕСЕЦА ВЕЧЕ 19 ГОДИНИ.
Барман, диджей, всеки ден в клуба, Мартин Михайлов става един от основните хора в „Строежа“. Но да е и на пулта, и зад бара, започва да му пречи на специалността, в която иска да се развива – рекламата. Носи молба за напускане. Собственикът Петър Филипов, вместо да я разпише, му предлага да стане управител на „Строежа“. „Всичко се завъртя на 180 градуса. Приех, защото това промени коренно нещата. Вече можех да се развивам в посоки, които си избера.“
23-годишният управител развива дейности, които популяризират заведението – музика, промоутърство, онлайн радио, музикален сайт, изнесени концерти и много други. За да успее да се справи със задачите, напуска университета. И без това се чувства зациклил там. „Образователната система ми беше мудна. Нещата, с които се занимавах, бяха по-истински и интересни.“
Мартин Михайлов говори за „Строежа“ с такъв плам, че е ясно – това заведение си има специално място в сърцето му, въпреки че вече е съдружник и в други. На въпроса какво отличава бара от другите места казва просто „купонът“. „В „Строежа“ държим на приятелската атмосфера и на близкия контакт с хората. Това продължава вече близо 25 години.“
С успехите на „Строежа“ управителят му се прочува – търсят го от други заведения за съвет, канят го да организира събития като външен мениджър. Мартин Михайлов се налага като едно от имената в нощния живот на София.
Създава близък контакт със собствениците на „Маймунарника“ в Борисовата градина, които държат по онова време и ъндърграунд клуба „4 стаи“. Заедно обмислят следващ ход – да отворят ново заведение. Кръщават го „Терминал 1“.
„Идеята беше да бъде дискотека в центъра на града, в центъра на София, в центъра на европейска столица. През 2014 г., когато отворихме, дискотека все още беше мръсна дума. Аз обаче исках да пренеса 90-те години в днешно време – хората да танцуват и да пеят песни, които са различни по стил. Нощният живот беше изпаднал в тематика. В клубовете всяка вечер се питаше какво ще има, и то съответно е един стил и концепция. Или постоянно свиреха групи. Къде отиде това старото – отиваш с приятели, започваш да танцуваш, смесваш се с тълпата, създаваш нови познанства, танцуваш на различни стилове музика“, пита риторично Михайлов.
Заведението стартира без концептуални събития. Обикновено вечер се въртят двама диджеи с различен стил на пускане и на селекцията. Така може да удовлетворят най-широк вкус. „Това проработи моментално, а най-големите комплименти бяха, че „Терминал 1“ изглежда като място, което не е в България, и тук много се танцува.“
Според Михайлов основен проблем на българите е, че сме позабравили как да се забавляваме. „Вземете за пример чужденците. Те когато работят, работят здраво и съвестно. Когато се забавляват, нищо не може да им развали настроението. Може да изглежда много разюздано отстрани, но това е начин на разпускане. В момента, в който забравиш, че на всяка цена трябва да се държиш сериозно, нещата се променят. Това е основната мисия на Терминала и мисля, че се получава.“
Освен със заведенията Михайлов започва все по-често да се занимава с менажиране на групи. „Да помогнеш една група да стане популярна, да я изградиш с много пот и усилия е нещо прекрасно.“ Така се получава с Jeremy?, които с негова подкрепа се налагат като една от много талантливите български групи. Забиват често на концерти, подгряват големи чуждестранни групи, свирят на една сцена с Queen. Бил е мениджър също така и на „Уикеда“ и за кратко на Gravity Co. „За мен да помогна на някоя група или изпълнител да израсне е кауза, но скоро може да се превърне и в бизнес начинание, защото хората започнаха да оценяват стойността на различните събития. Преди често се коментираше цената на билета, докато сега не е така. И това позволява в този бранш да има спокойствие.“
Не така седят нещата при промоутърството, определя го като хазарт. „Това е професия, която е много рискова. По-рискова е от това да залагаш на футболни двубои, защото там има повече предвидимост. Тук може да те удари абсолютно всичко. Дори времето не е най-тежкото, което може да ти се случи. Планирането става минимум година напред. И често не знаеш твоите колеги, конкуренти дали не планират нещо за същата дата. България е малък пазар и често не можем да се преборим за актуалните групи, защото колкото едно име е по-голямо и по-популярно, съответно и цената му се вдига с дни.“
Въпреки големите предизвикателства Мартин Михайлов успява да докара у нас много големи имена от световната сцена като Manu Chao, House of Pain, Everlast, Cherry Poppin’ Daddies, The Bloodhound Gang, Public Enemy, Soulfly, Dubioza Kolektiv, Delinquent Habits, Westbam и много други. Обяснява, че с големите имена трябва да се спазва дистанция или да се „опиташ да им създадеш спомени от мястото, на което са били. Това е най-добрата реклама както за нас, така и за страната ни“.
ЗАПИТАН КАКВО Е НАУЧИЛ ОТ ГОЛЕМИТЕ МУЗИКАЛНИ ИМЕНА, Е КАТЕГОРИЧЕН – ДА СЕ ЦЕНИ СВОБОДАТА
И разказва: „Преди десетина години заведохме бандата Cherry Poppin’ Daddies в 4 часа в „Строежа“, беше пълно навсякъде. Те ахнаха и казаха: „Това си го пазете, защото ние подценихме ситуацията с всички забрани и рестрикции в САЩ, които налагат властите, и в момента при нас не можем да се забавляваме по този начин, да излизаме до късно вечер. Аз се опитвам да го пазя, но е все по-трудно. Защото хората, от които зависи, стават все по-кисели. Забравят, че са били готини младежи, и са станали киселяци.“ С тая дума Мартин Михайлов нарича властимащите, които налагат ограничения заради шума.
С него минутите минават като секунди. Изглежда, цял ден няма да стигне, за да ни разкаже за всичките си проекти. Отделеният час изтича, но той си поръчва една от актуалните напитки на „Кино Кабана“ – лимонада със смокиня, и стигаме до много болезнената тема ковид.
Мартин Михайлов обаче се връща още по-назад. И изненадва с твърдението, че през последните пет-шест години от нощни заведения не се печели. Обяснява, че правят планиране на 50% заетост, но на 30% няма да могат. „Как да преценя кои 20% да не влязат и да им върна парите?! Не става, свалям цялото събитие.“
Михайлов е убеден, че в тази криза бизнесът не трябва да бъде подпомаган, а трябва да бъде оставен да работи, за да си изкара сам това, което му е нужно, съответно да не освобождава служители и икономиката да върви. „А вече как се пазим от вируса е съвсем друг въпрос. Защото това, което вършихме до момента, не помогна, нямаше ефект. Но нямаше как да знаем, че няма ефект. Трябваше да опитаме. Не говоря за заведенията, а говоря за обществото като цяло… Има неща в живота, които, колкото искаш да не се случват, за съжаление, все някой страда накрая.“
Все пак Мартин Михайлов е оптимист. Вярва, че това е поредната криза, която трябва да преодолее.
„Цикличността ще си каже думата и след две-три години, дори по-рано, ще се успокоят нещата. Ще има бум на нощните заведения, да се надяваме – и печалби. Дотогава ще гасим поредния пожар и ще правим това, в което сме най-добри – да забавляваме хората.“