Средната класа в Азия стимулира дигитализацията във финансите
Моето приключение в Азия започна преди 11 години и продължи повече от десетилетие в работа и пребиваване в няколко страни. Страната в която живях първоначално беше Сингапур. В този град – държава, по това време, ефективността и дигитизацията вече бяха силно застъпени във всички видове услуги, в това число държавни и финансови.
Използването на карти и електронни разплащания в ежедневието вече беше стандарт. Скоро след пристигането ми започнах да пътувам по работа из Азия и осъзнах, че с изключение на страните с високи доходи, като Сингапур, Хонг Конг, Южна Корея и Япония, във всички останали държави разплащанията с пари в брой са най-популярни и използването на разплащателни карти е ограничено: приемаха се само в хотели или в големи търговски центрове.
10 години по-късно Азия вече е в бъдещето на плащанията, от незабавни (instant) плащания до мобилни портфейли – всичко това допринесе за безпрецедентния растеж на електронната търговия. Според Statista, приходите от нея в Азия ще нараснат от 1.36 трилиона щатски долара през 2020 г. до 1.92 трилиона щатски долара през 2024 г. Дотогава азиатската икономика ще представлява 61.4% от световния пазар за електронна търговия. Казват, че „Бъдещето е Азия“ и това може би е вярно.
Какво помогна тази грандиозна промяна да се случи?
Първият очевиден отговор е растежа на средната класа в Азия като част от световната средна класа – от 45% през 2015 г. до 54% през 2020 г. , като този ръст няма да спре. До 2030 г. по-голямата част от средната класа в света ще живее в Азия. Тенденцията е подпомогната и от демографските тенденции – в сравнение с Европа и САЩ тук преобладаващо е по-младото население. В Азия и Тихия океан ще живеят 60% от младите хора по света, което прави региона най-младия на Земята. Ако добавим технологичния напредък, иновациите, стремежа на държавите към финансово включване и въздействието на пандемията от COVID 19 – това са всички фактори, които допринесоха за ускорено развитие на вече процъфтяващия дигитален сектор.
Новото поколение потребители от средната класа се чувства удобно на дигиталните пазари и купува продукти от сайтове, рекламирани по социалните медии. При широкото разпространение на мобилни услуги и наличието на Интернет, хората управляват целия си живот през телефона – пазаруват, поръчват храна, такси, учат, гледат филми, играят игри, слушат музика, плащат за услуги, комуникират.
От 2016 г. всяка страна в Азия е разработила своя местна схема за незабавни (instant) плащания. В Индия работи Унифициран интерфейс за плащане (Unified Payment Interface – UPI), в Тайланд – PromptPay , в Сингапур – FAST и PayNow , в Хонконг – FPS и др. Плащания са наистина „незабавни“- прехвърлянето на средства между двама контрагенти отнема само 2-3 секунди. При това се предоставят различни привлекателни възможности за осъществяването им – чрез кодове за бърз отговор (QR), имейл адреси, мобилни номера. Всичко това не само спестява време, но също така намалява разходите, като замества парите в брой и чековете и компенсира ниската степен на използване на разплащателни карти, особено в Югоизточна Азия.
Разпространението на мобилните телефони и технологичното развитие на финансовия софтуер стимулираха разцвета на още един начин за разплащане – мобилните портфейли. Всеки в Азия разполага с няколко мобилни приложения за незабавни онлайн плащания, предоставящи достъп 24/7. Някои от портфейли са обвързани с конкретни кредитни или дебитни карти. Съществуват обаче портфейли със запазена стойност (Stored Value Wallets), които предлагат гъвкави механизми за финансиране, от директни преводи по банкови сметки до конвертиране на парични средства в кварталния магазин. Използването на QR кодове при транзакции с мобилни портфейли също получи голяма популярност и ги направи още по-привлекателни.
Няма съмнение, че пандемията от COVID-19 ускори допълнително цялото това развитие и тласна напред демократизацията на дигиталната икономика в Азия. Едно е ясно – потребителите вече разполагат с множество по-лесни и бързи начини да харчат парите си и тази тенденция ще продължи.
*В поредица от статии Ани Филипова ще представи в детайли най-популярните начини за разплащане в страните от Азия.