Скъп ток – какво да се прави
Цените на електроенергията в България, а и в цяла Европа, рязко се повишиха през лятото.
През последната година цените вървяха плавно нагоре заради икономическото възстановяване и повишеното търсене на енергия, но сега изведнъж експлодираха. Една от основните причини е поскъпването на природния газ с над 300% от пролетта насам.
Много анализатори посочват, че Русия отказва да доставя по-големи количества природен газ, докато регулаторите не одобрят пускането на „Северен поток 2“. Норвегия също ограничи доставките заради ремонти на инфраструктурата.
Същевременно цените на въглищата също достигнаха отдавна невиждани върхове, както и цените на въглеродните квоти, а времето в Северна Европа беше необичайно тихо, поради което големите мощности за вятърна енергия стояха неизползвани.
Съвсем логично, цените на тока във Великобритания бяха най-силно засегнати, тъй като там електричеството се произвежда основно от газ и вятър.
Споменатите проблеми ще получат разрешение рано или късно и цените ще се нормализират. Въпросът е какво да се прави дотогава.
Все пак предстои зима, което означава още по-високо търсене на газ и енергия, съответно високи цени поне още няколко месеца.
Какви са опциите?
На първо място, трябва да обърнем внимание, че България е голям производител и износител на електрическа енергия.
Повечето мощности в България се натоварват само в най-студените зимни дни и в най-топлите дни на лятото, през останалото време не работят. Сега благодарение на търсенето на енергия износът расте, и то на високи цени.
Съответно българската енергетика като цяло печели от настоящата ситуация. В резултат в държавния бюджет ще влязат много повече дивиденти от енергийните дружества.
На второ място, високите цени на енергията водят директно до повече данъчни приходи в държавния бюджет – при по-високи обороти съответно има и по-високи приходи от ДДС за бюджета.
Нещо повече – България продава въглеродни квоти, така че високите им цени водят и до високи приходи в бюджета.
Икономическият и бюджетният ефект от по-високите цени на енергията се оценява на стотици милиони, а ако ситуацията се проточи цяла зима, вероятно и на милиарди левове.
Така че държавата и държавните компании ще спечелят огромни средства от високите цени на тока. Но тези свръхпечалби не са в резултат на някаква по-добра ефективност или подобрена работа, а се дължат на пазарни флуктуации, предизвикани от геополитически фактори.
И затова е логично и морално тези средства да се върнат обратно в икономиката, за да компенсират пострадалите от високите цени на електричеството.
Как може да стане това компенсиране?
Единият начин е директно да се дадат пари на пострадалите – по примера на добавките към пенсиите.
За бизнеса може да се допълнят антикризисните програми (но това ще изисква време, тъй като е нужно разрешение за държавна помощ).
Друг вариант е да се намалят данъци. Така или иначе, вече три предизборни кампании партиите обещават намалено облагане, необлагаем минимум, по-висок праг за ДДС и други подобни. Може би сега е моментът да реализират тези идеи.